پايان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق:صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

روند فروپاشی دولت فدرال یوگسلاوی سابق

مشکل است بتوان به دقت روند تحولات داخلی یوگسلاوی و فروپاشی آن و در نتیجه ایجاد دولت های آزاد و مستقل و بالاخره آغاز جنگ های داخلی را تعیین کرد.

آلن پله[1] در مقاله ای تحقیقی تاریخ و مراحل زیر را در فروپاشی یوگسلاوی و شرایط و چگونگی ایجاد کشورهای جدید و بالاخره آغاز جنگ های داخلی بوسنی هرزه گوین، را مهم می داند:[2]

 1. در تاریخ 25 ژوئن 1991 دو بخش بزرگ کرواسی[3] و اسلوونی[4] به طور یک جانبه اعلام استقلال کردند. نتیجه این تصمیم آغاز زد و خورد بین نیروهای دولت فدرال مرکزی و دو دولت جدید بود؛
 2. در این دوران با وساطت کشورهای اروپایی و سازمان ملل در تاریخ 7 ژوئیه 1991، کنفرانسی با شرکت دولت های ذینفع در شهر «بری اُنی»[5] تشکیل شد، و طرف های اختلاف موافقت کردند در مسئله استقلال این دو کشور به صورت مستقیم با دولت مرکزی مذاکره کنند؛

مذاکرات مستقیم بین دو طرف در تاریخ 8 اکتبر منجر به شناسایی استقلال دو کشور «کرواسی و اسلوونی» از طرف دولت فدرال مرکزی و پایان زد و خورد، بین آن ها شد.

 1. در تاریخ 7 سپتامبر 1991 دولت های اروپایی به منظور استقرار صلح و آرامش در یوگسلاوی سابق، کنفرانسی به ریاست «لرد کارینگتون»[6] انگلیسی، در شهر لاهه پایتخت هلند تشکیل دادند. بعدها نیز در کنفرانس هایی که به تاریخ 26 و 27 اوت 1992 تشکیل شد، کار کنفرانس لاهه و حدود صلاحیت های آن گسترش پیدا کرد و قرار بر این شد که ریاست آن به صورت متناوب از طرف اتحادیه اقتصادی اروپای غربی و سازمان ملل تعیین شود.
 2. در 25 سپتامبر 1991 شورای امنیت سازمان ملل که تا آن تاریخ دست کشورهای اروپایی را برای استقرار صلح در یوگسلاوی باز گذاشته بود، به علت گسترش جنگ داخلی و خشونت های ضدانسانی، مستقیم وارد عمل شده و با صدور قطعنامه «713» و به استناد اختیاراتی که بنابر فصل هفتم منشور ملل متحد در حفظ صلح بر عهده دارد، ورود هرگونه سلاح و تجهیزات جنگی به کشور یوگسلاوی را ممنوع اعلام کرد.[7]
 3. نظر به اینکه روز به روز بر شدت زد و خورد ها در یوگسلاوی افزوده می شد، شورای امنیت در تاریخ 15 دسامبر 1991 تصمیم گرفت، یک نیروی کوچک نظامی به آن کشور اعزام کند، و این عمل آغازی بود برای تشکیل «نیروی حمایتی سازمان ملل» که بر اساس قطعنامه 743 مورخ 21 فوریه 1992 صورت گرفت، و بعدها نیز وظایف و اختیارات این نیرو با قطعنامه های 8 ژوئن و هفتم اوت 1992 گسترش یافت؛[8]
 4. در تاریخ اول مارس 1992 مردم بوسنی و هرزه گوین، با انجام یک «همه پرسی» استقلال کامل خود را اعلام کردند، و این اقدام منجر به آغاز زد و خورد های شدید بین نیروهای «بوسنی» و صرب های ساکن آن منطقه شد. دولت مرکزی یوگسلاوی نیز به منظور های تلافی جویانه ایجاد یک کشور صرب نشین را به نام «مونته نگرو» در ناحیه بوسنی و هرزه گوین اعلام کرد.
 5. در سی ام ماه مه 1992 شورای امنیت با صدور قطعنامه 752 دولت فدرال یوگسلاوی «صربی مونته نگرو» را به شدت محکوم و بعضی اقدامات مجازاتی علیه آن دولت معمول داشت بعدها این تصمیمات مجازاتی با قطعنامه «757» مورخ 16 نوامبر 1992 نیز تشدید شدند.

قطعنامه 757 سال 1992 در تاریخ جنگ های داخلی یوگسلاوی اهمیت فراوان دارد. در این قطعنامه شورای امنیت با یادآوری قطعنامه شماره 752 خود که دو هفته قبل از آن تصویب شده بود، اعلام کرد که: (طرف های وارد در جنگ و افراد ذینفع دیگر وظیفه دارند اقداماتی اتخاذ کنند که در قلمرو پیشین هیچ گونه… اخراج و تبعید اجباری اشخاص از اقامتگاه معمولی آنها صورت نگیرد، و از هر نوع اقدام ضدانسانی دیگر به منظور تغییر در «ساختار نژادی» بخش های گوناگون خودداری شود).

 • Pellet
 • Pellet A. 1992, Reveu Général Droit International Public, p. 12.
 • Croatie
 • Slovenie
 • Brioni
 • Carington
 • P. 246
 • برای متن قطعنامه های 743 و 8 ژوئن و هفتم اوت 1992 دیده شود:

Ibid. P. 249

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

 1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
 2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
 3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92