No category

با ۱۰ روستای پلکانی ایران آشنا شید

دانلود پایان نامه

روستای پلکانی در خیلی از مناطق ایران دیده می شن و تعدادشون شاید زیادتر از اندازه تصور ما باشه. شرایط جغرافیایی و محیطی باعث ایجاد و شکل این روستاها شده. اینجا به بعضی از این نوع روستاها اشاره می کنیم.

مقالات در رابطه:

  • معرفی روستاها و قلعهای ایلام
  • روستاهای خراسان جنوبی (قسمت اول)
  • روستاهای خراسان جنوبی (قسمت دوم)

هر وقت صحبت از روستاهای پلکانی با اون معماری خوشگل و خاصش که می شه، همه به یاد ماسوله و ابیانه می افتیم، اما تا حالا از خود پرسیده ایم ایرونی که چار فصل داره مگه می شه فقط دو داهات با این نوع خاص ظاهری رو داشته باشه ؟ بد نیس با ما همراه شید تا این زیبایی ها رو بیشتر بشناسین و بدونین همه ایران پر از جذابیت های خاص به گونه های مختلفه. روستاهایی که همه در دامنه کوه ها خود رو نمایان کرده ان و زیبایی های کوهستانی به اونا رنگ و لعابی داده که از رفتن و زندگی کردن در اونجا لذت می برید. جذابیت های این روستاها به حدیه که هر گردشگری رو محو تماشای خود کرده و اونا رو به طرف روستاهای پلکانی کشونده.

بوژان

روستای پلکانی بوژان

نیشابور یکی از شهرهای مهم و پر رونق گردشگری ایران بوده. می توان از جاده آسفالتی در نیشابور وارد دهاتی خوشگل با آب و هوایی خاص و زیبایی هایی منحصر به فرد شد. اینجا بوژانه؛ دهاتی که مروارید گردشگری نیشابور به حساب می آید. آبشار بسیار خوشگل و رودخانه ای که حواشی اون رو باغ های میوه پوشونده و چشم اندازی رویایی رو واسه گردشگران رقم زده. رشته کوه های بینالود با شکل های جور واجور گل های دارویی و صنعتی تونسته رونق خوبی واسه گردشگری نیشابور جفت و جور کنه. بافت این داهات به شکل پلکانیه و از معماری سنتی و خاصی الهام گرفته که دیدنش خالی از لطف نیس. مردم این داهات بسیار خوشحال و مهمون نواز هستن و از گردشگرانی که به روستایشان می آیند، به بهترین شکل پذیرایی می کنن. پس یادتون نره به مروارید این شهر هم سری بزنین

اشتبین

روستای پلکانی اشتیبن

آذربایجان شرقی جایی مثل بهشته و مناظر حیرت انگیزی داره؛ در کناره سواحل ارس و در دل کوه های سر به فلک کشیده یاقوتی سبز قرار گرفته. آسمون آبی، رود و جنگل و حتی مارال ها همه باعث شده ان تا اشتبین به روستای حیرت زدگی ایران مشهور شه. دهاتی که قدمتش به زمان شاه طهماسب صفوی برمیگرده. تولید ابریشم در این داهات از قدیم رونق بسیاری داشته و گردشگران بسیاری رو به طرف خود جذب کرده. گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین قرن های ۹ و ۱۰ هجری حکایت از دیرینگی این داهات داره. یادتون نره نانی رو که زنان دهاتی در اجاق های خونگی می پزند حتما امتحان کنین.

پالنگان

روستای پلکانی پالنگان

جاذبه این داهات به سنگ چین بودن ساخت خونه هایشه و بس. روستای پالنگان در ۴۵ کیلومتری شهر کامیاران و اول اورمان کردستانه. دهاتی با قدمتی از قبل از اسلام با محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های پر آب و دره زیبای تنگیور در فاصله ۸۰۰ کیلومتری اینکه همه جلوه خاصی به داهات بخشیده. تابستون گرم و معتدل پالنگان، قلعه خوشگل و تاریخی اون و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های دائمی آب معدنی و آبشارهای پلکانی این داهات از جاذبه های گردشگری به حساب می آید. هیچ وسیله نقلیه ای اجازه ورود به داهات رو نداره.

اورامان تخت کردستان

روستای پلکانی اورامان تخت

اورامان تخت اسمی بسیار شناخته شده. این روستای توریستی هر ساله میزبان تعداد بسیاری گردشگر ایران و غیر ایرانیه. اورامان در دل رشته کوه های زاگرس و اول حوضه آبریز یکی از بزرگ ترین رودخانه های کردستان هستش. معماری خاص و خاص این داهات آوازه جهانی داره. این داهات در بین جاده های پر پیچ و خم که نه فقط تخت نیس، بلکه با شیب تند و وجود کوه های بلند چشمون هر بیننده ای رو به خود خیره می کنه. روستای اورمان در ۶۵ کیلومتری مریوان و ۱۷۰ کیلومتری سنندجه. اورامان تخت در گذشته مرکز سلطنت حکومت اورامی ها بوده و به معنی تخت سلطنته. اما گذشته از زیبایی ظاهری و خاص این داهات یکی از دلایلی که هر ساله گردشگران بسیاری رو به این داهات می کشوند، دو مراسمه که در آخرین چهارشنبه منتهی به ۱۵ بهمن و ۱۵ اردیبهشت با نام های کمسای با آیین های خاص و خاص ای در این داهات انجام می شه.

در کنار این مراسم خاص، نوع لباس پوشیدن مردمون و معماری خاص اون، روستای اورامان تخت رو به مکانی خوشگل تبدیل کرده که مثل اون رو هیچ گردشگری نمی تونه در ایران ببینه.

کنگ

روستای پلکانی کنگ

دهاتی با چشم اندازه های کوهستانی خوشگل و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های روان که در دامنه کوه های بینالود قرار گرفته و می توان اون رو از جاذبه های دیدنی و طبیعی دور و بر شهر مشهد به حساب بیاره. کنگ در کلمه به معنی پرنده ای قوی پنجه یا دژی مستحکمه. این داهات در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهده و ماسوله ای دیگه رو از زمان قبل از اسلام به جا گذاشته. رباط پای کوه کنگ یا رباط شاه عباسی که در انتهای دره کنگ و روی دامنه ای مشرف به رودخانه کنگ قرار داره، از دو راه قابل دسترسیه که یکی از طرف دره و دیگری از طرف کوهستانه. اگه بخواین این رباط رو پیاده طی کنین، باید توان حدود یه ساعت و نیم پیاده روی رو داشته باشین. این داهات هم مثل هر روستای دیگری دارای قبرستانه؛ البته با یه فرق باحال که سنگ قبرهای باارزش این قبرستان از جنس شیسته و روی هر قبر، دو سنگ قبر قلوه ای شکل هست. نکته باحال تر درباره این قبرها اینه که روی هر قبر علامت مخصوص هر متوفی حک شده. مسجد و تکیه ۱۵۰ ساله ای که در این داهات قرار داره، از دیگر بناهای قدیمیاین روستاست. اگه به این داهات رفتید، حتما آش دست پخت اهالی این داهات رو بخورین که با یه جور سبزی کوهی و سیب زمینی پخته می شه.

اسفیدان (اسپیدان)

دهاتی توریستی در خراسان شمالی از توابع شهرستان بجنورد با آب و هوایی خوش که یکی از روستاهای بزرگ این استان به حساب می آید و حدود هشت قرن قدمت داره. زیارتگاه امامزاده «محمدباقر» و بافت قدیمیروستا بیان کننده این قدمت تاریخیه. دهاتی که نمادش درختان صندل با قطر تنه حدود ۲/۶۵ متره. اسفیدان دهاتی با دره ها، آبشارها و قلعه های خوشگل و نادریه که در کمتر جایی می توان مشابهش رو یافت. اسپیدان، در بین دره‏ای خوشگل هستش و دور و بر اون رو کوه ‏های مرتفعی فراگرفتهه. این داهات از جنوب غربی به کوه آق قیه و از شمال غربی به کوه اسب و از جنوب غربی به تنگه دهیر مزه محدود می‏ شه. محل بیرون آمدن آب زیر زمینی آب معدنی و آبشار هنرور در فاصله ۳ کیلومتری اسپیدان، طبیعت و سرزندگی زیادی رو واسه این داهات ارمغان آورده و به مکانی مناسب واسه گردشگران تبدیل شده. تاش قلعه، در غرب اسفیدان دیواری صخره ای رو نشون می دهد که نشون از گذشته ای بسیار قدیمی داره. برج قاری مالاق و قارقه برج های سنگی قدیمی در دور و بر داهات بوده که هنوز یه تیکه از پایه های اون باقی مونده.

هجیج

روستای پلکانی هجیج

دهاتی در دل دامنه های کوه با گیاهان خودرو، گل های رنگارنگ و درختان سر به فلک کشیده اش که هر گردشگری رو به طرف خود می کشوند. هجیج در استان کرمانشاه و در دره ای خوشگل قرار گرفته. این داهات مثل پرجاذبه ترین نقاط استان و از مناطق دیدنی اوراماناته و در ۲۵ کیلومتری شهرستان پاوه قرار داره. دهاتی پلکانی، پرپیچ وخم با خیابون های نیم دایره ای و ساختمون های رو به دره و رودخانه سیروان که این داهات رو به یکی از حیرت انگیزترین روستاهای ایران تبدیل کرده. خونه های هجیج همه از سنگ و به شکل خشکه چین و پلکانی ساخته شده که به دلیل کمبود جا  این گونه ساخته شده. محل بیرون آمدن آب زیر زمینی بل که آب اون به رودخانه سیروان می ریزد، از جاذبه های اینه. آب این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی در هیچ فصلی از سال کم نمی شه و از بهترین آب معدنی های جهان به حساب می آید.

رویین

روستای پلکانی رویین

کوچه های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خونه ها و شیب کوچه به کوچه نظر هر تازه واردی رو در این داهات به خود جلب می کنه. روستای پلکانی رویین در ۲۴ کیلومتری شمال اسفراین و ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در یکی از دره های دامنه جنوبی کوه آلاداغ قرار داره و به روستای شکوفه های سیب می شناسنش، در بین کوه های سر به فلک کشیده آلاداغ، زیبایی مسحورکننده این داهات در کنار خونه های پلکانی، باغ های انبوه میوه و دره های اون، زیبایی رویین رو دو برابر کرده. در ارتفاع قرار گرفتن این داهات و هم اینکه عبور رودخانه ای از بین اینکه دلیل سرسبزی اینه، باعث شده این روستای خوشگل رویین نام بگیره. رویین با قدمتی ۵۰۰ ساله، بارگاه امامزاده اسحاق و تپه های باستانی تونسته جزو بهترین روستاهای پلکانی ایران و پرگردشگرترین اونا قرار گیرد.

سرآقا سید کوهرنگ

روستای پلکانی سرآقا سید

پس از عبور از راه پرپیچ و خم و کوهستانی چهارمحال و بختیاری، روستای زیبای سرآقاسید کوهرنگ در بین کوه ها خودنمایی می کنه. سرآقاسید در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد با خونه هایی تموم خشت و معماری پلکانی به ماسوله زاگرس معروف شده. در معماری خونه های این داهات (مثل تموم روستاهای پلکانی ایران) پشت بام حیاط پایینی حیاط منزل بالاییه. این داهات علاوه بر معماری خوشگل دارای محل بیرون آمدن آب زیر زمینی سارها، باغ های میوه و طبیعت پر از زیبایی منحصربه فرد در استانه. وجه تسمیه این داهات با امامزاده ای به همین نامه که دور و برش رو چند درخت گردوی پیر و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی هایی خوشگل فرا گرفته. گویی در این داهات زمان متوقف شده و دهات نشینان همون ساختار و شکل سنتی خود رو حفظ کرده ان؛ دهاتی که گویش، فرهنگ، آداب و رسوم شون دست نخورده باقی مونده. از مدرنیته و زندگی شهری در این داهات خبری نیس. فصل های بهار و تابستون بهترین زمان واسه رفتن و پیدا کردن خلوتی واسه آرامش در این روستاه تا بشه چند روزی از زندگی شهری رها شد و به گذشته های شیرین دور برگشت.

زنوزق

روستای پلکانی زنوزق

در آذربایجان شرقی دهاتی خوشگل و سرسبز با خونه های پلکانی در دل کوه ها هست. زنوزق نام روستاییه با تموم زیبایی هایی که در تصور آدمی می گنجد. علاوه بر زیبایی محسورکننده و مردمون مهربون و مهمون نوازش این داهات عنوان بزرگ ترین روستای پلکانی ایران رو در اختیار داره. این داهات با قدمتی ۸۰۰ ساله بازم پابرجا و استواره و مامن مردمون خوب. گورستان قدیمی با سنگ نوشته های مربوط به قرن نهم هجری، قلعه و مسجد زنوزق، آبشار دامجی قیه و سد قلعه از جاذبه های خاص و تاریخی این روستاه.

علاوه بر همه این جاذبه ها می تونید به خوشمزه ترین قسمت این داهات برید، پشت بام خونه های این داهات در تابستون پر می شه از برگه های آلو قیسی که رو به آفتاب خشک می کنن و راهی واسه امرار معاش اهالی روستاه.

خوانندگان عزیز سایت ما توجه داشته باشن این داهات فقط تعداد کمی از بی شمار روستاهای پلکانی ایران هستن. اگه روستاهای دیگری رو می شناسید به ما معرفی کنین.

92

پاسخی بگذارید