دانلود پایان نامه ارشد : بررسی کشور فلسطين از ديدگاه حقوق بين‌الملل

 THESIS-LAW (7)

عنوان کامل پایان نامه :

شناسايي کشور فلسطين از ديدگاه حقوق بين‌الملل

تکه هایی از این پایان نامه :

 دلايل کان لم يکن بودن اعلاميه بالفور از نگاه حقوق بين‌الملل :

صهيونيست ها به اعلاميه بالفور به عنوان سندي بر حاکميت خود بر فلسطين استناد مي کنند. اين اعلاميه به دلايل ذيل از نظر حقوق بين الملل باطل مي باشد.

اولا”: دولت بريتانيا بعنوان تهيه کننده و صادر کننده اين اعلاميه هيچگونه تسلط و حاکميتي بر فلسطين نداشت. در تاريخي که اعلاميه بالفور ساخته و پرداخته شد فلسطين، بخشي از امپراتوري عثماني بود. اين کشور و مردمان آن هيچکدام جزء قلمرو قانوني حکومت بريتانيا نبودند، لذا بريتانيا نمي توانسته آنچه را که به آن تعلق ندارد هبه کند. درنتيجه اعلاميه بالفور که متضمن بخشش و واگذاري سرزمين ملتي به گروهي با اهداف مشخص توسط انگلستان است، از نظر حقوقي بي اعتبار است.

ثانياً: اعلاميه بالفور بخاطر تجاوز به حقوق طبيعي و قانوني ملت فلسطين بي اعتبار است خواه اينکه خواست آن ايجاد يک حکومت يهودي بوده يا صرفا” مي خواسته براي يهوديان وطن ملي بسازد.

بي اعتباري اعلاميه بالفور بخاطر ارتباط آن با مسأله قيموميت فلسطين مضاعف مي شود. جامعه ملل و دولت بريتانيا از نظر حقوقي هيچگونه قدرتي نداشتند که بتوانند فلسطين را واگذار کنند و به يهوديان حقوق سياسي يا کشوري اعطا کنند و حاکميت مردم فلسطين، حقوق طبيعي استقلال و خودمختاري آنها را نقض نمايند لذا از آنجائيکه حکم قيموميت بدون داشتن هرگونه مجوزي، حقوقي را براي يهوديان بيگانه در فلسطين به رسميت شناخت کان لم يکن است.

3-4- دلايل بي‌اعتباري اعلاميه بالفور با ماده22 ميثاق جامعه ملل :

همچنين ناهمخواني قيموميت فلسطين از نظر لفظي و معني با ماده 22 ميثاق جامعه ملل که خود موجد آن است، بي اعتباري آن را بيشتر نمايان مي کند، ناهمخواني مزبور در موارد ذيل است :

  • ميثاق جامعه ملل قيموميت را بهترين راه جهت تأمين توسعه و پيشرفت و رفاه مردم سرزمين هاي قيمومي دانسته است. درحاليکه قيموميت فلسطين بخاطر رفاه و پيشرفت ملت فلسطين صورت نگرفت. حکم قيموميت استقرار وطني ملي براي قومي بيگانه را بر خلاف حقوق و خواست مردم فلسطين تدارک ديد و زمينه تشکيل وطن ملي يهود در فلسطين و تسهيل مهاجرت يهوديان به آن کشور شد.
  • قيموميت فلسطين با مفهوم خاص قيموميت در ماده 22 ميثاق جامعه ملل درباره کشورهايي که ازامپراتوري عثماني در پايان جنگ جهاني اول جدا شدند نيز مغايرت دارد. هدف قيموميت براي اين کشورها اين بود که قيموميت به انجام مشاوره و همکاري موقت محدود شود. در حاليکه مردم فلسطين در آن زمان از نظر سطح فرهنگ و تمدن از بسياري از کشورهاي عضو جامعه ملل پايين تر و عقب مانده تر نبودند. از اين بدتر اينکه به کشور قيم « قدرت کامل قانون گذاري و اداري » دادند که اين خود انحرافي فاحش ازهدف قيموميت مندرج درميثاق بود.
  • اعطاي قيموميت فلسطين به کشور بريتانيا خلاف ميثاق جامعه ملل بود. زيرا مطابق مقرّرات ماده 22 رضايت و خواست مردم سرزمين قيمومي در انتخاب قيم امر قابل ملاحظه اي بود که درآن قضيه ناديده گرفته شد.

قيمومت انگلستان بر فلسطين تا پس از جنگ جهاني دوم ادامه يافت، جنگ جهاني دوم جهاني و اقدامات نازي ها عليه يهوديان، مهاجرت آن ها را به فلسطين تشديد کرده و تعداد آنها را در اين سرزمين افزايش داد.

دولت بريتانيا به عنوان قيم فلسطين در سال 1947 تصميم گرفت مسأله فلسطين را به سازمان ملل ارجاع دهد. مجمع عمومي سازمان ملل متحد، کميته تخصصي را براي تحقيق درباره اين طرح مامور کرد، اين کميته دو طرح اکثريت و اقليت را به سازمان ملل تسليم کرد. در هر دو طرح پايان دادن به قيمومت پذيرفته شده بود، اما در طرح اکثريت، تشکيل دو کشور عربي و يهودي با وحدت اقتصادي و يک منطقه حائل براي شهر بيت المقدس با رژيمي بين المللي پيش بيني شده بود.[1]

مجمع عمومي در نهم نوامبر 1947، با تقسيم فلسطين وخروج نيروهاي دولت قيم تا اول آگوست 1947 موافقت کرد. با پايان يافتن قيمومت انگلستان در فلسطين، رژيم صهيونيستي در 24 ارديبهشت 1947[2]اعلام موجوديت کرد و بلافاصله کشورهاي آمريکا، اتحاديه جماهير شوروي سابق آن را به رسميت شناختند. يک روز پس از تاسيس رژيم صهيونيستي، ارتش هاي کشورهاي عربي به آن يورش بردند، ولي رژيم صهيونيستي با وجود داشتن ارتشي نوپا در جنگ پيروز شد و صدها نفر از فلسطيني ها آواره شدند. سرانجام در 28 آگوست 1948، شوراي امنيت قطعنامه اي به تصويب رساند و طرفين با پذيرش آن آتش بس کردند. اين وضع ادامه داشت تا اينکه در ژوئن 1967، اسرائيل جنگي تمام عيار را عليه اعراب و به ويژه مصر، سوريه و اردن آغاز کرد و طي حملات غافلگيرانه، نيروي هوايي کشورهاي فوق و به ويژه مصر را بمباران کرده و تا ميزان زيادي فلج کرده رژيم صهيونيستي طي حملات زميني اراضي غزه، کرانه باختري بيت المقدس شرقي، جولان و شبه جزيره سينا را اشغال کرد. مساحت سرزمين هاي فوق چهار برابر سرزمين هاي اشغالي سال 1948 بود.

 

گفتارچهارم- طرح‌هاي تقسيم :

انگلستان در سال 1922 از سوي جامعه ملل به عنوان قيم فلسطين منصوب شد، در سال 1936 کميته پيل[3] را تشکيل مي دهد و در ادامه با انتقال اختلاف به سازمان ملل و عقب نشيني از فلسطين زمينه برپايي اسرائيل فراهم مي شود. تشکيل کميته پيل و ارجاع اختلاف سازمان ملل و عقب‌نشيني از اين کشور از جمله مواردي است که در اشغال فلسطين تعيين کننده بوده اند.

مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نشست مخصوص خود در 28 آوريل 1947 کميته ويژه اي تشکيل داد.[4]

کميته فوق در 31 آگوست 1947 در مورد پايان قيمومت، استقلال فلسطين و نقش سازمان ملل به توافق رسيد و در 25 سپتامبر 1947 دو طرح به مجمع عمومي ارائه نمود.

مجمع عمومي در تاريخ 29 نوامبر 1947 قطعنامه تقسيم فلسطين و ايجاد دولت صهيونيستي را تصويب کرد. مصوبه فوق مي بايست تا اول اکتبر 1948 به اجرا در مي آمد، اما صهيونيست ها با حمله به اعراب فلسطين، بسياري از مواضع آنان را به قلمرو خود افزودند و محدوده 57 درصدي تصويب شده خود را به 80 درصد سرزمين فلسطين گسترش دادند[5]، که در ادامه آن را مورد بررسي قرار خواهيم داد.

4-1- کميسيون کينگ کرين : (طرح آمريکا )

از جمله نظرات ويلسون رئيس جمهوري آمريکا، توجه کردن به نظر اهالي سرزمين هايي بود که از امپراتوري عثماني جدا شده بودند و به جاي آن ها تصميم گيري مي شد. به همين منظور، ويلسون پيشنهاد ايجاد يک کميسيون حقيقتياب را داد تا به جمع آوري نظر اهالي بومي بپردازد، که بريتانيا و فرانسه به دلايلي عضويبراي اين کميسيون پيشنهاد ندادند و کميسيون فوق به نام دو نما ينده  آمريکا چارلزکرين و هنري کينگ معروف شده است.

اعضاي اين کميسيون پس از رسيدن به دمشق و ديدار با نمايندگان اعراب ملي گرا از سوريه، لبنان و فلسطين، قطعنامه اي صادر مي کنند، که در آن خواهان استقلال کامل سوريه ( شامل فلسطين و لبنان) مي شوند و هرگونه کنترل خارجي را رد مي کنند. اين قطعنامه اولين مخالف رسمي اعراب، با اهداف صهيونيسم درفلسطين و تقسيم اين کشور را نشان مي دهد.توجه به مفاد اين قطعنامه از آن جهت مهم است که در مصوبه قيمومت که از سوي مجمع عمومي جامعه ملل به تصويب رسيده بود، به صراحت، هر گونه تصميم درباره آينده اين سرزمين ها را منوط به در نظر گرفتن خواسته اهالي آن کرده بود.[6]

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف تحقيق :

به جهت مسائل منطقه اي و بين المللي و پايدار شدن صلح و امنيت در خاورميانه به نظر مي‌رسد که با عضويت فلسطين در سازمان ملل متحد اين امر مهم صورت پذيرد . اهداف اين پايان نامه اين است که آيا کشور فلسطين شرايط و معيارهاي لازم مندرج در کنوانسيون مونته ويدئو را که شامل جمعيت دائم سرزمين مشخص ،حکومت و اهليت ورود به روابط ديگر کشورها را دارد و اينکه فلسطين در شمول مواد 3 تا 6 منشور ملل متحد در جهت عضويت در سازمان ملل متحد قرار مي‌گيرد.

1-4- سوالات تحقيق :

1 ) فلسطين  شرايط کشور شدن در حقوق بين الملل را دارد؟

2 ) شناسايي کشور فلسطين از سوي 127کشور جهان مي تواند فلسطين را تبديل به کشور کند و يا براي کشور شدن فلسطين نياز به شناسايي تمام کشورهاي جامعه بين المللي داريم؟

3 ) فلسطين شرايط عضويت در سازمان ملل متحد را دارد ؟

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان :شناسايي کشور فلسطين از ديدگاه حقوق بين‌الملل  با فرمت ورد

Author: R2jbMtYu2I