پايان نامه بررسی ابعاد وحقوق فرزندان بر پدر و مادر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

تلقیح مصنوعی در فقه:

تلقیح مصنوعی در فقه از دو نظر مورد بحث است:

1-از لحاظ تکلیفی: جواز و عدم جواز آن یعنی آیا از نظر شرعی، لقاح مصنوعی جایز است یا حرام

2-از لحاظ حکم وضعی: یعنی آیا طفلی که از طریق تلقیح مصنوعی به وجود می‌آید و متولد می‌شود به مادر و پدر طبیعی ملحق می‌شود یا به هیچ‌کدام ملحق نمی‌شود؟

در اینجا بین موردی که تلقیح مصنوعی با نطفۀ شوهر انجام شده و موردی که نطفه غیر از شوهر بوده تفاوت وجود دارد و در هر مورد رابطۀ طفل را با مادر و صاحب نطفه و یا شوهر زن درصورتی‌که صاحب نطفه نباشد، بررسی می نماییم.

الف) تلقیح مصنوعی با نطفۀ شوهر:

«هرگاه شوهر از طریق عادی یعنی به‌وسیلۀ نزدیکی نتواند صاحب فرزند شود و این در حالی است که مرد عقیم نبوده و نطفه‌اش دارای مادۀ حیاتی باشد، ممکن است تلقیح مصنوعی با نطفۀ شوهر انجام شود و از این طریق طفلی به دنیا بیاید؛ فرزند در این صورت ملحق به صاحب نطفه و زن، مادر کودک خواهد بود و این عمل جایز است و نسب قانونی و مشروع در اینجا وجود دارد» (امام خمینی، ۱۳۶۹، ج 2، ص 559).

ب)تلقیح مصنوعی با نطفۀ غیرشوهر:

هرگاه زن به‌وسیلۀ لقاح مصنوعی از نطفۀ مرد بیگانه حامله شود، خواه زن بی‌شوهر باشد یا شوهر داشته باشد، دو صورت دارد:

1-هرگاه زن و مرد جاهل به عمل لقاح باشند، در اینجا طفل ملحق به پدر (صاحب نطفه) و مادر طبیعی خود می‌باشد؛ زیرا این طفل حکم ولد شبهه است (امام خمینی، ۱۳۶۹، ج 2، ص 559).

زن و مرد هر دو نسبت به عمل لقاح آگاهی داشته و با آگاهی آن ‌دو لقاح مصنوعی انجام گرفته باشد. در این صورت هر چند زنا صورت نگرفته است، ولی نظر بسیاری از فقهاء این است که این فرزند، حکم ولد زنا را داشته و به هیچ‌کدام از مرد وزن ملحق نمی‌شود؛ زیرا از لحاظ حکم تکلیفی قراردادن نطفۀ مرد اجنبی در رحم زن اجنبیه جایز نیست (خویی، 1351، ج 2، ص 484).

نظرات فقهاء:

از زمانی که مسئلۀ تلقیح مصنوعی مورد تأمل و تفحص قرار گرفته است تا به امروز عموم فقهاء معتقد به عدم جواز و حرمت لقاح با نطفۀ مرد اجنبی هستند. در ذیل بعضی از این نظرات را بیان می‌کنیم:

1-آیت‌الله بروجردی:

«آنچه از مفاهیم ادله و بعضی از مناطیق آن‌ها مستفاد می‌شود این است که تلقیح مصنوعی مرد اجنبی بر زن اجنبه خواه دارای زوج باشد یا نباشد حرام است».

2-آیت‌الله گلپایگانی:

«قراردادن نطفۀ مرد در رحم زن اجنبه جایز نیست؛ چه شوهردار باشد چه بی‌شوهر»

3-آیت‌الله خمینی (ره):

«لا یجوز التلقیح بما غیر الزوج، سواء کانت المرأه ذات بعل اولا، رضی الزوج و الزوجه، بذالک اولا، کانت المرأه من محارم صاحب الماء کامه و اخته اولاً» یعنی: لقاح با نطفۀ غیرشوهر جایز نیست؛ خواه زن شوهردار باشد یا نه؛ خواه شوهر و زن به این امر راضی باشند یا راضی نباشند و خواه زن از محارم صاحب نطفه مثل مادر و خواهر باشد یا خیر (امام خمینی، ۱۳۶۹، ج 2، ص 559).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92