دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی جایگاه حقوقی جرائم رایانه ای در قوانین ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار ششم : اختلال درعملكرد سيستم رايانه اي

ماده 9: «هر کس به طور غیر مجاز با اعمالی از قبیل وارد کردن از قبيل وارد كردن، انتقال دادن، بخش، حذف کردن، متوقف کردن، وقفه، دستكاري ياتخريب داده­ها يا امواج الكترومغناطيسي یا نوری،
سامانه­های رایانه‌ای يا مخابراتي ديگري را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند به حبس از شش ماه تا دوسال و يا جزاي نقدي از ده ميليون (10000000ریال) تا چهل ميليون(40000000 ريال) محكوم ميگردد.»

هدف از وضع اين ماده حمايت كيفري از روند صحيح كاركرد سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي است. از جمله اصول مهمي كه در بهره برداري از يك سيستم وجود دارد، قابليت دسترسي صحيح به آنهاست كه كاربران را قادر مي سازد بدون دغدغه از يك سيستم ايمن يا عملكردي صحيح بهره مند شوند. اما متاسفانه سيستم ها همواره به نحوي صحيح و ايمن باقي نمانده و مجرميني كه با مقاصد مختلف سعي در ايذاء و اضرار افرد دارند با حمله به آنها كاركرد آنها را با مشكل مواجه مي سازند. امروزه حملات  Dos و   DDos و ساير هجمه هايي كه نسبت به سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي صورت مي گيرد، ازجمله روش‌هايي است كه مجرمين محيط سايبر از آنها استفاده ميكنند و با انگيزه هايي چون دريافت وجه و              اخاذي، تهديد، ايذاء، و غيره. عمليات مجرمانه شوم خود را به ظهور رسانده و به همين ترتيب به امنيت و قابليت دسترسي سيستم ها خدشه وارد مي سازند.براي مثال در سپتامبر 1966 يكي از اين حملات  در نيويورك سبب شده بود كه با دستكاري ومختل كردن عملكرد سيستم هاي رايانه اي يك مركز ارائه خدماتي اينترنتي، ارائه اين خدمات به 6000 كاربر و 1000 شركت مختل شود.

 

اركان و شرايط لازم براي ارتكاب جرم موضوع ماده 9به شرح زير است :

1-قصد اختلال (اختلال کردن): اين عبارت در متن ماده ناظر به ركن معنوي جرم ارتكابي است كه علاوه بر سوء نيت عام و آگاهي مرتكب از عملي كه انجام مي‌دهند، به سوء نيت خاص جرم ارتكابي اشاره دارد. اختلال در سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي جرمي عمدي است كه علم و عمد مرتكب در تحقق آن شرط است. قصد فعل در اين ماده قصد انجام اعمالي نظير وارد كردن، انتقال دادن، تخريب و صدمه زدن به داده­ها يا ارسال و پخش امواج است كه به وسيله اين اعمال، نتيجه جرم كه همانا اختلال ياغير قابل استفاده كردن سيستم هاي رايانه اي و مخابراتي است محقق مي شود و قصد نتيجه نيز همان قصد اختلال در كاركرد سيستم و غيرقابل استفاده كردن آن است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف تحقیق:

هدف اصلی این تحقیق، معرفی انواع جرایم رایانه‌ای و اینترنتی، راههای مقابله با آن و تحلیل کاستی‌های آن در ابعاد عام و کلی در جهان و ایران است. و همینطور آشنایی درست خواننده با قوانین جرایم رایانه‌ای و امکان استنباط و تشخیص تخلفات و جرایم رایانه‌ای به صورت اعم و آشنایی با حقوق حاکم بر محیط مجازی به صورت اخص و همچنین کسب توانایی استنباط منظور قانون گذار از شکل این قانون است.

4-سوالات اصلی تحقیق

1-مسئولیت اشخاص حقوقی و حقیقی در جرایم رایانه‌ای در قانون داخلی چیست؟

2- امنیت در تجارت الکترونیک چگونه است؟

3- راههکاری پیشگیرانه در فضای مجازی به چه نحوی می‌تواند باشد؟

دسته‌ها: پایان نامه حقوق