دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اذان و اقامه:

از دیگر آداب حین ولادت کودک، گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ می‌باشد که آثار نیکویی به همراه دارد؛ از این رو بر والدین است که این حق کودک و فرزند خود را اداء نمایند.  برترین و بهترین اصوات و کلمات، ندای روحبخش و جانفزای توحید و گواهی به رسالت حضرت خاتم الانبیاء و ولایت امیر مومنان علی(ع) است. این کلمات فطرت پاک طفل را در برابر شیطان مصونیت می‌بخشند و آثار تربیتی مطلوبی به همراه دارند.

رسول اکرم می‌فرماید: «من ولد له مولود فلیوذن فی اذنه الیمنی باذان الصلوه و لیقم فی اذنه الیسری فانها عصمه من الشیطان الرجیم» یعنی: هرکس دارای فرزند شد در گوش راستش اذان و در گوش چپ اقامه گوید که این کار نوزاد را از شیطان رانده‌شده حفظ می‌کند (کلینی، ۱۳۶۷ ، ج6، ص24 و عاملی، 1388 ، ج15، ص136).

شهید ثانی در روضةالبهیه می‌فرماید: «والاذان فی اذانه الیمنی و الاقامه فی الیسری و لیکن ذلک قبل قطع سرته فلایصیبهم لهم و لا تابعه و لایفزغ ولا تصبیهم ام الصبیان» یعنی: در گوش راست او اذان و در گوش چپش اقامه بگویند و باید این کار پیش از بریدن ناف او صورت بگیرد و اگر چنین کنند از جنون و آزار جنیان در امان بوده و هرگز گرفتار فزع نشده و به بیماری ‌ام‌الصبیان مبتلا نمی‌گردد. (شهید ثانی، ۱۴۱۶ ، ص136).

امام خمینی (ره) نیز گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ را مستحب می‌داند: مستحب است در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپش اقامه گفته شود (امام خمینی، ۱۳۶۹ ، ج3، ص551).

بعضی از فقهاء این عمل را با قید قبل از قطع ناف ذکر کرده‌اند که این را نیز از ظاهر بعضی اخبار که ذکر شده برداشت می‌کنند؛ ولکن صاحب جواهر در این مورد می‌فرماید: «ظاهر بعضی از نصوص و روایات متضمن این امر هستند که گفتن اذان و اقامه در گوش راست و چپ حتی بعد از بند ناف نیز می‌تواند صورت گیرد؛ چنان‌که نبی مکرم اسلام (ص) و امام کاظم (ع) اقدام به این عمل بعد از قطع بند ناف نمودند (نجفی، ۱۳۹۲ ، ج 31، ص 253).

نکته:

این سنت اسلامی به پدران و مادران و مربیان می‌آموزد که استعداد آموزش و فراگیری کودک از همان روزهای اولیه آغاز می‌گردد. طبق نظریۀ دانشمندان، تمام حیواناتی که مغز دارند وقتی ‌که متولد می‌شوند می‌توانند فکر کنند و مهم‌ترین قسمت بدن کودک مغز اوست. مغز گنجینه‌ای پرارزش است که موجب برتری انسان نسبت به دیگر حیوانات می‌شود. مغز انسان نسبت به بدنش از مغز دیگر حیوانات بزرگ‌تر است. نوزاد نیز با آن سر بزرگ و مغزی که در آن جای دارد به‌خوبی فکر می‌کند و برای استدلال نیاز به آگاهی و اندوختن اطلاعات دارد. مغز کودک صداهای بسیار زیادی را که در پیرامونش ایجاد می‌شود، جذب می‌کند و به‌تدریج کلمات را از هم جدا می‌نماید. او هنگامی‌که شاهد سخن‌گفتن پدر، مادر، برادران و خواهران خود می‌باشد مثل این است که به خود می‌گوید این‌کار بزرگ‌ترها بسیار مفید است. دربارۀ یکی از فقهای مشهور، مرحوم سیدمرتضی یا سیدرضی نقل شده‌است که فرموده‌بود: «در سنین جوانی که درس فقه می‌رفتم احساس می‌کردم که مطلب استاد را قبلاً نیز شنیده‌ام. روزی موضوع را با پدر خود در میان گذاشتم. ایشان پس از ساعتی فکر، سر خود را بلند کرد و گفت: حقیقت این است که وقتی تو کودک و نوزاد بودی من مجلس درس داشتم و برای عده‌ای درس می‌گفتم و در همان اتاق گهواره تو قرار داشت و مطالب درس فقه ما، در حالت بیداری یا خواب به گوش تو می‌خورده و در مغز تو وارد می‌شده و اکنون احساس می‌کنی که در بایگانی حافظه‌ات سخنانی شبیه آنچه اکنون استادت برایت می‌گوید، موجود است» (بی‌آزار شیرازی، ۱۳۷۷ ، ج 3، ص 103 و 104).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

دسته‌ها: پایان نامه حقوق