پایان نامه حقوق

پايان نامه ارشد:مهمترين سازوکارهایی حمايتي و نظارتي حقوق بشر در اروپا

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

قسمتی از متن پایان نامه :

  

ساختار اتحاديه اروپا

زيربناي جامعه اروپايي و در حال حاضر اتحاديه اروپايي به سال 1952 برمي‏گردد که مهمترين تشکيلات منطقه‏اي براي حفظ منافع کشورهاي اروپايي با تشکيل جامعه زغال سنگ و فولاد اروپائي شکل گرفت. با حصول نتايج اوليه و رضايت دول مؤسس، اين جامعه در ابعاد ديگر نيز گسترش يافت و در اين ارتباط جامعه اقتصادي اروپايي [1] و جامعه انرژي اتمي اروپايي[2] تأسيس شد. اگر چه در طول زمان ساختار این نهاد دچار تحولات چندي شد اما امروزه از آن به عنوان اتحاديه اروپايي نام برده مي‏شود.

تذکر اين نکته ضروري است که گرچه اتحاديه و جامعه اروپايي يک سازمان واحد به نظر مي‏رسد ليکن بايد دانست که در حقيقت باید دو هيات براي آن متصور بود؛ هیات اول جوامع اروپايي است که شرح آن گذشت و هیات دوم اتحاديه اروپايي. سازمان اخیر در حقيقت شکل تکامل يافته جوامع قبلي بود که در سال 1992 و با لازم‏الاجرا شدن پيمان ماستريخت در اول نوامبر 1993، پا به عرصه وجود نهاد.

پيش از انعقاد پيمان ماستريخت عنوان جامعه اقتصادي اروپايي به کار مي‏رفت، ليکن پس از آن اين عنوان به جامعه اروپايي  اصلاح شد. اين تغيير نشانگر آن بود که اروپا و سازمان عمدتاٌ مبتني بر اقتصاد آن حصول اهداف اقتصادي را ناکافی می دانست و بدنبال نيل به اهدافي برتر و کارآمدتر در همه زمينه‏ها بود.

سه جامعه فوق به عنوان اولين ارکان اتحاديه خوانده شده که به همراه دو رکن ديگر مجموعا اتحاديه اروپايي را تشکيل مي‏دهند. دو رکن ديگر عبارتند از: سياست مشترک خارجي و امنيتي[3] و بخش مربوط به موضوعات داخلي که جانشين جامعه سياسي اروپايي  شده و نيز بخش مربوط به موضوعات داخلي و قضايي[4]  که به عنوان رکن سوم تلقي مي‏گردد. سياست مشترک امنيتي و خارجي بخش پنجم از معاهده اروپايي به شمار مي‏روند. نمودار مندرج در انتهاي پايان نامه نمايانگر ساختار جديد مي‏باشد.

علاوه بر آن به موجب معاهده ماستريخت موضوعات جديدي مطرح  شد که منجر به تغییر صلاحيتها و اختيارات جامعه اروپايي گرديد. هدف غايي از طرح این موضوعات نيل اروپا به وحدت کامل در تمامي زمينه‏ها است.

اما ارکان اتحاديه اروپا عبارتند از:

[1]  . European Economic Community

[2]  . European Economic Community

[3] .Common Security and Foreign Policy

[4] . Home Affairs and Justice

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ـ چه راهکارها و سازوکارهایی براي حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي پيش بيني شده است؟

2 ـ مهمترين سازوکارهایی حمايتي و نظارتي حقوق بشر در اروپا کدامند؟

3 ـ مهمترين چالش های موجود در زمينه حقوق بشر در اروپا کدامند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

92