دانلود پايان نامه حقوق:تعیین ابعاد وحقوق فرزندان بر پدر و مادر

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

علامه شلتوت در مصر:

«ان التلقیح الصناعی أفضح حزماً من التبنی» یعنی: فرزند تلقیح مصنوعی مسلماً از فرزندخواندگی پست‌تر است.

تابعیت فرزند:

حق تابعیت از حقوق طبیعی و اجتماعی فرزندان است. هر کودک جز در موارد نادر، از نظر دیانت و ملیت تابع والدین خود می‌باشد. البته فرزندان بعد از رسیدن به سن بلوغ و رشد می‌توانند با آگاهی و بصیرت دیانت و ملیت والدین خود را قبول نمایند یا وضعیت دیگری را برگزینند؛ مثلاً سلمان، صحابی گرامی خاتم پیامبران، پس از رسیدن به سن رشد و کمال، تابعیت وطنی و دینی خود را رها نمود و با بصیرت، دین مبین اسلام را پذیرفت و رتبه‌ای یافت که امام صادق (ع) به منصور بزرج می‌فرماید: «لا تقل سلمان الفارسی، و لکن قل: سلمان المحمدی یعنی: نگو سلمان فارسی؛ بلکه بگو سلمان محمدی (شیخ طوسی،۱۴۱0، ص 133).

ملیت و تابعیت آنگاه ارزشمند است که انسان بتواند در میهن خود، آگاهانه و آبرومندانه زندگی کند. اگر غیر از این باشد، شخصیتی چون سلمان فارسی قفل زندان پدر را شبانگاهان می‌شکند و از تابعیت زادگاهش روی بر می‌تابد و با رنج بسیار به جزیرةالعرب، نزد خاتم پیامبران، رهسپار می‌شود تا در ابراز دین و عقیدۀ خود آزاد باشد و جان خویش را با رایحۀ خوش آزادی بنوازد (ابن‌هشام، بی‌تا، ج 1، ص 229؛ مجلسی، ۱۳۶۰، ج 22، ص 363)

پس تا رسیدن فرزندان به سن رشد و کمال، والدین و هیچ کس دیگری نمی‌توانند حق تابعیت را از آنان سلب نمایند یا ایشان را به برگزیدن تابعیت دینی یا وطنی دیگر مجبور نمایند.

انسان عاقل و مکلف، خود در انتخاب راه درست، مختار است و از همین روست که ثواب و عِقاب بر کردار و گفتارش مترتب می‌شود. خداوند منان می‌فرماید:

«لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ» اکراهی در انتخاب دین نیست؛ زیرا هدایت از ضلالت روشن گردیده است (بقره:‌256).

در مورد حق تابعیت دینی و میهنی، اصل سوم «اعلامیۀ جهانی حقوق کودک» می‌گوید: «کودک باید از بدو تولد صاحب اسم و ملیت گردد» (عبادی، 1375، ج1، ص 20).

آداب بعد از ولادت کودک:

برای ولادت نوزاد در اسلام آدابی است که بعضی از آن‌ها واجب و بعضی مستحب است و به‌عنوان مسائلی است که برای والدین وظایفی را ایجاب می‌کند که فقهای اسلام این آداب را در انتهای کتاب نکاح تحت عنوان «احکام اولاد» آورده‌اند.

غسل کودک:

ازجمله غسل‌های مستحب، غسل نوزاد است که برای طهارت معنوی و نظافت ظاهری وی لازم است، امام صادق (ع) فرموده‌است: «غسل المولود واجب» یعنی: غسل نوزاد لازم است (عاملی، 1388، ج 3، ص 961).

شهید اول نیز در لمعه می‌فرماید: «ویستحب غسل المولود» یعنی: غسل‌دادن نوزاد به هنگام تولد مستحب است (شهید اول، ۱۳۷۲، ج2، ص69).

امام خمینی (ره) نیز در کتاب تحریرالوسیله حکم غسل نوزاد بعد از ولادت را چنین بیان می‌کند: «مستحب است درصورتی‌که برای نوزاد ضرری نداشته باشد وی را غسل ولادت دهند» (امام خمینی، ۱۳۶۹ ، ج3، ص55).

صاحب جواهر می‌فرماید: «مشهور، این غسل را مستحب می‌دانند و نیز گفته شده که این غسل واجب است و دلایل آن‌ها نیز تمسک به ظاهر نص (روایت منصوص) می‌باشد؛ ولی این امر قابل تأمل است (نجفی، ۱۳۹۲ ، ج3، ص251). برخی از اعاظم فقهاء مانند شیخ‌صدوق و ابن‌حمزه این غسل را واجب شمرده‌اند. (مغینه، 1361 ، ص63).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92