صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق-پايان نامه ارشد

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

  • مقدمه:

شوراي امنيت سازمان ملل متحد، طي قطعنامه شماره 827 مورخ 25 مه 1993 به منظور تعقيب و مجازات جنايات جنگي، جنايات عليه بشريت، و نسل كشي (ژنوسايد) دريوگسلاوي سابق از آغاز سال 1991، به ايجاد ديوان كيفري بين المللي اقدام كرد. اين ديوان نخستين جلسه استماع عمومي خود را روز هشتم نوامبر 1994 (مطابق 17 آبان 1373) در شهر لاهه و در پناه آرامش و امنيتي كه گاردهاي سازمان ملل و تدابير شديد امنيتي براي محافظت از قضات و ساير شركت كنندگان بوجود آورده بودند، تشكيل داد. طبق گزارش واصله از شهر لاهه، جلسه مزبور با حضور سه قاضي از نيجريه، فرانسه و كاستاريكا در پي صدور نخستين قرار بازداشت عليه فرمانده صرب يك اردوگاه زندانيان بوسنيايي به اتهام قساوت در يوگسلاوي سابق برگزار شد. گرچه در جايگاه متهمان كسي حضور نداشت ولي ريچارد گلدستون[1]  دادستان دادگاه مزبور در نطق افتتاحيه خود اظهار داشت: «اين دادگاه نخستين تلاش سازمان ملل براي اعمال حقوق بين الملل بشردوستانه است. در پي محاكمه رهبران نازي در نورنبرگ توسط قدرت هاي پيروز درجنگ جهاني دوم، جامعه بين المللي تصور ميكرد دوره جديدي آغاز شده است كه درآن حقوق بشري همه انسانها در تمام كشورهاي جهان مورد احترام قرار خواهد گرفت، ولي چنين نشد». او همچنين گفت: «در پنج دهه گذشته، جهان شاهد جديترين موارد نقض حقوق بشربوده است. كساني كه مسؤول اين جنايات هستند اغلب از محاكمه و تنبيه توسط محاكم ملي گريخته اند». در اين ديوان پنجاه محل براي استقرار نمايندگان رسانه ها، ديپلمات ها و سايرين اختصاص يافته بود. نخستين دستور كار ديوان، احراز صلاحيت رسيدگي به جنايات دوسان تاديك  صرب بوسنيايي بود، كه فردي بسيار بدنام است. وي متهم به قتل، شكنجه، پاكسازي قومي و تجاوز دسته جمعي بود. يك دادگاه بوسنيايي قبلاً او را متهم به ارتكاب نسل كشي (ژنو سايد)، قتل و ضرب و شتم شديد كرده بود. گلدستون گفت كه اظهارات شهود گوياي مشاركت مستقيم تاديك درجنايات منطقه «پري جادور» در بوسني در سال 1992 است. گلدستون همچنين به بيانيه مأمور تحقيق ايالات متحده «مايكل كيگان »، در خصوص جنايات جنگ استناد كرد كه درآن به پاره اي از اعمال فجيع تاديك[2] و همكاران وي، كه مبتني بر اظهارات شهود است، اشاره شده بود. «دراگان نيكوليچ» فرمانده اردوگاه بدنام صرب ها براي مسلمانان بوسني نيز نخستين متهمي بود كه يك ديوان جنايات جنگي پس از جنگ جهاني دوم رسماً عليه او اقدام به صدور كيفر خواست كرد. وي متهم به ارتكاب جنايات جنگي و جنايات عليه بشريت در زمان فرماندهي اش بر اردوگاه دهشت آور «سوسيكا» است. اين اردوگاه توسط صرب بوسنيايي در آوريل 1992 پس از تصرف شهر «ولاسنيكا» در بوسني تأسيس شد. در ادامه با این دادگاه و نحوه تاسیس و نهاد موسس آن آشنا خواهیم شد.

 

  • Goldestone
  • Dusan Tadic

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

  1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
  2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
  3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92