پايان نامه بررسی و شناخت موانع قانونی موجود بر سر راه وصول مطالبات و بموقع اجرا گذاردن وثایق بانکی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی حقوقی کارآمدی وثایق تضمینات در وصول مطالبات بانک 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اوراق بهادار:

اوراقی هستند که برای تامین منابع مالی صادر می شود و دارای اقسامی است از جمله اوراق سهام، اوراق قرضه – اسناد و اوراق مشارکت

در تعریف برگ سهام گفته می شود ورقه ای از اوراق بهادار قابل نل و انتقال است که بر روی آن اطلاعات میزان مشارکت، تعهدات و منافع صاحب سهم در یک شرکت سهامی نوشته می شود. این اورا نشان دهنده مالکیت صاحبان و دارندگان آنها در موسسه و شرکت منتشر کننده آن می باشد به ان معنا که اگر شخص (حقیقی یا حقوقی) دارای مثلا یک میلیون سهم از فلان شرکت باشد یعنی به اندازه یک میلیون سهم، مالک کل تشکیلات شرکت می باشد، لا هرچند خود ورقه سهم مالکیت واقعی ندارد (مثل اوراق قرضه) اما دلالت بر مالکیت و متکی بر نوعی ملکیت است (برخلاف اوراق قرضه).

از طرف دیگر، برخلاف اوراق قرضه، سود ثابتی به دارندگان سهام تعلق نمی گیرد، بلکه بر اساس فعالیت شرکت یا موسسه مورد نطر اگر سودی حاصل شود بر مبنای تعداد و نوع سهام بین صاحبان آنها تقسیم می گردد.

معمولا در مقایسه اوراق بهادار، حجم کل سهام از حجم اوراق مشارکت بیشتر است برخلاف اوراق مشارکت که یکی از اهداف محوری انتشار آن، کنترل حجم پول و نقدینگی می باشد هدف اولیه در انتشار سهام، جمع آوری سرمایه برای راه اندازی موسسات مختلف اقتصادی (تولیدی، خدماتی، بازرگانی و …) است. البته همانطور که اشاره شد هر دونوع از اوراق بهادار (سهام و مشارکت) اهداف مشترک عقلایی را دارا هستند.

اوراق قرضه از اوراق بهادار است و آن سندی است که طبق آن صادر گننده به خریدار بدهکار می شود. این سند داراری سررسید است و مبلغ آن در زمان سررسید به وسیله صادر کننده پرداخت می شود. این اوراق دارای کوپن بهره هستند و بهره آنها در فواصل زمانی معینی توسط بانک هایی که نمایندگی صدور اوراق را دارند پرداخت می شود. از نظر سررسید، اوراق قرضه به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شوند. سررسید اوراق کوتاه مدت بین یک تا پنج سال، سررسید اوراق میان مدت بین پنج تا ده سال و سررسید اوراق بلند مدت معمولا بیش از ده سال است.

انتشار اوراق قرضه ممکن است در اساسنامه شرکت پیش بینی شده باشد یا مجمع عمومی فوق العاده آن را لازم بداند که مواد 51 تا 71 لایحه اصلاح قانون تجارت در مورد اوراق قرضه تصویب شده اما شورای نگهبان قانون اساسی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی با این استدلال که انتشار اوراق قرضه مستلزم پرداخت بهره ربوی و ربا است انتشار آن را خلاف شرع دانست لذا مواد مکور نسخ گردیده اند.[1] و با استنباط از نظر مکور، قابل تودیع به عنوان تضمین یا وثیقه نیست.

اوراق مشارکت نیز اوراق بهادار است که توسط دولت، شهرداری، شرکت های دولتی و خصوصی، برای تامین اعتبار طرحهای عمرانی در کشور، منتشر می گردد. تهیه دستورالعمل اجرایی و مقررات ناظر بر انتشار اوراق مشارکت بر عهده بانک مرکزی است، طبق دستورالعمل بانک مرکزی، اوراق مشارکت اوراق بهاداری هستند که با مجوز بانک مرکزی برای تامین بخشی از منابع مالی مورد نیزا طرح های سود آور تولیدی و خدماتی (به استثنای امور بازرگانی) در چارچوب عقد مشارکت مدنی، توسط سازمان دارای مجوز منتشر می شود. در هر ورقه مشارکت، میزان سهم دارنده آن مشخص شده است.

[1] جزوه مدیریت آموزش بورس اوراق بهادار تهران.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

مهمترین اهداف اجرای این تحقیق بدین شرح است:

شناخت نقاط ضعف و قوت قوانین جاری در خصوص وثایق تسهیلات بانکی به منظور استفاده در قانونگذاری های آتی

دستیابی به روشهای بهتر برای اخذ وثایق و یا به موقع اجرا گذاردن تضمینات به منظور استفاده در جهت کاهش میزان مطالبات معوق بانکی

شناخت موانع قانونی موجود بر سر راه وصول مطالبات و بموقع اجرا گذاردن وثایق بانکی

شناسایی میزان نقش و کارکرد تضمینات بانکی در وصول مطالبات

Author: 92