پايان نامه حقوق:تبیین انواع مواد مخدر و آثار ناشی از استعمال مواد مخدر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

داروهاي نامرئي يا فراموش شده :

اين مواد كه در اصطلاح به الكل، نيكوتين و كافئين اطلاق مي‌شود در واقع سه گروه از موادي را شامل مي‌گردد كه به طور وسيع و گسترده مورد مصرف قرار مي‌گيرند، اما بيشتر مصرف كنندگان اين داروها تشخيص نمي‌دهند و يا غفلت مي‌كنند كه اين مواد جزء داروهاي اعتياد آور و زيان بخش هستند.

1- الكل: از نظر طبقه بندي فارماكولوژي، الكل تضعيف كننده سيستم مركزي اعصاب است. براي تهيه الكل از شيوه‌هاي تخمير مواد نشاسته‌اي و قندي و يا از شيوه‌هاي سنتز يا مصنوعي استفاده مي‌شود.

الكل تا هنگامي كه به مقدار لازم و معيني مصرف شود هيچگونه علامت ظاهري از خود نشان نمي‌دهد و هيچ تغييري در حالت آگاهي شخصي به وجود نمي‌آيد. بعد از اين مرحله مستي كمي پديدار مي‌شود و خلق و خوي فرد تغيير مي‌كند و با مصرف بيشتر مستي سنگين تر مي‌شود. اثرات الكل داراي دو جنبه مهم و اساسي است يكي اثر آزاد كننده غرايز و ديگري اثر تخريبي بر ضمير آگاه انسان ، آزادي غرايز از سطح به سمت عمق صورت مي‌گيرد، يعني ابتدا غريزه جنسي و سپس غريزه خشونت آزاد مي‌گردد.

مصرف دائمي الكل وابستگي فيزيكي و رواني توليد مي‌كند كه با تحمل ارگانيسم همراه است و اين تحمل از نوع معموس است يعني رفته رفته مقدار نسبتاً كمي الكل مي‌تواند باعث واكنش‌هاي ارگانيسم به همراه شدت اوليه گردد، تغيير حالات آگاهي در الكليسم مزمن به صورت‌هاي خفيف، حاد، يا مزمن ظاهر مي‌شود اما وجه مشترك آنها اغتشاش رواني يا ذهني كم و بيش عميق است.[1]

2- نيكوتين : توتون، برگ‌هاي خشك شده گياه تنباكوست كه مي‌تواند به صورت كشيدني و احياناً جويدني در اشكال مختلف مورد استفاده قرار گيرد. از تركيبات خطرناك توتون نيكوتين تارومنوكسيد كربن.

توتون تحريك كننده و تضعيف كننده سيستم مركزي اعصاب است. تار موجود در سيگار در ريه‌ها جمع مي‌شوند و موجب ناراحتي‌هاي دستگاه تنفس از جمله برونشيت مزمن، تنگي نفس، افزايش فشار خون و … مي‌گردد. دو يا سه قطره نيكوتين مي‌تواند موجب مرگ آني باشد و هر نخ سيگار كمتر از يك ميلي گرم نيكوتين را وارد خون مي‌كند.[2]

كافئين: پودر كريستالي شكل سفيد است با طعم تلخ كه در دانه‌هاي قهوه، برگ چاي برگ‌هاي كاكائو و دانه‌هاي كولا وجود دارد. كافئين نيز مانند ساير آمفتامين اعتياد آور است و اين قبيل داروها مسكن‌هايي هستند كه انسان را از درد جسماني راحت كرده ولي اجتماعي ديگر چون اعتياد برايشان خلق مي‌كند و كافئين عبارت است از افزايش متابوليسم، افزايش فشار خون، تقليل خواب، تحريك ترشحات اسيد معده، كاهش اشتها و افزايش قند خون. استفاده منظم و مرتب بيش از 600 ميلي گرم كافئين در روز موجب بي خوابي مزمن، اضطراب و افسردگي مي‌شود. [3]

  1. ايرج صالحي، همان، ص 24
  2. حسن اسعدي، همان، ص 114
  3. همان، ص 115

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقيق :

هدف كلي : بررسی و آشنایی با علل و عوامل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راه کار های پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/می باشد.

هدف فرعی : از آنجایی که موضوع تحقیق چندان مورد توجه مسئولین و نهادها قرار نگرفته است لذا در این تحقیق اهداف زیر مورد توجه نگارنده قرار گرفته است:

1- تبیین انواع مواد مخدر و آثار ناشی از استعمال مواد مخدر

2- بررسی علل و عوامل بزهکاری جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان در زمینه مواد مخدر

3- بررسی انواع پیشگیری و راه های مقابله با مواد مخدر

4- سوالات تحقیق :

سوال اصلی: چه علل و عواملی باعث گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر گردیده است؟

 

سوالات فرعی:

عوامل فردی ، خانوادگی و اجتماعی چگونه در گرایش جوانان و نوجوانان به http://lawfile.ir/تاثیرگزار می باشد ؟

محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان در گرایش آنان به مواد مخدر موثر است؟

چه راه هایی جهت پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان وجود دارد؟

فرضيه ها ی تحقيق :

عوامل مختلف درونی، محیط خانواده و اجتماع در http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان موثر می باشد.

میان محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان با بزهکاری آنان در زمینه مواد مخدر رابطه معناداری وجود دارد.

با پیشگیری علمی از http://lawfile.ir/و درمان معتادین میزان بزهکاری در زمینه مواد مخدر تقلیل می یابد.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن

Author: 92