پايان نامه حقوق:شورای امنیت و وظیفه حفظ صلح و امنیت بین المللی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

– وسایل دفاعی متهم

مسلماً متهم می تواند برای مقابله با اتهام خود به تمام وسایل عملی و حقوقی مجاز متوسل شود . با این همه، بعضی از وسایل دفاعی از او سلب شده یا محدود گردیده است .

بدین گونه ، همان طور که در دادگاه نورمبرگ (به موجب ماده 7) و در دادگاه توکیو (به موجب ماده 6 ) مقرر شده بود، عنوان رسمی متهم از قبیل رئیس دولت یا رئیس حکومت یا کارمند عالی رتبه مانع از تعقیب نمی گردد و از کیفیات مخففه نیز به شمار نمی رود (بند 2 ماده 7). به عبارت دیگر، اساسنامه دادگاه مصونیت قضایی ناشی از سنت حقوقی برای رهبران (حکمرانان) بیگانه را منتفی دانسته است .

همچنین در اینجا نیز مانند دادگاه نورمبرگ (به موجب ماده 8 ) و دادگاه توکیو( به موجب ماده 6 ) امر و دستور مافوق عمل مأمور را توجیه نمی کند و حداکثر، چنانچه عدالت اقتضا نماید، ممکن است موجب تخفیف مجازات گردد (بند 4 ماده 7 ).

و سرانجام به موجب قاعده «هیچ کس برای یک عمل دو بار محکوم نمی شود» یک دادگاه ملی نمی تواند کسی را که در دادگاه مورد نظر ما به علت ارتکاب همان عمل مورد محاکمه قرار گرفته است تعقیب کند . اما این قاعده مانع نمی شود دادگاه کنونی کسی را که به سبب ارتکاب همان عمل در کشوری مورد محاکمه قرار گرفته است تعقیب کند، درصورتی که عمل او در دادگاه کشور مذکورجرم عمومی شناخته شده یا اگر مورد شبیه موارد امتناع از رسیدگی باشد (ماده 10). خصوصیت یک جانبه بودن استثناء موجب می گردد که متهم نتواند برای فرار از مجازات به محاکمات ملی و رسیدگی های داخلی یک کشور، که کاملاً جنبه صوری دارد، متوسل شود. به همین دلایل، در حقوق بلژیک قاعده «هیچ کس برای یک عمل دو بار محاکمه نمی شود» در موردی که متهم در کشور خارجی محاکمه شده است اعمال می گردد، مگر آنکه اعمال مذکور در زمان جنگ ارتکاب یافته باشد.[1]

2-5-5-2- آرای دادگاه

به موجب اساسنامه دادگاه کیفری یوگسلاوی سابق، این دادگاه حق صدور حکم اعدام نداشته و آرای آن محدود به صدور مجازات زندان، و بعضی مجازات های تبعی یا برائت متهم است (ماده 14 اساسنامه). در این مورد باید گفت واضعان اساسنامه نهایت واقع بینی را نشان دادند، زیرا در شرایط کنونی جامعه انسانی، مجازات اعدام در بیشتر کشورهای جهان لغو شده است، و در کشورهایی هم که هنوز این مجازات وجود دارد، آن را در شرایط دشوار بسیار نادر اعمال می کنند.

در کشور ما ایران نیز اگر مدعیان خصوصی رضایت دهند، قاتل محکوم از کیفر اعدام رهایی می یابد. هدف جامعه باید اصلاح تبهکاران باشد و نه از بین بردن آن ها، زیرا تجربه نشان داده است که اعدام جنایت کاران تاثیر بزرگی در از بین بردن جرم ندارد، حقوقدان ها و فلاسفه به این نتیجه رسیده اندکه جرم را باید ریشه ای از بین برد و این کار نیز با یافتن ریشه و علل جرایم امکان پذیر است.

حذف کیفر اعدام از اختیارات دادگاه از این نظر حائز اهمیت است که در قانون کیفر یوگسلاوی این مجازات پیش بینی شده است. در مورد مجازات زندان در بند دوم ماده 24 اساسنامه گفته شده که دادگاه وظیفه دارد در اعمال مجازات، نظام حقوق کیفری یوگسلاوی را رعایت کند. منظور نویسندگان اساسنامه در این مورد، این بوده است که اصل کلی «اعمال هیچ مجازاتی انجام نمی گیرد، مگر به موجب قانون» ، به طور کامل رعایت شود.[2] اصول مهم دیگر اساسنامه در اعمال کیفرها را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

  • همان، ص 229.
  • Pellet A. 1993, Reveu Général Droit International Public, p.52.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

  1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
  2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
  3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92