پایان نامه شناسايي کشور فلسطين از ديدگاه حقوق بين‌الملل

دانلود متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد 

عنوان کامل پایان نامه :

شناسايي کشور فلسطين از ديدگاه حقوق بين‌الملل

تکه هایی از این پایان نامه :

 آخرين دوران حضور يهوديان در فلسطين :

در حدود نيم قرن بعد، يعني در سال 538، کوروش پادشاه هخامنشي، به امپراتوري بابل حمله کرده، فلسطين را به تصرف درآورده و به اسراي يهود در بابل اجازه داد که اورشليم برگشته و تحت حاکميت هخامنشيان در آن جا و در کنار افراد بومي آنجا که در اقصي نقاط فلسطين ساکن بودند، به زندگي عادي خود ادامه دهند. اين وضعيت حدود 200 سال ادامه يافت.

در سال 330 قبل از ميلاد، اسکندر مقدوني بر کل خاورميانه، از جمله فلسطين، سلطه پيدا کرد. با فوت اسکندر، اختلاف و کشمکش بين فرماندهان وي بر سر حکومت بر فلسطين منجر به تضعيف و تفرقه در حاکميت اين سرزمين شد. يهوديان نيز از فرصت استفاده کرد و به رهبري شمعون مکابي در سال 142 قبل از ميلاد، دست به شورش زدند. اما تلاش آنها براي کسب استقلال چندان دوام نياورد.

تا اينکه در سال 63 سال قبل از ميلاد، فلسطين توسط پمبيوس سردار رومي، فتح و اورشليم به ويرانه‌اي تبديل شد. در همين دوران حاکميت روميان بر اورشليم بود که حضرت مسيح ( ع ) در بيت لحم ديده به جهان گشود.

هر چند برخي از فرمانروايان رومي به بازسازي بيت المقدس و تعمير پرستشگاه بزرگ آن همت گماشتند و تا حدودي عظمت گذشته اين شهر را اعاده کردند، اما حکام دست نشانده آنان بي عدالتي، ظلم و سرکوب در اين سرزمين را به جايي رساندند که منجر به شورش هاي محدود از سوي يهوديان در سال 70 و 135 ميلادي شد. واکنش رومي ها نسبت به اين شورش ها، بي رحمانه و خونين بود، به طوري که به نابودي کامل اورشليم و پراکندگي کامل جمعيت يهود در بخش هاي دور دست امپراتوري روم منجر شد.

رومي ها پس از سرکوب اين شورش ها به بازسازي شهر اورشليم اقدام کرده و نام آن را به « ايليا » تغيير دادند. در ابتدا هيچ يهودي نمي توانست در آنجازندگي کرده يا حتي وارد اين شهر شود. لذا ارتباطي رسمي يهوديان با فلسطين در سال 135 ميلادي به طور کامل قطع و تا 1800 سال ديگر برقرار نشد. از اين زمان به بعد، نه تنها ارتباط رسمي يهوديان با بيت المقدس قطع شد، بلکه به غير از جمعيت اندک يهود که در بخش هايي از فلسطين پراکنده بودند، در خود بيت المقدس«از سال 135 ميلادي تا پانصد سال بعد از آن، فقط 59 نفر يهودي » زندگي مي‌کردند.[1]

از آن پس تا سال 614 ميلادي، رومي ها بر فلسطين و ايليا حاکم بودند. در اين سال ايرانيان بار ديگر به فلسطين حمله کرده، ايليا را گرفته و همه معابد و کليساهاي آن را ويران کردند. اما اين پيروزي دوام نياورد و رومي ها، به رهبري هرقل، مجدداً اين شهر را در سال 628 پس گرفتند. بدين ترتيب، ايليا بار ديگر تحت حاکميت ظالمانه حکام روم قرار گرفت.

2-4- حاکميت مسلمانان بر فلسطين :

همان گونه که گفتيم، بيت المقدس و سرزمين هاي اطراف آن، در طول تاريخ همواره از اهميت استراتژيک و قداست خاصي نزد اديان بزرگ الهي برخوردار بوده است. به حکم همين اهميت و قداست بود که پيامبر گرامي اسلام، در آخرين روزهاي عمر خود تصميم گرفتند بيت المقدس را از سلطه ظالمانه حکام روم خارج سازند. به دستور پيامبر اکرم (ص)، سپاهي به فرماندهي اسامه بن زيدبن حارثه، براي حرکت به سوي بيت المقدس آماده شد. اما در همين ايام وجود مبارک رسول خدا در بستر بيماري افتاد و اين حرکت موقتاً به تأخير افتاد.

به هر حال اين برنامه پيامبر (ص) در زمان خليفه اول تعقيب شد و سپاهيان اسلام پس از نبردهايي چند، شهرهاي مختلف فلسطين و شام را فتح کرده و درزمان خليفه دوم به ايليا رسيدند. اما به خاطر احترام و حرمتي که اين شهر نزد مسلمانان داشت، از حمله به آن خودداري کرده و صرفاً به محاصره شهر پرداختند. در همين ارتباط نوشته‌اند :

« بيت المقدس براي اولين بار در طول تاريخ طولاني خود، از تبديل شدن مجدد به حمام خون مصون ماند. مردم بيت المقدس براي رهايي از شر اربابان روم شرقي، و با آگاهي از شهرت مسلمانان به رحم و شفقت، پس از يک مقاومت کوتاه شهر را تحويل دادند. »

و بدين ترتيب ايليا بدون خونريزي در سال 15 هجري (638 ميلادي) و با عهدنامه اي که بين خليفه دوم از يک سو، و مردم شهر، اسقف ها و رهبران مذهبي از سوي ديگر، به امضاء رسيد، به دست مسلمانان افتاد و به حکم قداستي که در اسلام داشت، «بيت المقدس» نام گرفت.يکي از نکات قابل توجه اين عهدنامه اين بود که مردم ايليا،به دليل سختي‌هايي که به خاطر آشتي‌ناپذيري‌هاي اجتماعي، شرارت‌ها و شورش‌هاي يهوديان در طول تاريخ متحمل شده بودند، موافقت کردند که از سکونت يهوديان در اين شهر جلوگيري کنند. قسمت هايي از اين عهدنامه را با هم مي‌خوانيم:

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف تحقيق :

به جهت مسائل منطقه اي و بين المللي و پايدار شدن صلح و امنيت در خاورميانه به نظر مي‌رسد که با عضويت فلسطين در سازمان ملل متحد اين امر مهم صورت پذيرد . اهداف اين پايان نامه اين است که آيا کشور فلسطين شرايط و معيارهاي لازم مندرج در کنوانسيون مونته ويدئو را که شامل جمعيت دائم سرزمين مشخص ،حکومت و اهليت ورود به روابط ديگر کشورها را دارد و اينکه فلسطين در شمول مواد 3 تا 6 منشور ملل متحد در جهت عضويت در سازمان ملل متحد قرار مي‌گيرد.

1-4- سوالات تحقيق :

1 ) فلسطين  شرايط کشور شدن در حقوق بين الملل را دارد؟

2 ) شناسايي کشور فلسطين از سوي 127کشور جهان مي تواند فلسطين را تبديل به کشور کند و يا براي کشور شدن فلسطين نياز به شناسايي تمام کشورهاي جامعه بين المللي داريم؟

3 ) فلسطين شرايط عضويت در سازمان ملل متحد را دارد ؟

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان :شناسايي کشور فلسطين از ديدگاه حقوق بين‌الملل  با فرمت ورد

Author: R2jbMtYu2I