پايان نامه ارشد:علل و عوامل موثر در قاچاق مواد مخدر در استان فارس

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي علل و عوامل موثر در قاچاق مواد مخدر در استان فارس

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 

سير تحولات قوانين کيفري در زمينه مواد مخدر پس از انقلاب

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، شوراي انقلاب در اقدامي شتاب­زده و با همان رويکرد پيش از انقلاب، با وضع لايحه قانون تشديد مجازات مرتکبين جرايم مواد مخدر در سال 1359 که حتي در بعضي موارد اصول مسلم و پذيرفته شده حقوق جزا (مانند اصل قانوني بودن مجازات­ها) را ناديده گرفته است با پيش­بيني مجازات­هاي بسيار شديد در پي مقابله جدي با اين معضل برآمد. گذشت زمان، ناتواني و ناکامي اين قانون را نيز آشکار کرد. در سال 1367 مصوبه­اي به تصويب مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيد که به تصور ريشه­کني اين معضل، شيوه سرکوب­گرانه را در پيش گرفت؛ اما اين مصوبه نيز در سال 1376 تن به اصلاحي دوباره داد (رحمدل، 1379: 117) تا اينکه سرانجام آخرين اصلاحيه در سال 1389 در قانون مبارزه با مواد مخدر اعمال گرديد البته قوانين پس از انقلاب علاوه بر سياست جنايي سرکوبگرانه، از جهت ممنوعيت کشت مواد مخدر، جايگزين­هاي مجازات حبس، تلاش براي جرم­زدايي از اعتياد و تمرکز فعاليت­هاي مربوط به مبارزه در نهادهاي خاص (ستاد مبارزه با مواد مخدر)، به سياست جنايي پيشگيرانه نيز توجه داشته است (رحمدل، 1379: 136- 141. (

اين دوره نيز با توجه به شدت واکنش­ها و مجازات­ها به دو دوره قابل تقسيم است:

الف- دوره اول قانون­گذاري از سال 1359 تا 1367:  در اين دوره ضمن ممنوعيت کامل کشت خشخاش و جرم­انگاري آن، با تعيين مجازات­هاي شديد و اعدام­هاي گسترده به همان شيوه­هاي پيش از انقلاب روي آورده شد. البته در تاريخ 11/2/1363 رسيدگي به کليه جرايم مربوط به مواد مخدر در صلاحيت دادگاه­هاي انقلاب قرار گرفت. بي­گمان از ويژگي­هاي دادگاه­هاي اختصاصي مثل دادگاه انقلاب شدت عمل و سرعت رسيدگي است که هر دو در نهايت به تضييع حقوق دفاعي متهمان مي­انجامد. افزون بر اين، وجود اين دادگاه و مغايرت آن با قانون اساسي که تنها به يک دادگاه اختصاصي (دادگاه نظامي) اشاره کرده است، محل مناقشه است (رحمدل، 1379: 135).

ب- دوره دوم قانون­گذاري از سال 1376 تا 1389: در اين دوره ضمن تعديل نسبي مجازات­ها، و توجه بيشتر به مقوله پيشگيري و بازپروري معتادان، قاچاق مواد مخدر به عنوان جرمي سازمان­يافته شناخته شد. اکنون بيش از يک قرن از مبارزه با قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر، در سطوح ملي، منطقه­اي و جهاني مي­گذرد. در اين ميان کشور ايران که بر اثر موقعيت جغرافيايي درگير قاچاق و ترانزيت مواد مخدر از کشورهاي همسايه شرقي، به ويژه افغانستان به مسير بالکان بوده و هست، اکنون گرفتار قاچاق مواد مخدر صنعتي به داخل کشور هم شده که آشنايي ناکافي با انواعي از اين مواد، کشف آن‌ها را با اشکال بيشتري روبه­رو کرده است (اسعدي، 1388: 15)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقيق

بازنگري نسبت به پديده قاچاق مواد مخدر و شناسايي عوامل مهم و موثر در ارتکاب اين جرم در استان فارس مي‌باشد.

1- جمع آوري خصوصيات و مشخصات افرادي که مرتکب قاچاق مواد مخدر شده‌اند، از قبيل: وضعيت خانوادگي، شغل، تحصيل، موقعيت اجتماعي و وضعيت اقتصادي.

2- تعيين محل سکونت، محل ارتکاب بزه و شناخت خط سير آن براي يافتن راه حل‌هايي از نظر پيشگيري از جرم.

3- برنامه ريزي براي کاهش آمار اين معضل و در نتيجه کم‌تر شدن هزينه هاي اقتصادي که جامعه براي مقابله با مجرمين متحمل مي‌شود.

4- شناسايي و حذف بسترهاي شكل گيري قاچاق مواد مخدر و در نهايت کاهش آمار ارتکاب اين جرم

 1-5- هدف كاربردي

نتايج اين تحقيق مي‌تواند در مؤسسات آموزشي همانند آموزش و پرورش، کانون اصلاح و تربيت و سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر و ساير مؤسساتي که عهده دار تنظيم و اجراي برنامه هاي مربوط به مقابله با اين پديده هستند مورد استفاده قرار گيرد.

1-6- سؤالات تحقيق

آيا داشتن خانواده نابسامان يکي از عوامل مؤثر در قاچاق مواد مخدر است؟

آيا بين تحصيلات قاچاقيان مواد مخدر و ارتکاب اين جرم رابطه وجود دارد؟

آيا منطقه استراتژي جغرافيايي در قاچاق مواد مخدر مي‌تواند موثر باشد؟

آيا بين بزهکاري پدر و مادر و قاچاق مواد مخدر رابطه وجود دارد؟

آيا بين فقر مادر و ارتکاب قاچاق مواد مخدر رابطه وجود دارد؟

آيا دوستان ناباب از عوامل موثر در ارتکاب قاچاق مواد مخدر محسوب مي‌شوند؟

 

Author: 92