دانلود پايان نامه با عنوان گرايش كلي نظام كيفري ايران از سياست جايگزيني در قلمرو مجازات سالب آزادي

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مبانی نظری جایگزین های کیفر حبس درحقوق کیفری ایران با ملاحظه قانون مجازات اسلامی 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

– مبحث چهارم: شرایط جايگزين هاي كيفر حبس[1]

برای اینکه یک سیاست جایگزینی موفق و کارآمدی داشته باشیم یک سری شرایط و ساختارهایی را برای اجرای موثر آن نیاز داریم. در غیر این صورت در اجرای موثر آن ناکام مانده و با شکست مواجه می شود یا به عبارت دیگر، روش های جایگزین رسالت ها و کارکرد ها یش را از دست خواهد داد. این شرایط و ساختارها عبارتند از:

2-4-1- فرهنگ سازی لازم

اجرای مفید و موثر روش های جایگزین کیفر حبس نیازمند زمینه سازی و فرهنگ سازی آن میان  اقشار مختلف افراد جامعه و نهادهای مسئول و درگیر اجرای  این روش می باشد. به عبارت دیگر به اقشار مختلف افراد جامعه و نهادهای مسئول و درگیر اجرای آن فهمانده  و قبولانده شود که چرا به جایگزین کردن روش هایی برای حبس تاکید کنیم؟ چگونه اجرا خواهد شد؟ دارای چه ویژگی ها و فوایدی می باشد؟ حبس چه معایبی و ایراداتی دارد؟ مزایای بکارگیری این روش ها در مقابل کیفر حبس چه چیزهایی هستند؟ در چه مواردی این روش ها و برنامه­ها، جایگزین حبس می شوند؟  آیا در تمام موارد یا دربرخی موارد؟ چه مجرمانیمستحق برخورداری از این روش می باشند؟ چه جرایمی وبا چه مجازاتی؟و. . . .

بنابراین اولا آگاهی ودرک مردم از جایگاه و عملکرد روش­های جایگزین حبس، شرط ضروری مقبولیت آن روش ها می باشد و اجرای چنین برنامه های موفقیت آمیز نخواهد بود مگر اینکه اقشار مختلف افراد جامعه و نهاد های مسئول و درگیری آن، این روش ها  را پذیرفته و از آن حمایت کنند. یکی از حقوق دانان در این باره می گوید:« به گونه ای رعایت کردن این مسئله (فرهنگ پذیری) اهمیت دارد که در جمهوری چک به پیشرفت نکردن کارعام المنفعه و مصالحه ی خارج از دادگاه منجر شد.»

فرهنگ پذیری و قبولاندن آن در دستگاه قضایی ( به عبارت دیگر آگاهی و درک قضات از جایگاه و عملکرد روش های جایگزین) نیز شرط ضروری می باشد. به عنوان مثال، به قضات آموزش داده می شود که از استفاده از زندان در سطح گسترده و پذیرفتن کیفر حبس به عنوان کیفر اصلی به ویژه در مواقعی که استفاده از آن ضرورت ندارد( در مورد مجرمان غیر خطرناک و با توجه به اوضاع و احوال ارتکاب جرم  و مجرم، جبران خسارت بزه دیده و. . . )، خودداری شود.  به عبارت دیگر  یکی ازحقوقدانان ما می­گوید:« به گونه­ای به این قضات آموزش و تعلیم داده شود، وقتی که رایی را صادر می­کنند جزو افتخارات نظام قضایی  باشند. آراء نشانگر درک از واقعیات اجتماع اعم ازمعضلات  اقتصادی، روانی و فرهنگی و غیره باشد، به عبارت دیگر قضات باید زمینه ساز تغییر قوانین به نفع اجتماع باشند.  باید نگاه قاضی به فردی که تمام امکانات رفاهی را برای او فراهم  است و مرتکب جرمی می شود، با کسی که با فقر دست و پنجه نرم
می کند، فرق داشته باشد. . .  وی نمونه­ای از آراء صادره که نشانی  از استقبال جایگزین ها به شمار می رود  اشاره می­کند. برای مثال احکام صادره در مورد دختران  فراری به کار در خانه سالمندان. . .  وی در پایان می­افزاید  که امروزه در ساسر دنیا، این اندیشه پذیرفته شده است که نظام­های جزایی و استفاده از زندان راه حل جهانی برای احترام به قواعد زندگی اجتماع نیست. دراین میان باید با اتخاذ به روش های جدید باعث بازگشت مجرم به آغوش جامعه و مانع تکرار جرم گردید. »

[1] – همان، ص 91

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و فرضيات

بيان نارسايي‌هاي مجازات سالب آزادي و مشكلات ناشي از نظام زندان‌ها، شيوه‌هاي اتخاذ شده در نظام كيفري ايران براي مقابله با اين مشكلات و همچنين تلاش‌هايي كه در جهان توسط نظام‌هاي كيفري در برخي كشورها و سازمان ملل متحد در اين مورد صورت گرفته است، بررسي و ارزيابي تدابيري كه در ايران براي جايگزيني مجازات سالب آزادي وجود دارد، به منظور دستيابي به وسايل مناسب‌تر و روش هاي كاربردي‌تر براي مقابله با آثار ناگوار مجازات سالب آزادي از اهداف عمدة تحقيق محسوب مي‌شوند.  فرضياتي كه براي اين منظور مطرح شده است عبارتند از:

1- مجازات سالب آزادي رسالت‌هاي خود را در پيشگيري از تكرار جرم و اصلاح بزهكاران نمي‌تواند نسبت به همه بزهكاران و انواع جرايم به انجام برساند.

2- با توجه به نارسايي‌هاي مجازات سالب آزادي و معايب آن و مشكلات نظام زندان‌ها توسل به جايگزين‌هاي مجازات سالب آزادي ضروري است.

3- گرايش كلي نظام كيفري ايران پيروي از سياست جايگزيني در قلمرو مجازات سالب آزادي است.

مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ويژگي‌ها و اهداف و آثار آنها در فصل دوم مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مبانی نظری جایگزین های کیفر حبس در حقوق کیفری ایران با ملاحظه قانون مجازات اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مبانی نظری جایگزین های کیفر حبس در حقوق کیفری ایران با ملاحظه قانون مجازات اسلامی

Author: 92