پايان نامه ارشد: عوامل موثر بر بروز و افزایش سرقت سایبری

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل جرم شناختی سرقت در فضای سایبری 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

– وسعت ضرر نسبت به سرقت سنتی
بی­شک از عمده عواملی که سبب می­گردد جرمی دارای نتایج زیانبار بیشتری  نسبت به سایر جرایم داشته باشد ارتکاب آن از طریق شبکه است، این امر اختصاص به شبکه­های رایانه­ای ندارد بلکه ارتکاب جرم از طریق شبکه اعم از شبکه­های انسانی یا شبکه های اشخاص حقوقی به طور کلی دارای چنین ویژگی است.[1]   به وسیله تکنولوژی کامپیوتر، مرتکبین با کمترین سرمایه و هزینه می­توانند با ورود به شبکه اطلاعاتی و نفوذ در آن خسارات هنگفتی وارد نمایند. سهولت ارتکاب با حجم زیاد موضوعات مطروحه، سرعت عملکرد کامپیوتر، عدم نیاز به تخصص خاص یا بالا عدم نیاز به حضور فیزیکی مرتکب در محل و… همگی موجب گردیده تا حجم صدمات و خسارات وارده افزون گشته و گاه به چندین هزار برابر جرایم معمولی برسد.

وسعت خسارات وارده ناشی از یک نفوذ غیر قانونی یا گسترش ویروس در اینترنت می­تواند در کسر ثانیه صدها هزار استفاده کننده در سراسر جهان را متحمل خسارت نماید. به عنوان نمونه کوچک از جرایم کامپیوتری که منجر به خسارت فراوانی گردیده، می­توان به ویروس ملیسا در سال 1999 میلادی اشاره کرد که این ویروس با ایجاد اختلال در سیستمهای پست الکترونیکی در سراسر جهان موجب بروز میلیونها دلار خسارت گردیده. خالق این ویروس ادعا نموده که ویروس را روی کامپیوتر شخصی خود تولید کرده بود و برای ورود به سایت «آمیرکن آنلاین »[2] فقط از یک نام و رمز عبور به سرقت رفته استفاده کرده است.

 

 

 

 

 

3-1-1-4- مخفی بودن هویت مجرم

 

مشخه بارز فضای سایبری بی هویتی و ناشناس بودن هویت افراد است. استفاده از تدابیر صدور مجوز مانند تعیین و تخصیص گذر واژه، اقدامی کاربردی در جهت شناسایی اشخاصی است که به منظور سرقت اطلاعات یا داده­ها وارد فضاهای خاصی از دنیای مجازی می­شوند.

امکان ارتکاب جرم در خلوت، بی آنکه عامل مداخله گری هم وجود داشته باشد ظرفیتی است که فضای تبادل اطلاعات به بشر ارزانی داشته است و معضلی است  برای سیاستگذاران خرد و کلان جامعه که چگونه با این گونه ناهنجاری ها برخورد کنند.[3]

همین مزیت، یعنی امکان ارتکاب در حریم امن در کنار ناشناس نگه­داشتن هویت واقعی، باعث شده بسیاری از افراد در فضای سایبر و در دنیای فیزیکی دو چهره یا شخصیت متفاوت از خود بروز دهند. این افراد، به دلایل بسیار در دنیای خارج هیچ­گاه تمایلات منحرفانه و مجرمانه خود را بروز نمی­دهند و نزد همگان به عنوان یک چهره معتبر و واجد احترام شناخته می­شوند. اما زمانی که در خلوت پای رایانه می­نشینند و به فضای سایبر وارد می­شوند، انواع تمایلات ناهنجار آن­ها بیدار می­شود.[4]

به عنوان مثال کارمند سابق کتاب فروشی که با سوء استفاده از اعتماد صاحب کارش به برداشت غیر مجاز از حساب وی پرداخته بود، دستگیر شد. وی اظهار کرد که با توجه به اعتماد صاحب کارش در کتابفروشی کارت­های بانکی و رمز دوم مربوط به آنها را به دست آورده و از موقعیت سوء استفاده و با تصور اینکه صاحب کارش متوجه برداشت نخواهد شد، از حساب وی سوء استفاده می­­کرده است.

.[1]  فضلی مهدی،همان، ص 73

[2]  American online

.[3]  صفاری ع، مبانی نظری پیشگیری وضعی، مجله تحقیقات حقوقی، شماره33-34، ص 302.

[4].جلالی فراهانی ا، 1384، پیشگیری وضعی از جرایم سایبر در پرتو موازین حقوق بشر، فصلنامه تخصصی فقه و حقوق، شماره 6، ص 157.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

–  بررسی عوامل موثر بر بروز و افزایش سرقت سایبری.

– ارزیابی موضع عملکرد مقنن جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با پیشگیری و مقابله باسرقت سایبری.

– سیاست جنایی پیشگیرانه در برابر سرقت سایبری.

– ارائه راهکارها و پیشنهاد­ها جهت پیشگیری و کاهش سرقت در فضای سایبری.

1-5- سوال­های تحقیق

 

1-آیا پیشرفت اینترنت در سرقت سایبری موثر است؟

2-آیا بین فقر و سرقت سایبری رابطه ای وجود دارد؟

3-آیا عوامل سیاسی در سرقت سایبری موثر است؟

4-آیا نبود قانون با مجازات شدید در سرقت سایبری موثر است؟

Author: 92