دانلود پايان نامه حقوق:شناسایی انواع مواد مخدر و آثار ناشی از استعمال مواد مخدر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

. آرام بخش‌ها

اين گروه نيز تضعيف كننده سيستم مركزي اعصاب است و مانند مسكن‌ها با مصرف كم حالت آرامش ايجاد مي‌كند. بدون اينكه خواب آور باشند. اين مواد براي ناراحتيهاي خفيف رواني كمتر از مسكن‌ها ايجاد وابستگي مي‌كند. از اثرات مصرف اين مواد كاهش هشياري ذهني و واكنش هاي عاطفي و آسيب به حس جهت يابي است.

ديازپام، كلرديازپوكسايد، اگزازپام و مپروبامات از اين گروه هستند. مصرف منظم ديازپام ايجاد تحمل مي‌كند و در نتيجه مصرف كننده ميزان مصرف ماده را افزايش مي‌دهد تا به تاثير مطلوب برسد.[1]

 

 

 

هـ. چسب و مواد فرار(استنشاقي‌ها):

استنشاقي‌ها در بسياري از محصولات صنعتي مانند چسب‌هايي كه زود خشك مي‌شوند، سوختني‌ها مثل بنزين، حلالها مثل استون و مواد پاك كننده يافت مي‌شوند. اين مواد پس از استنشاق از طريق شش‌ها وارد رگ‌ها مي‌شوند و آنگاه به ديگر اندام‌هاي بدن به خصوص مغز و كبد مي‌رسند.

پس از مصرف به فرد حالت و احساس سرخوشي ، سبك حالي، بي باكي و بي پروايي دست مي‌دهد. تنفس، ضربان قلب و ديگر اعمال بدن به كندي مي‌گرايد. استنشاق‌ مداوم اين مواد موجب آسيب ديگري كبد و كلبه، پريدگي رنگ پوست، احساس ضعف و بي حالي ، عدم توانايي تفكر صحيح، لرزش ، عطش زياد، كاهش وزن، تحريك پذيري، افكار پارانوئيدي، حالات تهاجمي و ستيزه جويي مي‌گردد.[2]

شديدترين و سريعترين وابستگي به كراك است كه بايد به طور دائم در حال استعمال آن باشد. مشهورترين مواد اين گروه، آمفتامين‌ها و فراورده‌هاي كوكاست و در اين بند كوكائين را مطالعه مي‌كنيم.

كوكائين از برگ گياه كوكا به دست مي‌آيد و الكالوئيد اصلي برگ كوكاست و نيز قوي ترين محرك گياهي هم هست. اثرات كوتاه مدت آن مشابه آمفتامين‌ها است و بر خلاف هروئين وابستگي فيزيكي توليد نمي‌كند بلكه تنها وابستگي شديد رواني ايجاد مي‌كند. تغييرات حاصله از مصرف كوكائين كه در مجمع به مستي كوكائيني اشتهار دارد در سه مرحله مشخص مي‌شود.

1- حاليت كيفوري كه فرد خود را خيلي آگاه، قدرتمند و مفيد احساس مي‌كند كه با احساس نياز به تحرك و سرعت زياد همراه است.

2- فرد دچار اغتشاش ذهني و توهم مي‌گردد، ابتدا در قواي بينايي و شنوايي و سپس در سطح پوست به صورت احساس غير طبيعي سرما و سوزني شدن (در نوك انگشت‌ها) كه مي‌تواند به تمام نقاط بدن سرايت كند.

3- خواب آلودگي كه مخصوص كوكائيني‌هاي مزمن است و اينها به علت زوال فيزيكي و رواني و اخلاقي داراي رفتار خشن و تهاجمي و نابهنجار هستند و تخريب ضمير خود آگاه باعث بروز حالت اغتشاش دهني و هذيان دائمي مي‌گردد.[3]

 

ز. كاتابيس يا شاهدانه

علت اينكه فرآورده‌هاي گياه شاهدانه را در فراز جدا از طبقه بندي مواد مي‌آورند آن است كه اين مواد بسته به مقدار كم يا زياد، ويژگي‌هاي مصرف كننده ، زمان و مكان مصرف و كيفيت ماده در گروههاي توهم زا، سستي زا، محرك ، فرار و غير مرئي قرار مي‌گيرند. كاتابيس توليد وابستگي فيزيكي نمي‌كند اما مصرف آنچه دائمي و چه نامرتب توليد وابستگي رواني مي‌كند. مصرف كاتابيس يك عامل ظاهر كننده و يا شدت دهنده صفات رواني، صفات پسكوتيكي و يا نوروتيكي است و به مقدار زياد تلقين پذيري شخص را افزايش مي‌دهد . از مهمترين فراورده‌هاي شاهدانه، حشيش و ماري جوانا مي‌باشد.

  • حشيش: حشيش ماده‌اي است به رنگ سبز تيره و گاهي قهوه‌اي مايل به سبز شبيه حنا. اين ماده مخدر از صمغ گلها و قسمت انتهايي گياه توليد مي‌شود و حاوي ماده‌اي شيميايي به نام تترا هيدرو كاتابيول (T.H.C) است كه ماده‌اي بسيار قوي و خطرناك مي‌باشد و يكي از تركيبات فعال شاهدانه است. اين ماده شيميايي يك تركيب حلال، قوي و توهم زا است و اثرات آن شبيه به ال اس دي است.

اثرات حشيش در عرض چند دقيقه پس از مصرف ظاهر مي‌شود و فرد پس از مصرف احساس آرامش و راحتي مي‌كند. از جمله اثرات آن، اضطراب، افسردگي، هيجان، تحرك زياد، گرسنگي است. مصرف حشيش بر خلاف ساير مواد مخدر از جمله ترياك ، هروئين ، مرفين، وابستگي جسمي ايجاد نمي‌كند و تنها وابستگي رواني اين ماده قابل ملاحظه است و به همين دليل بسياري از پزشكان اين ماده را اعتياد آور نمي‌دانند.

  • ماري جواما(بنگ): از قسمت هاي فوقاني برگ‌ها، گل‌ها و تخمه‌هاي شكفته شده بوته شاهدانه جنس ماده كه بريده و خشك شده تهيه مي‌شود. ماري جوانا يك ماده مخدر سبك و ملايم است و تاثيراتش از بقيه فراورده‌هاي شاهدانه ضعيف تر است . از اثرات استعمال آن، حالت سرخوش ، اختلال در هوشياري و ادراكات، عدم توازن و اغتشاش فكري است.
  1. همان، پژوهش نامه‌اي درباره بحران جهاني مواد مخدر، همان، ص 102
  2. حسن اسعدي، همان، ص 103.
  3. علي اصغر قربان حسيني، همان، ص 34

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقيق :

هدف كلي : بررسی و آشنایی با علل و عوامل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راه کار های پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/می باشد.

هدف فرعی : از آنجایی که موضوع تحقیق چندان مورد توجه مسئولین و نهادها قرار نگرفته است لذا در این تحقیق اهداف زیر مورد توجه نگارنده قرار گرفته است:

1- تبیین انواع مواد مخدر و آثار ناشی از استعمال مواد مخدر

2- بررسی علل و عوامل بزهکاری جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان در زمینه مواد مخدر

3- بررسی انواع پیشگیری و راه های مقابله با مواد مخدر

4- سوالات تحقیق :

سوال اصلی: چه علل و عواملی باعث گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر گردیده است؟

 

سوالات فرعی:

عوامل فردی ، خانوادگی و اجتماعی چگونه در گرایش جوانان و نوجوانان به http://lawfile.ir/تاثیرگزار می باشد ؟

محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان در گرایش آنان به مواد مخدر موثر است؟

چه راه هایی جهت پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان وجود دارد؟

فرضيه ها ی تحقيق :

عوامل مختلف درونی، محیط خانواده و اجتماع در http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان موثر می باشد.

میان محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان با بزهکاری آنان در زمینه مواد مخدر رابطه معناداری وجود دارد.

با پیشگیری علمی از http://lawfile.ir/و درمان معتادین میزان بزهکاری در زمینه مواد مخدر تقلیل می یابد.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن

Author: 92