پايان نامه ارشد:مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در شؤونات اجرايي

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

قسمتی از متن پایان نامه :

 

محور بودن پيامبر در امور مالي جامعه

از محورهاي مهم در امور اجتماعي، امور مالي است. در اسلام، سه محور مهم براي تحقق عدالت اجتماعي در اين بعد در نظر گرفته شده كه هر سه در اختيار پيامبر به عنوان رهبر اجتماع قرار داده شده است. زكات، خمس و انفال، اين سه محور را تشكيل مي‏دهد (هر چند صدقات و كفارات واجب و مستحب ديگري نيز در اين زمينه مطرح است كه بيش‌تر جنبه‌ي فردي دارند و قابل پيش‏بيني نيز نيستند).

خداوند پيامبر را متولي امور زكات قرار داده و از مؤمنان مي‏خواهد به سهمي كه از سوي خداوند و پيامبر به آنان داده مي‏شود، راضي باشند: « وَ لَوْ أَنَّهُمْ رَضُواْ مَا ءَاتَئهُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ قَالُواْ حَسْبُنَا اللَّهُ سَيُؤْتِينَا اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَ رَسُولُهُ إِنَّا إِلي اللَّهِ رَاغِبُون‏. و اگر آنان به آنچه خدا و پيامبرش به ايشان داده‏اند خشنود مي‏گشتند و مي‏گفتند: «خدا ما را بس است به زودي خدا و پيامبرش از كَرَم خود به ما مي‏دهند و ما به خدا مشتاقيم» [قطعاً براي آنان بهتر بود].» (توبه/59)

سهام افراد و نيز افرادي را كه مشمول زكات هستند، پيامبر معين مي‏كند. علاوه بر اينكه يكي از مصاديق آن، كه في سبيل الله است، هنگام مصرف نيز به سرپرست نياز دارد. انفال و خمس نيز مانند زكات است؛ جز اينكه انفال، تنها ويژه‌ي خداوند است: «يَسَْلُونَكَ عَنِ الْأَنفَالِ قُلِ الْأَنفَالُ لِلَّهِ وَ الرَّسُول‏… از تو در باره غنايم جنگي مي‏پرسند. بگو غنايم جنگي اختصاص به خدا و فرستاده‌ي [او] دارد …»

ولي در خمس، افراد ديگري نيز شريكند: «وَ اعْلَمُواْ أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شي‏ْءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُول وَ لِذِي الْقُرْبي‏ وَ الْيَتَامَي‏ وَ الْمَسَاكِينِ وَ ابْنِ السَّبِيل‏ ‏… و بدانيد كه هر چيزي را به غنيمت گرفتيد، يك پنجم آن براي خدا و پيامبر و براي خويشاوندان [او] و يتيمان و بينوايان و در راه‏ماندگان است…» (انفال/41)

5 ـ آيه‌هايي كه مؤمنان را به ايمان به پيامبر فرا مي‏خوانند

در قرآن كريم آيه‌هايي وجود دارد كه مؤمنان را به ايمان به خداوند و رسول  فرا مي‏خواند. در بعضي از اين آيات، خداوند و رسول هر دو ذكر شده‌اند:

«يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ ءَامِنُواْ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ الْكِتَابِ الَّذِي نَزَّلَ عَلي‏ رَسُولِهِ وَ الْكِتَابِ الَّذِي أَنزَلَ مِن قَبْل‏… اي كساني كه ايمان آورده‏ايد، به خدا و پيامبر او و كتابي كه بر پيامبرش فرو فرستاد، و كتاب‌هايي كه قبلا نازل كرده، بگرويد…»  (نساء/136)

هر چند اين آيه نيز براي استدلال بر مطلوب كفايت مي‏كند، ولي چون ممكن است ‏بر مراتب ايمان قلبي حمل شود، آيه‏اي را دراين باره مي‏آوريم كه مؤمنان را به ايمان به رسول فرا مي‏خواند:

«يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ ءَامِنُواْ بِرَسُولِه‏ يُؤْتِكُمْ كِفْلَينْ‏ِ مِن رَّحْمَتِه‏ … اي كساني كه ايمان آورده‏ايد! از خدا پروا داريد و به پيامبر او بگرويد تا از رحمت خويش شما را دو بهره عطا كند…‏» (حديد/28)  

در اين آيه، مؤمنان به ايمان به رسول دعوت شده‌اند و با توجه به اينكه آنان قبلا به خداوند، رسول او و كتاب ايمان آورده‌اند، در اين آيه، نكته‏اي نهفته است. علامه طباطبايي در اين باره مي‏فرمايد: «مقصود از ايمان به رسول، اطاعت كامل از او در آنچه دستور مي‏دهد و آنچه باز مي‏دارد، مي‌باشد؛ چه حكمي از احكام شرع باشد يا از جهت ولايت امور امت، دستوري از او صادر شده باشد.»[1]

آنگاه كه اين آيه شريفه را به ضميمه‌ي آيات قبل كه هدف از بعثت انبيا را اقامه‌ي قسط معرفي مي‏كنند در نظر بگيريم و به نتيجه‌ي ايمان به رسول‌ـ كه نوري از سوي خداوند است كه به واسطه آن، مردم در دنيا حركت مي‏كنند ـ توجه كنيم، اين مساله آشكارتر مي‏شود كه خداوند اطاعت كامل از پيامبرش را خواسته و او را حاكم بر امور مردم قرار داده است.

 

1ـ تفسير الميزان، ج‏19، ص‏174.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پرسش‌هاي پژوهش

1ـ مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در شؤونات اجرايي و روابط صلح‌آميز ديگر تمدن‌ها، ملل و دولت‌ها چيست؟

2ـ مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در حوزه‌ي تبليغ و ارشاد ديگر ملت‌ها، دولت‌ها و تمدن‌ها چيست؟

اهداف اين پژوهش

ــ آشنايي با مسؤوليت‌هاي پيامبر در حوزه‌ي سياست خارجي.

ــ آشنايي با مباني قرآني مسؤوليت‌هاي پيامبر در حوزه‌ي سياست خارجي.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

Author: 92