پایان نامه ارشد:مسئولیت اشخاص حقوقی و حقیقی در جرایم رایانه‌ای در قانون داخلی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی جایگاه حقوقی جرائم رایانه ای در قوانین ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار ششم : اختلال درعملکرد سیستم رایانه ای

ماده ۹: «هر کس به طور غیر مجاز با اعمالی از قبیل وارد کردن از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، بخش، حذف کردن، متوقف کردن، وقفه، دستکاری یاتخریب داده­ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری،
سامانه­های رایانه‌ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند به حبس از شش ماه تا دوسال و یا جزای نقدی از ده میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰ریال) تا چهل میلیون(۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال) محکوم میگردد.»

هدف از وضع این ماده حمایت کیفری از روند صحیح کارکرد سیستم های رایانه ای و مخابراتی است. از جمله اصول مهمی که در بهره برداری از یک سیستم وجود دارد، قابلیت دسترسی صحیح به آنهاست که کاربران را قادر می سازد بدون دغدغه از یک سیستم ایمن یا عملکردی صحیح بهره مند شوند. اما متاسفانه سیستم ها همواره به نحوی صحیح و ایمن باقی نمانده و مجرمینی که با مقاصد مختلف سعی در ایذاء و اضرار افرد دارند با حمله به آنها کارکرد آنها را با مشکل مواجه می سازند. امروزه حملات  Dos و   DDos و سایر هجمه هایی که نسبت به سیستم های رایانه ای و مخابراتی صورت می گیرد، ازجمله روش‌هایی است که مجرمین محیط سایبر از آنها استفاده میکنند و با انگیزه هایی چون دریافت وجه و              اخاذی، تهدید، ایذاء، و غیره. عملیات مجرمانه شوم خود را به ظهور رسانده و به همین ترتیب به امنیت و قابلیت دسترسی سیستم ها خدشه وارد می سازند.برای مثال در سپتامبر ۱۹۶۶ یکی از این حملات  در نیویورک سبب شده بود که با دستکاری ومختل کردن عملکرد سیستم های رایانه ای یک مرکز ارائه خدماتی اینترنتی، ارائه این خدمات به ۶۰۰۰ کاربر و ۱۰۰۰ شرکت مختل شود.

 

ارکان و شرایط لازم برای ارتکاب جرم موضوع ماده ۹به شرح زیر است :

۱-قصد اختلال (اختلال کردن): این عبارت در متن ماده ناظر به رکن معنوی جرم ارتکابی است که علاوه بر سوء نیت عام و آگاهی مرتکب از عملی که انجام می‌دهند، به سوء نیت خاص جرم ارتکابی اشاره دارد. اختلال در سیستم های رایانه ای و مخابراتی جرمی عمدی است که علم و عمد مرتکب در تحقق آن شرط است. قصد فعل در این ماده قصد انجام اعمالی نظیر وارد کردن، انتقال دادن، تخریب و صدمه زدن به داده­ها یا ارسال و پخش امواج است که به وسیله این اعمال، نتیجه جرم که همانا اختلال یاغیر قابل استفاده کردن سیستم های رایانه ای و مخابراتی است محقق می شود و قصد نتیجه نیز همان قصد اختلال در کارکرد سیستم و غیرقابل استفاده کردن آن است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف تحقیق:

هدف اصلی این تحقیق، معرفی انواع جرایم رایانه‌ای و اینترنتی، راههای مقابله با آن و تحلیل کاستی‌های آن در ابعاد عام و کلی در جهان و ایران است. و همینطور آشنایی درست خواننده با قوانین جرایم رایانه‌ای و امکان استنباط و تشخیص تخلفات و جرایم رایانه‌ای به صورت اعم و آشنایی با حقوق حاکم بر محیط مجازی به صورت اخص و همچنین کسب توانایی استنباط منظور قانون گذار از شکل این قانون است.

۴-سوالات اصلی تحقیق

۱-مسئولیت اشخاص حقوقی و حقیقی در جرایم رایانه‌ای در قانون داخلی چیست؟

۲- امنیت در تجارت الکترونیک چگونه است؟

۳- راههکاری پیشگیرانه در فضای مجازی به چه نحوی می‌تواند باشد؟

Related posts: