پايان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق:کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

رابطه بین حق و تکلیف:

پیش‌تر یادآور شدیم که حق، یک امر اعتباری و مفهومی است که در ذهن به تصویر کشیده می‌شود و تصور می‌شود؛ ولکن برای اینکه این تصور در خارج محقق گردد باید دو طرف وجود داشته باشد که بین آن‌ها رابطۀ حقوقی برقرار گردد؛ یعنی هرگاه حقی برای کسی «من له الحق» وجود دارد و برعکس (امامی، ج1، 1376، ص 125، و فیض، 1370، ص 162).

ملاحظۀ حق والدین بر فرزند و حق فرزند بر والدین این حقیقت را به خوبی آشکار می‌سازد. حضرت علی (ع) دربارۀ تلازم حق و تکلیف می‌فرماید: «لایجری لاحد الاجری علیه الاجری له» (نهج‌البلاغه، ترجمۀ محمد دشتی، خطبه 216).

حق برای کسی نیست مگر اینکه به عهده‌اش هم حقی است؛ به عهدۀ کسی حق نیست مگر آنکه برای او ذی‌نفع او هم هست؛ یعنی حق و تکلیف از یکدیگر جدا نیستند؛ اگر کسی حقی دارد، تکلیفی همراه آن حق دارد.

پیامبر (ص) فرموده‌اند: «ملعون من القی کله علی الناس» از رحمت خدا دور و مشمول لعنت خداوندی است آن کسی که سنگینی خود را روی دوش مردم بگذارد و از حقوق عمومی استفاده کند و تکلیفی انجام بدهد.

رابطۀ بین حق و تکلیف همانند رابطۀ بین دو کفۀ ترازوست که توازن آن در عالم عدالت باید رعایت گردد؛ این است که می‌گویند: «هرگاه فرض شود کسی تنها در جزیره‌ای گمنام سکونت داشته باشد که هیچ ساکن دیگری ندارد، هیچ‌گونه حقی نمی‌تواند دارا گردد و اموالی که در آن‌ها یافت می‌گردد و از آن استفاده می‌نماید ملک او محسوب نمی‌شود» (امامی، ج 4، 1376، ص 11 و 12).

می‌توان گفت که حق، موجد تکلیف است. چون خداوند متعال سزاوار و شایستۀ پرستش است عبادت او بر بندگان تکلیف می‌باشد. چون والدین سبب ایجاد فرزندان هستند درخور احترام، تکریم و اطاعت هستند. فرزندان به سبب والدین ایجاد می‌شوند و مهم‌ترین اثر ازدواج والدین که بقاء نوع انسان را تحقق می‌بخشند، موجبات آسایش روحی و روانی را در نهاد خانواده به ارمغان می‌آورند؛ لذا مستحق تربیت و نگهداری صحیح و درست می‌باشند و این استحقاق، وظایف و تکالیفی را برای والدین ایجاد می‌کند.

مبحث سوم:

اقسام حق:

فقها در یک تقسیم کلی، حق را به دو قسم کرده‌اند:

1-حق‌الناس: حقی است که آن را قانونگذار برای فرد خاص یا افراد خاصی معین و مقرر داشته است که در پرتو آن حق، به منافع منظور دست یابند؛ مانند شفعه.

2-حق‌الله: در برابر حق‌الناس قرار دارد؛ پس باید مراد از آن، حق عمومی جامعه باشد؛ به‌ویژه اینکه حق‌الله نمی‌تواند بر معنی حقیقی خود حمل گردد؛ زیرا که خداوند متعال، صمد و بی‌نیاز است؛ از هیچ بابت نفعی برای او تصور نیست.

سپس حقی را که قانونگذار اسلام در رابطه با کل جامعه اسلامی و امت اسلام قانونگذاری کرده است اصطلاحاً حق‌الله نامیده می‌شود (فیض، 1370، ص 47 و 48).

حق، به اعتبار مطلق خود، دارای اقسام متفاوتی است، یکی از مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌های حق، انقسام به حقوق مالی و حقوق غیرمالی است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92