پایان نامه حقوق

دانلود پايان نامه حقوق:ارائه مهمترين چالش های موجود در زمينه حقوق بشر در اروپا

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

قسمتی از متن پایان نامه :

  

گفتار دوم : ديوان دادگستري اروپايي [1]

اتحادية اروپا داراي چهار رکن اساسي پارلمان، شوراي وزيران، کميسيون و ديوان دادگستري اروپا می­باشد که پیش از این به تفصيل وظايف هر يک را بيان نموديم. در این بین ديوان دادگستري اروپا از مهم‌ترين ارکان موثر در راستای تحقق رفاه اجتماعي و حقوق بشر بوده است. احکام اين نهاد قضايي بر دادگاه­ها و مراجع حقوقي ملي تفوق[2] دارد. بنابراين ماهيت فراملي اتحاديه نه تنها با ضمانت اجراهاي سياسي بلکه با ضمانت­هاي قضايي از جمله حق تعقيب دولت‌هاي ناقض تعهدات (حتي به وسيله اتباع ساير کشورهاي عضو) تضمين شده است. بنابراين ضعفي که ساير کشورهاي جهان در اجراي مصوبات حمايتي «سازمان بين المللي کار» از لحاظ ضمانت اجرا دارند، بدين‌وسيله جبران شده‌ و تبعيت از احکام ديوان دادگستري اروپايي جنبه اختياري ندارد. در حقیقت «قانونگذاري در مسائل سياسي ـ اجتماعي و اقتصادي از لندن به بروکسل (مرکز شوراي وزيران اتحاديه اروپا) و در مسائل قضايي ناشي از معاهدات جامعه اروپا به لوکزامبورگ (مرکز ديوان دادگستري اروپا) انتقال يافته ‌است».

ديوان دادگستري اروپايي از بدو تاسیس به همراه اتحاديه اروپايي فعال بوده است. نهاد مزبور از جمله مراجع قضايي می باشد كه تاكنون مشابه آن در هيچ يك از سازمان‏هاي بين المللي يا منطقه‏اي مشاهده نشده و در واقع خصوصیات منحصر به فرد این نهاد موجب قوام و دوام آن بوده است. تصميمات و آراي اين ديوان در خصوص كليه نهادها، دول عضو و حتي شهروندان آنها    لازم­الاجرا بوده و آراي آن براي دادگاه‏هاي داخلي اعضا نيز لازم الاتباع مي‏باشد. به عبارت ديگر اگر حصول اهداف اوليه اتحاديه، يعني نيل به وحدت اروپا را از طريق حاكميت قانون و مقررات واحد و هماهنگ، امكان­پذير بدانيم، ديوان دادگستري اروپايي مي‏تواند عامل اساسي آن باشد.[3]

ديوان داراي 15 قاضي است كه براي مدت شش سال و با نظر مشترك دولت­های عضو از بين قضات و حقوق‏دانان برجسته كشورهاي عضو انتخاب مي‏شوند و در صورت امكان سعي مي‏شود از هر كشور يك نفر عضو باشد. هر سه سال یک بار شش يا هفت نفر از اين قضات تغيير يافته و قضات جديد جايگزين آنها مي‏شوند.

اين ديوان مي‏تواند داراي شعبي متشكل از سه يا پنج قاضي بوده و يا جلسه عمومي  با حضور هفت نفر از اعضا داشته باشد. رئيس ديوان از طريق رأي مخفي و با اكثريت مطلق آرا توسط ساير قضات و براي مدت سه سال با قابلیت تمدید انتخاب مي‏گردد. [4]

[1] . لازم به تذكر است كه دادگاه اروپايي حقوق بشر از نهادهاي اتحاديه اروپايي به شمار نمي‏رود و اين دادگاه بر اساس پيمان 1950 تشكيل شده كه اعضاء غير عضو اتحاديه اروپائي نيز در تشكيل آن نقش داشته و عضو آن مي‏باشد.

[2] . Supremacy

[3] . تاموشات ، کريستين ، حقوق بشر ، ترجمه دکتر حسين شريفي طراز کوهي ، بنياد حقوقي ميزان ، 1386، ص 156

[4] . Article 7 (3) of the rules of procedure of the court . OJ. 1991. 176. 7

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ـ چه راهکارها و سازوکارهایی براي حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي پيش بيني شده است؟

2 ـ مهمترين سازوکارهایی حمايتي و نظارتي حقوق بشر در اروپا کدامند؟

3 ـ مهمترين چالش های موجود در زمينه حقوق بشر در اروپا کدامند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

92