پایان نامه حقوق

پايان نامه ارشد:مقابله ملی و بین­ المللی با قاچاق انسان

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مقابله ملی و بین­ المللی با قاچاق انسان

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مشکلات مقابله با قاچاق انسان در سطح بین المللی

مشکلاتی که در مقابله با قاچاق انسان در سطح بین المللی وجود دارد به شرح ذیل می باشد:

-مجازاتهای ناچیز برای قاچاقچیان: مجازاتهای در نظر گرفته شده برای قاچاقچیان انسان در مقایسه با قاچاقچیان مواد مخدر ناچیز است.بیشترین مجازات فروش یک انسان برای استفاده از او در کار اجباری در آمریکا ده سال است در حالی که مجازات فروش ده گرم LSD و یا پخش یک کیلو هروئین،حبس ابد است.

-فقدان قانون قاچاق: بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا قانونی برای مبارزه با قاچاق انسان بخصوص قاچاق زنان ندارند و برای رسیدگی به آن از دیگر قوانین استفاده می کنند.این موضوع سبب می شود که بتوان برای یک اقدام چند اتهام و چند مجازات متصور شد.طرفداران تصویب قانونی مشخص برای قاچاق زنان معتقدند استناد به قوانین متعدد برای رسیدگی به پدیده قاچاق دشوار است،در عوض تصویب و استناد به قانون قاچاق زنان،کارآیی دادستان را در رسیدگی به پرونده بسیار بالا می برد.

-دشواریهای مفهومی،تبادل اطلاعات و هماهنگ سازی: در زمینه قاچاق زنان هنوز با دشواری های مفهومی روبه رو هستیم.بخشهای گوناگون دولتها و اداره های مختلف موارد مربوط به قاچاق انسان را به روشهای گوناگون بررسی می کنند. برخی اوقات تشخیص میان قاچاق انسان و مهاجرت غیر قانونی دشوار است.از نظر برخی کارشناسان در مبحث قاچاق انسان هیچ قربانی بیگناهی،وجود ندارد زیرا همه به میل خود وارد این عرصه شده اند خصوصاً زنان و نتیجه این دیدگاه آن است که زنان به محض دستگیری به میهن خود بازگردانده می شوند و به شرایطی که از آنها بهره کشی شده کمتر توجه می شود.

نتایج یک تحقیق حاکی از شکست انگلیس در مبارزه با قاچاق انسان و برده داری است.بر اساس یک گزارش،تلاش های انگلیس برای مبارزه با برده داری و قاچاق انسان با شکست روبه رو شده است.تحقیقات اندیشکده مستقل مرکز عدالت اجتماعی نشان می دهد برای نجات هزاران بزرگسال و کودکی که قربانی برده داری مدرن در انگلیس هستند،تلاش کافی انجام نشده است.این اندیشکده می گوید که از قاچاق”بهت آور زیر زمینی”انسان در انگلیس پرده برداشته و این مشکل به دولت این کشور به عنوان یک “وضعیت بحران زا” اعلام شده است.کریستین گای،رئیس این اندیشکده وزرای انگلیس را به “ناآگاه بودن “در این زمینه متهم کرد و همچنین نحوه مقابله با این مشکل را “شکستی فاجعه بار” توصیف کرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات اصلی:

  • نحوه مقابله ملی و بین­المللی با قاچاق انسان چگونه است و چه دستاوردهایی دارد؟
  • تاکنون چه اسناد و کنوانسیونهایی در سطح ملی و بین­المللی در خصوص قاچاق انسان تصویب شده است و هر کدام در برگیرنده چه راهکارهایی در این خصوص هستند؟
  • چه علل و عواملی در جذب قربانیان این جرم به باندهای تبهکار و همچنین سوق دادن افراد به ارتکاب این جرم نقش دارد؟
  • آیا اسناد بین الملل موجود توانسته است در کاهش این پدیده شوم مؤثر باشد؟

 

 

 

 

4-سوالات فرعی:

1-پیشینه تاریخی پدیده قاچاق انسان از پیدایش بردگی در سطح ملی و بین­المللی به چه صورت بوده است و آیا بین قاچاق انسان و بردگی و قاچاق مهاجران تمایزاتی وجود دارد؟

2-چه ویژگی ها و چه پیامدهایی برای قاچاق انسان وجود دارد ؟

3-قاچاق انسان چه درصدی از آمارهای ملی و بین المللی را به خود اختصاص داده است و آیا در زمینه های ملی و بین المللی اسنادی در این خصوص منعقد شده است؟

92