پايان نامه ارشد حقوق:سوء استفاده از سفید امضاء و تطبیق آن با خیانت در امانت

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 سوء استفاده از سفید امضاء و تطبیق آن با خیانت در امانت در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

بررسی متون

پژوهش هایی که راجع به سوءاستفاده از سفیدامضاء، صورت گرفته و یا منابعی که در این خصوص وجود دارد، بسیار محدود بوده و دکترین حقوق جزا، صرفاً در حوزه جرم خیانت در امانت، پژوهش های خویش را انجام داده و با توجه به آنکه، جرم سوءاستفاده از سفیدامضاء، از صُور خاص جرم خیانت در امانت می باشد، با این فرض، که می توان جرم موصوف را از مصادیق جعل (از صور جرم جعل) آن هم از نوع جعل معنوی قرار داد، که در فصول بعدی در خصوص این ابهام، پاسخ لازم داده خواهد شد.علی الظاهر همان تحقیقات را کافی برای این جرم تصور نموده اند. اما باید گفت که، خلاف این باید تصور کرد. اینکه جرمی از خانواده جرم دیگر باشد، به معنای آن نیست، که تمام ارکان متشکله جرم اخیر، در آن جرم وجود خواهد داشت. بلکه صورت خاصی از جرمی بودن، نافی ارکان متشکله آن جرم نیست.

منابعی که می توان مطالبی را در راستای این تحقیق انجام داد، کتاب هایی هستند که در حوزه جرایم علیه­اموال­و مالکیت­توسط مؤلفین مختلف­که همه آنها از صاحب نظران این­رشته از­حقوق هستند گرد­آوری شده است. از جمله دکتر ولیدی، گلدوزیان، حبیب زاده، پیمانی ، آزمایش و… را می توان نام برد. درباره ویژگی اثر حاضر باید گفت که، تا حد امکان از منابع دست اول، و پانوشت­ها نیز تماماً ذکر گردیده به شکلی­که دانشجویان و علاقمندان به این گرایش درسی، می­توانند به راحتی­از طریق آدرس­ها و­یادداشت­ها، به اصل متن و چگونگی استنتاج از متن، دسترسی پیدا کنند. بطور خلاصه، عمده بحث این تحقیق با الهام از
کتاب­های حقوقدانان حقوق جزا، بررسی مفاهیم، شرایط تحقق آن جرم و…و یک مقایسه­ای بین قانون مجازات عمومی(1304) و قانون تعزیرات (1362)، با قانون فعلی (قانون مجازات اسلامی)، و تشابهات و تمایزات آن بیان خواهد شد.

کتاب حقوق جزای اختصاصی، تألیف دکتر گلدوزیان، دارای ارزش بالایی است که، نگارنده بیش از سایر کتب در حوزه حقوق، از آن بهره جسته است.

روی­هم­رفته، در این تحقیق سعی­گردیده، که مسائل اخلاقی (مبنای فقهی)­را در­کنار مسائل­حقوقی قرار داده، تا علیرغم آن ضرب المثل انگلیسی، که در­د و خروار حقوق، یک مثقال اخلاق هم جای ندارد،­خلافش ثابت شود. چرا که اخلاق سبب جرمانگاری این جرم گردیده است.

1-4- سؤالات تحقیق

مطالب این رساله پاسخ به این سوال اصلی است:

1-مراد از سوءاستفاده، از سفیدامضاء در ماده 673ق.م.ا. چیست؟

2-جرم سوءاستفاده از سفید امضاء مشمول مرور زمان می گردد؟

3-چه ارتباطی بین جرم سوءاستفاده از سفید امضاء و خیانت در امانت وجود دارد؟

1-5- فرضیه ها

پاسخ احتمالی به سوال های تحقیق، فرضیه های تحقیق را تشکیل می دهند.بنابراین می توان فرضیه ها را به شرح ذیل بیان نمود:

1-به نظر می رسد که اصطلاح، سوءاستفاده در متن ماده مارالذکر، از اطلاق برخوردار بوده و هم شامل خسارت مادی می شود و هم معنوی.(با الهام از قاعده اصولی، المطلقُ مادلُ علی شایع فی جنسه)

2-به نظر می رسد که جرم سوءاستفاده از سفید امضاء یا مهر،جرمی بازدارنده بوده، و با توجه به مقررات آئین دادرسی کیفری که صرفاً جرائم بازدارنده، مورد شمول مرور زمان قرار می گیرند، لذا این جرم بدلیل بازدارنده بودن آن،مشمول مرور زمان خواهد شد.

3-جرم سوءاستفاده از سفیدامضاء از جمله صور خاص جرم خیانت در امانت است نه در حکم آن و دارای مجازات مجزا می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سؤالات تحقیق

مطالب این رساله پاسخ به این سوال اصلی است:

1-مراد از سوءاستفاده، از سفیدامضاء در ماده 673ق.م.ا. چیست؟

2-جرم سوءاستفاده از سفید امضاء مشمول مرور زمان می گردد؟

3-چه ارتباطی بین جرم سوءاستفاده از سفید امضاء و خیانت در امانت وجود دارد؟

1-6-اهداف تحقیق

1- اولین هدف آن است که از لحاظ علمی، موضوع را بیان، ابهامات راجع به آن را رفع،و نظرات مختلف علمی پیرامون موضوع تحقیق ارائه گردد.

2-دومین هدف آن است که، جامعه قضایی و وکلای دادگستری، بتوانند از این تحقیق، نهایت استفاده را بکنند،چرا که این تحقیق، از تمام ابزارهای حقوق کیفری در جهت تکمیل مباحث، و ارائه راهکارهای جدید،استفاده نموده است.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه سوء استفاده از سفيد امضاء و تطبيق آن با خيانت در امانت در حقوق ايران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه سوء استفاده از سفيد امضاء و تطبيق آن با خيانت در امانت در حقوق ايران

Author: 92