پايان نامه ارشد حقوق:صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

– تاریخچه

روند فروپاشی دولت فدرال یوگسلاوی سابق که از سال ها پیش انتظار آن می رفت، با اعلام استقلال دو جمهوری «اسلوونی و کرواسی»، در تاریخ 25 ژوئن 1991 آغاز شد، ولی این زد و خوردها در تاریخ 7 ژوئیه همان سال پایان یافت و استقلال و ایجاد دو دولت جدید، مورد تایید دولت مرکزی و دولت های اروپایی قرار گرفت.

در تاریخ اول مارس 1992 مردم بوسنی هرزه گوین نیز پس از انجام یک همه پرسی، استقلال خود را اعلام کردند. بلافاصله پس از این اعلام، نبردهای خونین و دامنه داری بین نیروهای مسلمان بوسنی و هرزه گوین از یک طرف و صرب های مقیم این ناحیه (که از کمک های بی دریغ نیروهای دولت مرکزی صربی بهره می گرفتند) آغاز شد. پس از مدت کوتاهی مردم جهان به یک واقعیت تلخ پی بردند که در جنگ های بوسنی هرزه گوین، وقایع ضد انسانی و مخالف حقوق بشر، به صورت وحشت آوری صورت می گیرد، مانند کشتار، شکنجه، قتل، تجاوز به زنان، انتقال جمعی و گروهی مردم یک ناحیه به ناحیه دیگر، تخریب بدون دلیل دهات و خانه های مردم و جنایت های دیگر. در مقابل این وقایع ضد انسانی و مخالف قواعد جنگ، سازمان ملل بیکار ننشسته و با صدور قطعنامه های گوناگون، صرب ها را از ادامه اعمال غیر انسانی و اخلاقی بر حذر داشت، ولی با توجه به این که این هشدارها به نتیجه مورد نظر منتهی نشد، شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه 808 مورخ 22 فوریه 1993 تصمیم گرفت «… یک دادگاه بین المللی به منظور محاکمه اشخاصی که از تاریخ 1991[1] در قلمرو یوگسلاوی سابق مرتکب جنایت های جنگی و ضد انسانی شده اند…»  تشکیل دهد. کمتر از سه ماه بعد با توجه اینکه جنایت ها هر روز ابعاد تازه ای می یافتند، شورای امنیت با قطعنامه 827 مورخ 25 ماه مه 1993 اساسنامه دادگاه را تصویب کرد. به موجب ماده 31 اساسنامه، محل تشکیل دادگاه شهر لاهه پایتخت اداری هلند تعیین شد و با توجه به ماده 13 اساسنامه، مقرر شد قضات دادگاه از طرف کشورهای عضو و غیر عضو سازمان ملل متحد معرفی شوند، و در اجرای این ماده شورای امنیت یک صورت 23 نفری از بین کسانی که دولت ها معرفی کرده بودند را به نحوی برگزید که معرف و نماینده همه نظام های حقوقی از پنج قاره جهان باشند ( قطعنامه 857 مورخ 20 اوت 1993).  سپس مجمع عمومی سازمان در تاریخ های 16 و 17 سپتامبر از بین افرادی که شورای امنیت پیشنهاد کرده بود 11 نفر را به عنوان قاضی دادگاه انتخاب و پروفسور آنتونیو کاسز[2] ایتالیایی را نیز به عنوان رییس آن تعیین کرد.

باید یاد آوری کرد، که دادگاه بین المللی جنایی لاهه نه دائمی است و نه عمومی، بلکه یک دادگاه خاص (ad hoc) است که وظیفه آن فقط رسیدگی به جرایم جنایت کاران جنگی و اعمال ضد انسانی در یوگسلاوی سابق بوده و پس از آن باید منحل شود. در آنچه مربوط به صلاحیت محلی[3] می شود، صلاحیت دادگاه محدود به جرایم روی داده در جمهوری سرزمین فدراتیو یوگسلاوی سابق است، و صلاحیت زمانی[4]  آن نیز به موجب ماده 8 اساسنامه از اول ژانویه1991 آغاز می شود.[5]

تا تاریخ «21 ژوئن 1994» دادگاه هنوز دادستان نداشت، و یک حقوقدان به عنوان معاون دادستان، به اتفاق چند نفر کارشناس به آماده کردن کیفرخواست مشغول بودند و قرار شد این کار در ماه سپتامبر پایان یابد، تا بتوان دادگاه را تشکیل داد، ولی از متهمان و جنایت کاران هنوز خبری نبود.

  • نام رسمی دادگاه به زبان انگلیسی و فرانسه چنین است:

International Criminal Court for the Former Yugoslavia

Tribunal Pénal International IʼEx-Yugoslavie

  • Cassese
  • Local Competence
  • Time Competence
  • دیده شود: فیوضی ر، 1379، حقوق بین الملل مسئولیت بین المللی و نظریه حمایت سیاسی اتباع، جلد دوم، چاپ اول، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ص 166-175.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

  1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
  2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
  3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92