پایان نامه حقوق

پايان نامه حقوق گرایش حقوق جزا و جرم شناسی:علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مفهوم اعتياد و عادت و مواد مخدر

http://lawfile.ir/را به عادت كردن، خو گرفتن، و خود را وقف عادتی نكوهیده كردن معنا كرده اند; به عبارت دیگر تسلیم به ماده مخدّر كه از نظر جسمی و یا اجتماعی زیان آور شمرده می شود، http://lawfile.ir/نام دارد.

در سال ۱۹۵۰ سازمان ملل متحد تعریف زیر را برای http://lawfile.ir/به مواد مخدر ارائه كرد: «http://lawfile.ir/به مواد مخدّر عبارت است از مسمومیت تدریجی یا حادی كه به علت استعمال مداوم یك دارو اعم از طبیعی یا تركیبی ایجاد می شود و به حال شخص و اجتماع زیان آور است.»

اگر نیم نگاهی به پیامدها و عوارض http://lawfile.ir/به مواد مخدّر بیندازیم خواهیم دید كه پیامدهای http://lawfile.ir/جامعه، فرد و خانواده را از نظر اقتصادی، اجتماعی، روانی و جسمی در برمی گیرد. از مهم ترین عوارض جسمی http://lawfile.ir/به مواد مخدّر می توان به ناراحتی های عصبی، بی اشتهایی، اضطراب، ریزش مكرّر آب از بینی و چشم، ناراحتی عضلانی و فشار شدید در ستون فقرات، لاغر شدن و مانند آن اشاره كرد.

 

 

الف:  مفهوم لغوي و اصطلاحي اعتياد

اعتياد[1] در لغت يعني: عادت كردن، خو گرفتن[2] .

عادت يعني : خوي ، كاري كه انسان به آن خو بگيرد و در وقت معين انجام بدهد[3]. به عبارت ديگر عادت شديد به هر دارو يا ماده‌اي كه براي بدن غير ضروري باشد و اختلالات بدني محسوس و غير قابل تحمل ايجاد نمايد و قطع آن موجب به هم ريختن نظم دروني باشد، اعتياد محسوب مي‌شود. به عقيده ابن سينا عادت نتيجه يك عمل در زمان‌هاي نزديك به هم است.ابن مسكويه عادت را حالتي در روان انسان مي‌داند كه او را بدون انديشه به سوي انجام عمل سوق مي‌دهد و به نظر فارابي اعتياد، مجموعه عادت، اعمال و اخلاق انساني را تشكيل مي‌دهد و آن چه اعمال انسان را تشكيل مي‌دهد يا در خور ستايش است و يا نكوهش و يا بي تفاوت.[4]

درطول قرن 18 ميلادي، دانشمندان اعتياد به مواد مخدر را يك نوع مسموميت تدريجي مي‌دانستند. در سال 1917 ميلادي دو پزشك اروپايي به نام‌هاي دكتر هميسلباچ و دكتر اسمال، اين تعريف را از اعتياد به مواد مخدر ارائه دادند. اعتياد به ترياك و داروهاي مشابه متضمن سه خصيصه قابل تميز و در عين حال مربوط به هم مي‌باشد و اين سه خصيصه از اين قرارند، تحمل دارويي، وابستگي جسماني و عادت.[5]

« عـادت » و « اعتــياد » دو اصطلاح و عنواني هستندكه در افكار عمومي به غلط مشابه و معادل هم در نظر گرفته ميشوند در صورتيـكه اختلاف كلي و اساسي با هم دارند.
« عادت » در اصل عبارتست از تطابق موجود زنده با محيط زيـست يا شرايـط جديد و بي سابقه كه در انسان انواع مختلف وجود داشته و در كتاب « معماي عادت » طرح جديـدي در مورد تعريف و تقسيم بندي آن ارئه گشته و « عادت » بر چهار گروه اصلي بشرح زير تقسيم شده اند:

اول -« عادت روحي » كه عبارتست از تطابق روحي و معنوي با مسائل و موضوعات و كليه پديدههاي جديد و بي سابقه ايـكه با آنها انس و عادتي از پيش وجود نداشته تا آثار معنـوي حاد آنها از بين برود ؛ از قبيل خبر خوش يا ناخوش مهمي كه در ابتدا انـسان را به شدت متأثـر نموده و تحت تأثير خود قرار مي دهد ، مانند اثرات خبر فوت پدر يا مادر و نزديكان مورد علاقه يا خبر موفقيت در كنكور ورودي دانشگاه و يا خبر اصابت جايـزه بزرگي در قرعه كشي و غيـره . به مرور زمان كه خبر كهنه ميـشود ( انسان ضـمن انس گرفتن به آن عادت كرده)اثرات رواني آن از بين مي رود.

  1. Addiction
  2. حسن عميد، فرهنگ فارسي عميد، ص 135.
  3. حسن عميد، همان، ص 720 .
  4. علي اصغر قربان حسيني، پژوهشي نو در مواد مخدر و اعتياد، تهران، انتشارات اميركبير، ج 1، ص 31.
  5. محمد حسن شهيدي، مواد مخدر امنيت اجتماعي و راه سوم، تهران ، انشارات اطلاعات، ج 1 ، ص 20.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقيق :

هدف كلي : بررسی و آشنایی با علل و عوامل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راه کار های پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/می باشد.

هدف فرعی : از آنجایی که موضوع تحقیق چندان مورد توجه مسئولین و نهادها قرار نگرفته است لذا در این تحقیق اهداف زیر مورد توجه نگارنده قرار گرفته است:

1- تبیین انواع مواد مخدر و آثار ناشی از استعمال مواد مخدر

2- بررسی علل و عوامل بزهکاری جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان در زمینه مواد مخدر

3- بررسی انواع پیشگیری و راه های مقابله با مواد مخدر

4- سوالات تحقیق :

سوال اصلی: چه علل و عواملی باعث گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر گردیده است؟

 

سوالات فرعی:

عوامل فردی ، خانوادگی و اجتماعی چگونه در گرایش جوانان و نوجوانان به http://lawfile.ir/تاثیرگزار می باشد ؟

محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان در گرایش آنان به مواد مخدر موثر است؟

چه راه هایی جهت پیشگیری و مقابله با http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان وجود دارد؟

فرضيه ها ی تحقيق :

عوامل مختلف درونی، محیط خانواده و اجتماع در http://lawfile.ir/جوانان و نوجوانان موثر می باشد.

میان محیط زندگی و شغلی جوانان و نوجوانان با بزهکاری آنان در زمینه مواد مخدر رابطه معناداری وجود دارد.

با پیشگیری علمی از http://lawfile.ir/و درمان معتادین میزان بزهکاری در زمینه مواد مخدر تقلیل می یابد.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه علل گرایش جوانان و نوجوانان شهرستان کاشان به مواد مخدر و راهکارهای مقابله با آن

92