پايان نامه ارشد:مراد از سوءاستفاده، از سفیدامضاء در ماده 673

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 سوء استفاده از سفید امضاء و تطبیق آن با خیانت در امانت در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

– بخش دوم:مبنای جرم انگاری

در این فصل، که دارای دو گفتار می باشد، در خصوص مبانی فقهی و حقوقی جرم سوءاستفاده، مطالبی بیان می شود.

2-2-1-گفتار اول: مبنای فقهی

از نظر اخلاقی و مذهبی، امانتداری، یکی از صفات پسندیده و مورد تأکید است. و از نظر اجتماعی زمینه اعتماد و مودّت بین افراد جامعه را فراهم می کند و مانع تنش های اجتماعی می شود. بر عکس جرایمی که امانت داری و حُسن اعتماد افراد جامعه را هدف می گیرند، موجب تنش های نامطلوب می گردند.1 این جرم از جمله جرایمی که از خانواده جرم خیانت در امانت می باشد، و موجبات هتک اخلاص، و پایه­های اعتماد و اطمینان مردم را، سست و متزلزل می نماید.2 دین اسلام، سوءاستفاده افراد از اعتماد و اطمینان مردم و رفتار خلاف امانت داری را، از زمره گناهان کبیره محسوب می دارد. چرا که مرتکب به این اعتماد، پشت می کند.

اگرچه قرآن و احادیث روایی، در خصوص جرم سوءاستفاده از سفید امضاء ساکت است، اما این دلیلی بر فقدان وجود مبنای فقهی برای این جرم و مباح بودن عمل سوءاستفاده کننده نیست.

زیرا یکی از ویژگی­های آیات قرآن و احادیث روایی، مطلق گویی آن بوده، که این اطلاق بار معنای وسیعی، از آنچه که در ذهن خطور می کند را به تصویر می­­کشد. نمونه هایی از این آیات و احادیث مورد اشاره قرار می گیرد.

در آیه 2 سوره نساء می فرماید: « و اموال یتیمان را پس از بلوغ بدست آن بدهید و مال بد و نامرغوب خود را به خوب و مرغوب آنها تبدیل مکنید، و اموالشان را ضمیمه مال خود مخورید که، این گناهی   بزرگ است.»3

ویا آیه 27 سوره انفال خداوند می فرمایند: « ای کسانیکه ایمان آورده اید، دانسته به خدا و پیامبر و در امانتها، خیانت مکنید». این آیه شریفه تصریح به نهی از خیانت کردن دارد و نهی هم ظاهر در وجوب ترک دارد. و لذا ارتکاب آن حرام و ارتکاب هر فعل حرامی هم، مستوجب تعزیرات. و یا در آیه 38 سوره حج می فرماید:« خدا از کسانی که ایمان آورده اند دفاع می کند، و خدا خیانتکاران ناسپاس را دوست ندارد.» آیه 107 تا 109 سوره نساء که خداوند می فرمایند: « هرگز به طرفداری خیانتکاران با مؤمنان مجادله مکن، خیانتکارانی که با نفس خود خیانت می کنند، خدا مردم خائن و آلوده را دوست نمی دارد. اینها از مردم شرم می­کنند، ولی از خدا شرم نمی کنند در حالی که خدا همیشه با آنهاست، حتی موقع شب که محرمانه جلسه می­کنند و سخنان ناروا و تهمت آمیز می زنند.آری خداوند به تمام اعمال آنها احاطه دارد، بر فرض که شما در دنیا از آنها دفاع کردید، در روز قیامت چه کسی از آنها دفاع و وکالت خواهد کرد.»

علاوه بر آیات شریفه قرآن، روایات منقول از ائمه معصومین هم، مبین قباحت و زشتی این عمل می­باشد. پیامبر می­فرماید: ((امانتداری روزی می آورد، و خیانتکاری فقر بدنبال دارد.))1امیرالمؤمنین  به کمیل بن­زیاد نخعی از یاران مخلّص خویش می فرماید: (( ای کمیل بدان که رخصتی در نپرداختن امانت هیچ کس نیست، هرکه از ما رخصتی در این باره روایت کند، بیهوده گفته و گناه کرده و سزایش دوزخ است، سوگند می خورم که رسول خدا ساعتی پیش از مرگش سه بار به من فرمود ای ابالحسن، امانت را به نیکوکار و تبهکار رد کن، زیاد باشد یا کم، حتی نخ و سوزن.2

1– حبیب زاده، محمد جعفر، منبع پیشین، ص 157.

2– شامبیاتی،هوشنگ، حقوق کیفری اختصاصی، جرایم علیه اموال و مالکیت، ج 2،(انتشارات ژوبین، چاپ سوم، سال 1377)، ص 105

3– الهی قمشه ای، مهدی، ترجمه و تفسیر قرآن کریم،( انتشارات صالحی، سال 1356)، ص 101.

1– الحرانی، حسین بن شعبه، تحف العقول عن آل الرسول، ترجمه علی اکبر غفاری،(انتشارات اسلامیه، سال 1982)، ص 45.

2– الحرانی، حسین بن شعبه، منبع پیشین، ص 169

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سؤالات تحقیق

مطالب این رساله پاسخ به این سوال اصلی است:

1-مراد از سوءاستفاده، از سفیدامضاء در ماده 673ق.م.ا. چیست؟

2-جرم سوءاستفاده از سفید امضاء مشمول مرور زمان می گردد؟

3-چه ارتباطی بین جرم سوءاستفاده از سفید امضاء و خیانت در امانت وجود دارد؟

1-6-اهداف تحقیق

1- اولین هدف آن است که از لحاظ علمی، موضوع را بیان، ابهامات راجع به آن را رفع،و نظرات مختلف علمی پیرامون موضوع تحقیق ارائه گردد.

2-دومین هدف آن است که، جامعه قضایی و وکلای دادگستری، بتوانند از این تحقیق، نهایت استفاده را بکنند،چرا که این تحقیق، از تمام ابزارهای حقوق کیفری در جهت تکمیل مباحث، و ارائه راهکارهای جدید،استفاده نموده است.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه سوء استفاده از سفيد امضاء و تطبيق آن با خيانت در امانت در حقوق ايران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه سوء استفاده از سفيد امضاء و تطبيق آن با خيانت در امانت در حقوق ايران

Author: 92