پايان نامه ارشد حقوق:مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

قسمتی از متن پایان نامه :

 

محدوده‌ي اطاعت از پيامبر

از مسائلي كه درباره اطاعت از پيامبر  مطرح است، محدوده اي است كه بر مؤمنان لازم است در آن محدوده، مطيع ايشان باشند. آياتي كه درباره‌ي اين مساله هست، اطاعت از پيامبر  را در سطح اطاعت از خداوند مي‏دانند؛ و نه در اين آيات و نه در آيات ديگر، حد خاصي براي آن معرفي نشده؛ و از آنجا كه اطاعت از خداوند، مطلق است و براي آن نمي‌‌‏توان حدي تصور كرد، اطاعت از پيامبر نيز از همين اطلاق برخوردار است.

از اين رو، برخي از مفسران و كساني كه به گونه‏اي از آيه: «يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ أَطِيعُواْ اللَّهَ وَ أَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَ أُوْلي الْأَمْرِ مِنكمُ‏ْ… اي مؤمنان! خدا را اطاعت كنيد و پيامبر و اولياي امر خود را [نيز] اطاعت كنيد‏» (نساء/59)  بحث كرده‌اند، چون اطاعت از «اولي الامر» نيز مطلق است، درصدد تبيين عصمت آنان برآمده‏اند; زيرا اطاعت مطلق از هيچ‏كس را بدون عصمت روا نمي‌‌‏دانند.[1]

شبهات درباره‌ي اطاعت از پيامبر

شبهاتي درباره اطاعت از پيامبران  مطرح شده كه دسته‏اي از آنها مربوط به مساله دين به‏ طور مطلق و نقش آن در زندگي مردم است و برخي ديگر، بويژه به دين اسلام مربوط مي‏شود. هر چند بحث درباره‌ي قسمت اول، از موضوع اين نوشته، خارج است و خود نياز به تحقيقي جداگانه دارد، ولي از آنجا كه قرآن كريم، هم به بحث درباره‌ي ديگر انبيا  پرداخته و هم مباحث كلي پيرامون دين را مطرح كرده، با بحث درباره‌ي قسمت دوم، تا حدودي مباحث قسمت اول نيز تبيين مي‏شود.

برخي با استناد به آيه‌هايي از قرآن كريم، بر عدم ارتباط دين با زندگي روزانه‌ي مردم و عدم تسلط پيامبر بر جامعه‌ي مؤمنان استدلال كرده‌اند و ايشان را فقط رسولي از سوي خداوند معرفي كرده‌اند كه مامور ابلاغ پيامي در باره مبدا و معاد است و دين را نيز امري كه فقط به اين دو مي‏پردازد، تفسير كرده‌اند. از اين رو، رهبري اجتماع و دخالت در اموري را كه مربوط به امور شخصي افراد است از حوزه‌ي وظيفه ايشان خارج دانسته‏اند. در اينجا به بحث درباره‌ي آيه‌هايي مي‏پردازيم كه با آنها بر اختصاص وظيفه‌ي پيامبر به امور غير اجتماعي استدلال شده است.

1ـ  تفسير الميزان، ج‏4، ص‏39; التبيان، ج‏3، ص‏236; تفسير المنار، ج‏5، ص‏180.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پرسش‌هاي پژوهش

1ـ مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در شؤونات اجرايي و روابط صلح‌آميز ديگر تمدن‌ها، ملل و دولت‌ها چيست؟

2ـ مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در حوزه‌ي تبليغ و ارشاد ديگر ملت‌ها، دولت‌ها و تمدن‌ها چيست؟

اهداف اين پژوهش

ــ آشنايي با مسؤوليت‌هاي پيامبر در حوزه‌ي سياست خارجي.

ــ آشنايي با مباني قرآني مسؤوليت‌هاي پيامبر در حوزه‌ي سياست خارجي.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

Author: 92