پایان نامه حقوق

پايان نامه ارشد حقوق:مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت رسانه های الکترونیکی در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

روش تحقیق

شیوه پژوهش حاضر همچون غالب پژوهش‌های انجام یافته در این باره مبتنی بر روش توصیفی و کتابخانه‌ای است، در این­باره تلاش شده است با مطالعه متون موجود اعم از کتاب‌ها، مقالات و پایان‌نامه‌های موجود اعم از داخلی و در حد امکان خارجی، از منابع اینترنتی نیز استفاده شود. غالب وبگاه‌ها و مقاله‌ها از طریق کنکاش موتورهای جست‌وجو یافته شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند و تلاش شده است که در این خصوص از مقالاتی که در قالب pdf بوده‌اند، استفاده شود؛ و تا جایی که شدنی است از ارجاع دادن وبگاه‌ها که احتمال تغییر آنها بیشتر می‌رود، خودداری شود. پس از مطالعه منابع و فیش‌برداری تلاش شده بررسی شود؛ که آیا می‌توان نظامی یکپارچه در خصوص مسؤولیت کیفری همگی رسانه‌های الکترونیکی یافت یا خیر. در همین راستا از آنجا که موضوع بیشتر مبتنی بر تحلیل فکری بوده از روش‌های دیگر همچون روش میدانی استفاده‌ای نشده است.

8- ساختار تحقیق

تحقیق متشکل از سه فصل خواهد بود؛ که در فصل نخست به شناسایی رسانه­های الکترونیکی، ماهیت آنها و گونه­های مسؤولیت و شیوه­های توزیع مسؤولیت کیفری پرداخته شده است؛ که در مبحث اول به مفهوم­شناسی رسانه و مسؤولیت می­پردازیم؛ و سپس در مبحث دوم اقسام و اشکال مختلف رسانه الکترونیکی همچون پایگاه­های خبری و خبرگزاری­ها، وبلاگ­ها و شبکه­های اجتماعی مورد بررسی قرار می­گیرد؛ در فصل دوم انواع مسؤولیت کیفری در گونه­های رسانه­های الکترونیکی را با نگاهی تطبیقی در دو مبحث بررسی خواهیم کرد؛ به این نحو که در مبحث نخست انواع  مسؤولیت­های کیفری در نشریات الکترونیکی و در مبحث دوم انواع این مسؤولیت را در سایت­ها مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ فصل پایانی نیز به پاسخ­های ناشی از جرایم رسانه­ای که توسط نهادهای حاکمیتی اعمال می­شود معطوف گردیده است.

9- تعریف واژگان

منظور از معرفی واژگان، شناخت­ اصطلاحات مهم به کار رفته در متن پایان‌نامه است. در مجموع واژگانی که در پایان‌نامه آمده دو تعبیر مسؤولیت کیفری و جرایم رسانه‌های الکترونیکی از دیگر واژگان اهمیت بیشتری دارند؛ که در ذیل راجع به جرایم مورد اشاره به اختصار سخن خواهیم گفت.

1– مسؤولیت کیفری:

عبارت از الزام یک شخص به پاسخگویی به آثار و نتایج نامطلوب جرمی که مرتکب شده است.

2- رسانه برخط:

هر سامانه كه امكان قراردادن محتواي ديجيتال در معرض دسترس عموم با بيش از يك‌هزار مخاطب مشخص يا نامشخص از طريق بستر شبكه نظير شبكه گسترده جهاني را فراهم می­آورد[1].

1- ماده 1 آیین­نامه شماره 1172412/ت 41255 ه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ـ وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ـ وزارت بازرگاني وزارت صنايع و معادن ـ معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور، مصوب 24/5/89 معروف به آیین­نامه ساماندهی و توسعه رسانه­ها و فعالیت­های فرهنگی دیجیتال.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– اهداف تحقیق

1- شناسایی و تمییز میان انواع رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه اطلاعات لازم به نهادهای تدوین­کننده و اجراکننده قانون برای تصویب و اجرای قوانین و مقررات ضروری مربوط به مقابله با جرائم ارتکابی از سوی رسانه­های الکترونیکی.

2- شناخت اشخاص حقیقی و حقوقی مسؤول در رسانه­های الکترونیکی و نوع و میزان مسؤولیت       آنها که در نتیجه، امکان مجازات و کیفر را بر شخص مسؤول و خاطی میسر می­کند.

3- بررسی انواع مسؤولیت­های کیفری ناشی از انتشار محتوای مجرمانه در رسانه­های الکترونیکی که در نتیجه آن کاربران از میزان و نوع مسؤولیت­های خود آگاه خواهند شد.

4- بررسی و تحلیل پاسخ­های اعمال شده توسط نهادهای مسؤول به تخلفات و جرائم رسانه­های الکترونیکی در راستای ارائه راهکارهای درست و سنجیده مربوط به مقابله با این تخلفات و جرایم به نهادهای ذیربط.

3- سؤالات تحقيق

سوال اصلی

انواع مسؤولیت کیفری رسانه­های الکترونیکی و نحوه توزیع آن به چه صورت است؟

سوالات فرعی

-1 پاسخ­ها و اختیارات نهاد­های مسؤول به جرایم رسانه­های الکترونیکی به چه نحو بوده است؟

2- گونه­های رسانه­های الکترونیکی کدام است؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت¬ رسانه¬های الکترونیکی در حقوق ایران

92