پایان نامه بررسی نقش اسناد در اعتبارات اسنادی

پیش پرداخت کامل

روش پیش پرداخت کامل[1] که در عرف بازرگانی خارجی کشورمان به روش بدون انتقال ارز(غلط مصطلح) یا روش حواله ای[2] شناخته می شود درست نقطه مقابل روش حساب باز می باشد یعنی در این روش در مرحله اول صادرکننده بطور کامل وجه کالایی که در آینده برای وارد کننده ارسال خواهد کرد دریافت می دارد و در مرحله دوم اقدام به ارسال کالا و اسناد مربوطه به نام و نشانی وارد کننده می نماید. روشن است در این روش بزرگترین ریسک صادرکننده به طور کامل پوشش داده می شود در حالی که بزرگترین ریسک وارد کننده کاملاً باز است زیرا در صورتی که صادر کننده کالا را برای وارد کننده ارسال ننماید وارد کننده که ارز را حواله نموده در وضعیت بسیار بغرنجی قرار خواهد گرفت. در اینجا لازم به تاکید است که در حال حاضر بهترین روش برای دریافت ارز حاصل از صادرات برای صادر کننده همین روش می باشد.

بحث دوم- روش های نوین

بر خلاف روش های سنتی که دخالت بانک ها بیشتر در نقش دریافت کننده وجه خلاصه می شود در روش های نوین بانک ها بیشتر نقش واسطه را بین خریدار و فروشنده ایفا می کنند تا خطرات عدم پرداخت یا عدم ارسال کالا کاهش یابد و بین منافع طرفین تعادل ایجاد شود.[3]روش های نوین در بازرگانی خارجی شامل دو روش وصولی (برات اسنادی) و اعتبارات اسنادی می گردد.

1-2-1- روش وصولی

در روش وصولی، فروشنده به بانک ماموریت می دهد که اسناد حمل را از طرف وی در اختیار خریدار قرار دهد تا نسبت به وصول آن اقدام نماید. وصول وجه ممکن است پرداخت یک برات به رویت یا قبولی یک برات مدت دار باشد. این روش فقط برای خرید کالا مناسب است و برای خرید خدمات مناسب نیست. روش اجرایی کار به این نحو است که موضوع پرداخت به شیوه وصولی در قرارداد مربوط بین طرفین مورد موافقت قرار می گیرد.[4]

22-1- اعتبارات اسنادی

مهم ترین و رایج ترین روش پرداخت بین المللی این روش می باشد. در این روش با وساطت بانک ها منافع فروشنده و خریدار به نحو مطمئنی تضمین و نگرانی آن ها رفع می شود.

 

روش های جدید به واسطه دارابودن ویژگی های زیر از روش های سنتی یا قدیم جدا می گردند.321 ویژگی های روش های جدید

مقررات : برای روش های جدید، اتاق بازرگانی بین المللی (آی.سی.سی.) ضوابط و مقرراتی تصویب و منتشر نموده است. وجود این مقررات که عملاً مشاهده می گردد اکثر دست اندرکاران بازرگانی بین المللی از آن استفاده می نمایند تکالیف، وظایف، مسئولیت ها و تعهدات طرف های درگیرِ مستقیم به ویژه بانک ها را مشخص و معین نموده است حال آن که برای روش های سنتی ضوابط و مقررات جهان شمولی وجود ندارد.

جوان بودن : روش های نوین در قرن گذشته با تشکیل اتاق بازرگانی بین المللی ضابطه مند گردیدند. اتاق مزبور اولین ضوابط و مقررات مربوط به اعتبارات اسنادی را در سال 1933 میلادی و ضوابط مربوط به وصولی ها را در سال 1956 میلادی منتشر نمود همانطور که ملاحظه می گردد عمر استفاده از این مقررات هنوز به یک قرن نرسیده است.

بانک ها : در روش های مدرن وجود بانکها الزامی است یعنی بدون وجود بانک این روش ها شکل نخواهند گرفت. تحقق روش های جدید بر خلاف روش های سنتی موکول و منوط به وجود بانک می باشد.

2–1- نقش بانك ها

1-4-2-1- سوئيفت[6]تقريباً در كليه فروش هاي بين المللي، حتي فروش براساس پيش پرداخت و حساب باز، فروشندگان يك كشور در گرفتن پول از خريداران كشور ديگر با دو مانع روبرو هستند. يك خريدار اروپايي كه كالايي را از فروشنده اي چيني خريده است، مي بايد پول را از بانك خريدار در اروپا به بانك فروشنده در آسيا برساند و جايي در اين مسير هم مي بايد ارزها به يكديگر تبديل گردد. خوشبختانه سيستم بانكداري بين المللي در پاسخ به اين چالش ها به شيوه هايي سريع، واقعاً بدون خطا و با هزينه مناسب دست يافته است.[5]

امروزه، بسياري از دستورات پرداخت بين بانكي به صورت الكترونيكي فرستاده مي شود كه در نتيجه واژه «انتقال سيمي» پديد آمده است. انتقال هاي بين المللي سيمي، بيشتر اوقات از طريق سيستم هاي محصور ارتباطات متعلق به بانك هاي بين المللي، كه تحت يك تعاوني در بروكسل بنياد نهاده شده است، انجام مي پذيرد. اين تعاوني سوئيفت نام دارد. سوئیفت شبکه جهانی بین بانکی جهت ارسال دستورهای پرداخت می باشد که جایگزین روش های قدیمی یعنی تلکس و تلگراف گردیده است. سوئیفت با بکارگیری کدها، الگوریتم ها و دیگر ویژگی های تکنیکی خود امکان انتقال سریع و تقریباً بدون اشتباه دستورات بانک ها در جابجایی میلیاردها دلار را ایجاد کرده است. بانك ها براي انتقال وجوه بين خود، همراه دستورهاي ارسال پول، اعلاميه هاي بستانكاري با مجوزهاي بدهكاري را هم مي فرستند.[7]

 2-4-2-1- برات ها و درخواست پرداخت[8]

بانك ها علاوه بر پرداخت وجه از طرف خريدارها، از طرف فروشنده نيز وجه را وصول     مي كنند. دو روش سنتي در خصوص دستور فروشنده به بانك براي وصول وجه وجود دارد:

الف- برات هاي تجاري

اولين راه برات است . به بيان ساده برات دستور پرداختي است كه در آن سه طرف وجود دارد. برات كش به برات گير دستور مي دهد تا پولي را كه برات گير به برات كش بدهكار است، به گيرنده خاصي بپردازد. معمولاً روش خاصي وجود دارد كه بر اساس آن يك برات قابل معامله مي شود. اين روش از يك كشور به كشور ديگر متفاوت است و تقريباً هميشه برات حاوي عبارت «قابل پرداخت به دستور شخصي» يا «قابل پرداخت به آورنده» است. در موضوع وصول هاي بين المللي، فروشنده مي تواند برات خود را به بانك محلي خود ببرد و برات را براي وصول به آن بانك بدهد. در هر حالتي وقتي بانك وصول كننده، برات را دريافت مي كند، آن را براي قبولي همراه با دستوراتي به بانك خريدار ارائه مي كند، يعني اينكه آن بانك برات را به خريدار نشان بدهد و قبولي آن را از او بخواهد. براي خريدار دو راه براي قبولي برات وجود دارد يا برات مدت دار گردد و يا ديداري باشد.

 ب- درخواست پرداخت

بعضي اوقات فروشنده فقط سياهه ها و ديگر اسناد را بدون برات براي وصول عرضه مي كند. درخواست پرداخت در مقايسه با برات قابل معامله رسميت كمتري دارد اما به اندازه برات، براي وصول وجه مورد تقاضا از خريدار موثر است تا انتقال وجه به فروشنده يا توافق براي انتقال وجه در تاريخي ديرتر انجام پذيرد.

 1. 1. full advance payment

2.Telegrafic Transfer (T.T.)

 1. 1. شیروی، عبدالحسین، پیشین، ص 235.
 2. 2. همان، ص 243.
 3. 1. والتر بیکر و جان اف دولان، راهنمای کاربران اعتبار اسنادی، ترجمه فاطمه حمیدی، انتشارات جنگل، چاپ اول، تهران،1389، ص 43.
 4. 2. سوئیفت مخفف واژه Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication به معنای «انجمن جهانی بین بانکی برای انجام مبادلات مالی با تکنولوژی پیشرفته» می باشد.
 5. 3. گنجی، محمدرضا، اصول تجارت جهانی: آشنایی با انواع اعتبارات اسنادی، انتشارات راهیان دانش، چاپ اول، تهران، 1371، ص 57.
 6. 4. والتر بیکر و جان اف دولان، راهنمای کاربران اعتبارات اسنادی، صص 46 تا 47.

   متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

  برای دیدن جزییات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

  متن کامل پایان نامه

  متن کامل

Author: R2jbMtYu2I