پايان نامه ارشد حقوق:علل و عوامل موثر در قاچاق مواد مخدر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي علل و عوامل موثر در قاچاق مواد مخدر در استان فارس

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 

– تعريف واژه‏ها و اصطلاحات

قاچاق: قاچاق کلمه اي ترکي است به معني: تردستي، کاري که پنهاني و با تردستي انجام شود، خريد و فروش کالاهايي که در انحصار دولت بوده يا معامله آن‌ها ممنوع باشد؛ وارد يا صادر کردن کالاهايي که ورود و صدور آن‌ها ممنوع است (عميد،1355: 156) . قاچاق يعني کاري بر خلاف قانون که پنهاني انجام شود و متاعي که معامله يا ورود آن به کشور ممنوع باشد. به طور کلي، هر نوع معامله يا مبادله کالا با پول يا کالايي ديگر که دولت محدوديت يا ممنوعيتي عليه آن وضع کرده باشد قاچاق محسوب مي‌شود (بنائي،1377: 76). قاچاق تحت عناوين مختلف دسته بندي مي‌شود، مثلاً در يک دسته بندي، مي‌توان آن را به قاچاق داخلي از يک سو و از سويي ديگر به قاچاق خارجي تقسيم کرد. در اين تقسيم بندي مبدأ و مقصد قاچاق در نظر گرفته مي‌شود و هرگاه اين دو نقطه درون کشور واحدي باشند قاچاق داخلي و در غير اين صورت قاچاق خارجي محسوب مي‌شود (سيف،1378: 27). حمل و نقل کالا از نقطه اي به نقطه ديگر خواه در داخل يک کشور باشد يا بين دو کشور بر خلاف مقررات مربوط به حمل و نقل، بطوريکه اين عمل ناقض ممنوعيت يا محدوديتي باشد که قانونا مقرر کرده است. (جعفري لنگرودي،1387، ص 510)

مواد مخدر: از منظر بين‌المللي به موادي اطلاق مي‌گردد که تحت پوشش کنوانسيون مواد مخدر سازمان ملل متحد قرار گرفته باشد. اداره کل مطالعات و پژوهش‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، ماده مخدر را اين گونه تعريف کرده است: «هر ماده اي که استفاده مکرر آن اعتياد آور (وابستگي) و مضر باشد و عدم استعمال آن موجب بروز آثار محروميت شود، آن را مخدر گويند.»(ياوريبه افقي و همکاران،1389، ص 591) بنابراين مواد مخدر شامل ترکيباتي است که موجب تغيير در کارکرد مغز به صورت ايجاد حالات هيجاني، رفتارهاي نابهنجار، عصبانيت يا اختلال در قضاوت و شعور فرد مي­شود (محبوبي­منش،70:1382).در ذيل برخي از مواد پر استفاده بيان و تعريف مي‌گردد:

شيره سوخته:پس از مصرف ترياک، ماده­اي قهوه­اي سوخته و براق به دست مي­آيد که به آن شيره سوخته مي­گويند (ستاد مبارزه با مواد مخدر،8:1386).

حشيش:حشيش صمغ چسبناك از بوته كانابيس[1] است كه معمولاً به صورت تكه­هاي جامد مكعبي شكل فروخته مي­شود.

هروئين:نام شيميايي آن “دي استيل ـ مورفين” است و با عمل تقطير از مورفين استخراج مي‌شود و ده برابر از مورفين قوي­تر است. هروئين به رنگ سفيد و نرم و يا کرم و قهوه­اي روشن است. هروئين بو ندارد ولي تلخ مزه است (ستاد مبارزه با مواد مخدر،1386 :10).

[1]. Canabise

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقيق

بازنگري نسبت به پديده قاچاق مواد مخدر و شناسايي عوامل مهم و موثر در ارتکاب اين جرم در استان فارس مي‌باشد.

1- جمع آوري خصوصيات و مشخصات افرادي که مرتکب قاچاق مواد مخدر شده‌اند، از قبيل: وضعيت خانوادگي، شغل، تحصيل، موقعيت اجتماعي و وضعيت اقتصادي.

2- تعيين محل سکونت، محل ارتکاب بزه و شناخت خط سير آن براي يافتن راه حل‌هايي از نظر پيشگيري از جرم.

3- برنامه ريزي براي کاهش آمار اين معضل و در نتيجه کم‌تر شدن هزينه هاي اقتصادي که جامعه براي مقابله با مجرمين متحمل مي‌شود.

4- شناسايي و حذف بسترهاي شكل گيري قاچاق مواد مخدر و در نهايت کاهش آمار ارتکاب اين جرم

 1-5- هدف كاربردي

نتايج اين تحقيق مي‌تواند در مؤسسات آموزشي همانند آموزش و پرورش، کانون اصلاح و تربيت و سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر و ساير مؤسساتي که عهده دار تنظيم و اجراي برنامه هاي مربوط به مقابله با اين پديده هستند مورد استفاده قرار گيرد.

1-6- سؤالات تحقيق

آيا داشتن خانواده نابسامان يکي از عوامل مؤثر در قاچاق مواد مخدر است؟

آيا بين تحصيلات قاچاقيان مواد مخدر و ارتکاب اين جرم رابطه وجود دارد؟

آيا منطقه استراتژي جغرافيايي در قاچاق مواد مخدر مي‌تواند موثر باشد؟

آيا بين بزهکاري پدر و مادر و قاچاق مواد مخدر رابطه وجود دارد؟

آيا بين فقر مادر و ارتکاب قاچاق مواد مخدر رابطه وجود دارد؟

آيا دوستان ناباب از عوامل موثر در ارتکاب قاچاق مواد مخدر محسوب مي‌شوند؟

 

Author: 92