دانلود پایان نامه ارشد: بررسی قانون حقوقی نظارت برنمایندگان مجلس

 سایت دانلود پایان نامه های حقوق

عنوان کامل پایان نامه :

آثارحقوقی  قانون نظارت برنمایندگان مجلس شورای اسلامی ايران

قسمتی از متن پایان نامه :

فساد ناشی از سیاستگذاری­ها و تصمیم­گیری­ها

در جوامع دموکراتیک، قوانینی واجد ارزش است که رأی و نظر مردم به طور موثر و تعیین کننده بر آن دایر باشد. مراجعه به آراء عمومی عالیترین درجه‌ی مداخله‌ی مردم به شمار می‌رود که بااکثریت آراء خود به قانونگذار اساسی رسمیت و اعتبار می‌بخشد.

تفکیک ناپذیری اصول «آزادی» و «استقلال » تکلیفی است که هیچ فرد، گروه یا مقامی حق سلب و یا مخدوش نمودن یک اصل را به بهانه‌ی حفظ اصلی دیگر ندارد. [1]

 فساد ناشی از سیاستگذاری­ها یا تصمیم­گیری­ها را می­توان به وضوح در خصوص
تصمیم­گری درباره طرح­های عمرانی، ملی و منطقه­ای، سرمایه­گذاری­های  دولتی صدور مجوزهای مختلف با اخذ خدمات حمایتی از دولت برای برخی افراد خاص مشاهده کرد.

بند نهم: سوء استفاده از موقعیت[2]

سوء استفاده از موقعیت فرآیندی است که در آن بعضی صاحب­منصبان به طور سازمان­یافته از سمت سیاسی خود برای تعمیم، تضمین وگسترش منافع شخصی استفاده می­کنند. سوء استفاده را باید شکل دیگری از اختلاس تلقی کرد. این نوع فساد باعث شده که در برخی از کشورها، صاحب­منصبان سیاسی و اعضای خانواده آنها از منافع و امتیازهای بازرگانی و… سرشاری برخوردار شوند.

بند دهم: تبعیض­گری[3]

تبعیض­گری روی دیگر سکه فساد مالی است و آن مربوط به دولتمردانی است ک به منابع عمومی (حکومتی) دسترسی داشته و قدرت لازم را نیز برای تصمیم­گیری در توزیع در این منابع و دادن امتیازهای خاص به افراد مشخص دارند. تبعیض­گری رفتار تقریباً روزمره اکثر
مقام­های مسؤول فاسد، به نفع نزدیکان خود مانند خانواده، طایفه، قبیله، قوم، هم­کیشان یا هم
محلی­هاست. برای مثال در اکثر نظام­های غیر مردم سالار، رئیس جمهور طبق قانون اساسی یا بر مبنای عرف جامعه حق دراد که بیشتر مقام­های عالیرتبه را عزل و نصب کند. این حق قانونی یا عرفی، زمینه تبعیض­گری را از جانب او به طور نامحدودی افزایش می­دهد.

بند  يازدهم: تبارگماری[4]

  تبارگماری، شکل خاصی از تبعیض­گری است که در آن صاحب منصب حاکم اعضای خانواده و خویشان (همسر، برادران، خواهران، فرزندان، پسرعموها، برادرزادگان، پسردایی­ها، دامادها و 000) خود را بر دیگران ترجیح می­دهد. بسیاری رؤسای جمهور سعی می­کنند که در موقعیت و قدرت نامطمئن خود را با گماردن اعضای خانواده در سمت­های کلیدی سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی تحکم بخشند.

بند دوازدهم: قوم­گرایی[5]

  قوم­گرایی عبارت از دادن سمت­های کلیدی به خویشاوندان، اقوام یا دوستان بدون در نظر گرفتن شایستگی و لیاقت آنهاست. قوم­گرایی، یک سازوکار اصلی سیاسی بسیاری از حکومت­های خودکامه و نیمه مردم سالار است.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف

حاکمیت مردم، حاکمیت قانون و مسؤولیت حاکمان سه ضلع مثلث قوای حاکم در یک نظام مردمی است که برای تأمین و تضمین آن، نظارت منطقی امری ضروری به‌شمار می‌رود. این نظارت می‌تواند در جلوه‌های تقنینی، سیاسی، اداری و قضایی بر‌اساس موازین مقرر در قانون اساسی اعمال شود. كه در اين پايان نامه جهت تضمين حاكميت مردم به بررسي علمي قانون نظارت بر نمايندگان خواهيم پرداخت.

با توجه به نزدیک بودن انتخابات مجلس نهم و پی گیری نمایندگان مجلس هشتم بر تصویب طرح نظارت بر نمایندگان مجلس، و از سوی دیگر عدم تایید این طرح در شورای نگهبان، و امکان ارسال این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام، و عدم هرگونه پژوهش علمی‌‌در این زمینه از سوی حقوقدانان، این حقیر با یاری اساتید گرانقدر و با هدف بررسی صرفا علمی این طرح در تقابل با قانون اساسی، سعی در تدوین این پایان­نامه دارم.

سؤالات تحقیق

سوال اصلی

آيا طرح نظارت برنمایندگان مجلس با صلاحیت ذاتی نمایندگان و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران منافات دارد؟

سوالات فرعی

آيا طرح نظارت بر نمایندگان ممکن است باعث تحدید رسالت نمایندگان شود؟

آيا مفهوم نظارت بر نمایندگان در طرح پیشنهادی با نظارت توسط شورای نگهبان منافات دارد؟

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد

می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : آثارحقوقی  قانون نظارت برنمایندگان مجلس شورای اسلامی ايران  با فرمت ورد

Author: R2jbMtYu2I