دانلود پايان نامه درباره مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

قسمتی از متن پایان نامه :

 

انحصار وظيفه‌ي پيامبر در بشارت و هشدار دادن

در زمينه‌ي نفي وظيفه‌ي پيامبر براي دخالت در امور اجتماعي، به آيه‌هايي استدلال شده كه ايشان را انحصارا نذير يا نذير و بشير مي‏خوانند: «إِنْ أَنتَ إِلَّا نَذِير. تو جز هشدار دهنده‏اي [بيش‏] نيستي.» (فاطر/23)  « إِنْ أَنَا إِلَّا نَذِيرٌ وَ بَشِيرٌ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُون. ‏ من جز هشدار ‏دهنده و بشارتگر براي گروهي كه ايمان مي‏آورند، نيستم.» (اعراف/188) طبق اين آيه‌ها، پيامبران وظيفه‏اي جز هشدار و نويد دادن به مردم ندارند و اطاعت از ايشان نيز در همين حيطه است و ربطي به امور اجتماعي ندارد. با بررسي آيه‌هايي كه داراي چنين محتوايي است، مشخص مي‏شود كه همه‌ي آنها در برابر كافران و مشركان جهت‏گيري مي‏كنند؛ چه آيه‌هايي كه در آغاز بعثت پيامبر و چه آيه‌هايي كه در مدينه و پس از هجرت نازل گرديده‌ است. مانند:

«يَأَهْلَ الْكِتَابِ قَدْ جَاءَكُمْ رَسُولُنَا يُبَينِ‏ُّ لَكُمْ عَلي’‏ فَتْرَةٍ مِّنَ الرُّسُلِ أَن تَقُولُواْ مَا جَاءَنَا مِن بَشِيرٍ وَ لانَذِيرٍ فَقَدْ جَاءَكُم بَشِيرٌ وَ نَذِيرٌ وَ اللَّهُ عَلي‏ كلُ‏ِّ شي‏ْءٍ قَدِير. اي اهل كتاب! پيامبر ما به سوي شما آمده كه در دوران فترت رسولان [حقايق را] براي شما بيان مي‏كند، تا مبادا [روز قيامت‏] بگوييد براي ما بشارتگر و هشدار دهنده‏اي نيامد. پس قطعاً براي شما بشارتگر و هشداردهنده‏اي آمده است. و خدا بر هر چيزي تواناست.» (مائده/19)

اين مطلب درباره‌ي همه پيامبران عموميت دارد كه وظيفه‌ي ابتدايي آنان هشدار و سپس بشارت دادن بوده است. از اينجا اين مطلب آشكار مي‏شود كه وظيفه‌ي پيامبران‌ـ همان ‏طور كه راه منطقي آن نيز همين‏گونه است و ترتيب نزول آيات قرآن كريم نيز بر آن دلالت دارد ـ داراي مراحل مختلفي بوده است. در آغاز بعثت، هنگامي كه هنوز ياوري نداشته‏اند، جز هشدار و بشارت دادن كاري نمي‌‌‏توانسته‏اند انجام دهند; زيرا مخاطبي جز كافران و مشركان نداشته‏اند. هر چند اين وظيفه تا پايان رسالت، يعني تا هنگامي كه در محدوده‌ي جغرافيايي رسالت آنان افراد غير مؤمن وجود داشتند، بر عهده ايشان بوده، اما اين آيات نمي‌‌‏توانند درباره‌ي وظيفه‌ي آنان در برابر مؤمنان، مطلبي را مشخص كند; زيرا در وضعيت جديد، مخاطبان به‏طور كلي متفاوت هستند.

با دقت در آيات قرآن كريم، پي مي‏بريم كه وظيفه‌ي هشدار و نويد دادن پيامبران تا مرحله‌ي ايمان است و از آن به بعد، وظايف مهم ديگري، هم بر عهده‌ي آنان و هم بر عهده‌ي پيروان‌شان گذاشته مي‏شود. در آيات 8 به بعد از سوره‌ي فتح، اين مطلب بخوبي آشكار است. خداوند، نخست وظيفه‌ي شهادت، نويد و هشدار دادن پيامبر  را بيان مي‏كند و غايت آن را ايمان مردم به خداوند و رسول او و سپس ياري و تعظيم او قرار مي‏دهد و سپس بيعت كنندگان با پيامبر  را بيعت كنندگان با خداوند معرفي مي‏كند و به مدح كساني كه به پيمان خويش وفادارند و هيچ‏گاه مخالفت ‏با پيامبر را روا نمي‌‏دارند و نيز به سرزنش تخلف كنندگان مي‏پردازد.

از اين رو، گوش به فرمان پيامبر  بودن، پس از مرحله‌ي ايمان است و انذار و بشارت، مربوط به مرحله‌ي قبل از آن. شاهد بر اين مطلب، اينكه همه‌ي آيه‌هايي كه سخن از جهاد و اطاعت و عدم مخالفت ‏با پيامبر مي‏گويند، آيه‌هايي مدني و مربوط به جامعه‌ي اسلامي و مخاطبان آن، مؤمنان هستند.

پرسشي كه در اينجا مي‏ماند، پيرامون آيه‌هايي است كه وظيفه‌ي پيامبر را منحصر در هشدار يا بشارت دادن مي‏دانند. در پاسخ، نخست ‏بايد گفت كه حصر دو گونه است: حصر حقيقي و حصر اضافي. حصر اضافي در مواردي به كار مي‏رود كه چيزي را نسبت ‏به اوضاعي خاص ‏با چيز ديگري مي‏سنجيم كه در اين صورت، حصر نيز مختص به همان مورد مي‏شود و موارد ديگر را در بر نمي‌‏گيرد; اما حصر حقيقي، بر خلاف آن، شامل همه‌ي شرايط و همه‌ي چيزها مي‏شود. با دقت در آيه: «وَ مَا أَرْسَلْنَا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَيَأْكلُُونَ الطَّعَامَ وَ يَمْشُونَ في الْأَسْوَاقِ. و پيش از تو، پيامبران [خود] را نفرستاديم جز اينكه آنان [نيز] غذا مي‏خوردند و در بازارها راه مي‏رفتند…‏» (فرقان/20) معناي حصر اضافي روشن مي‏شود; زيرا اگر حصر حقيقي باشد، كار پيامبر فقط خوردن و راه رفتن در بازار است؛ در حالي كه با نظري اجمالي به آيات بعد، در مي‏يابيم كه اين حصر، در پاسخ به اين ايراد مشركان بر پيامبر  وارد شده كه چرا بر ما فرشته‏اي نازل نشده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پرسش‌هاي پژوهش

1ـ مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در شؤونات اجرايي و روابط صلح‌آميز ديگر تمدن‌ها، ملل و دولت‌ها چيست؟

2ـ مباني قرآني سياست خارجي پيامبر در حوزه‌ي تبليغ و ارشاد ديگر ملت‌ها، دولت‌ها و تمدن‌ها چيست؟

اهداف اين پژوهش

ــ آشنايي با مسؤوليت‌هاي پيامبر در حوزه‌ي سياست خارجي.

ــ آشنايي با مباني قرآني مسؤوليت‌هاي پيامبر در حوزه‌ي سياست خارجي.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت های سیاسی پیامبر در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل در قرآن

Author: 92