دانلود پايان نامه با عنوان کاوش و بررسی حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

حقوق مالی:

حقوق مالی، حقوقی است که اجرای آن مستقیماً برای دارندۀ آن منفعتی ایجاد نماید یا به عبارت دیگر، امتیازی است که حقوق هر کشور، به‌منظور تأمین نیازهای مادی اشخاص به آن‌ها می‌دهد، هدف از ایجاد حق مالی، تنظیم روابطی است که به لحاظ استفاده از اشیاء، بین اشخاص وجود دارد؛ مانند حق مالکیت نسبت به خانه (امامی، 1376، ج2، ص 4).

دکتر سیدحسن امامی پیرامون حقوق مالی می‌گوید: «آن دسته از حقوقی که دارای ارزش مالی هستند و مجموعۀ آن‌ها در زبان حقوقی، دارایی شخص را تشکیل می‌دهند، حقوق مالی می‌گویند. گاهی به حقوق مالی “اودل” هم می‌گویند. مانند حق ملکیت» (امامی، 1376، ج 2، ص۷۶):

حقوق مالی قابل اسقاط و انتقال به غیر است؛ مثلاً مالک می‌تواند حق مالکیت خود را به سببی از اسباب به غیر واگذار نماید یا آن را اعراض کند و همچنین است طلب از دیگری که بستانکار می‌تواند به غیر واگذار نماید یا مدیون را از آن ابراء کند (امامی، 1376، ج 2، ص۴۵).

2-حقوق غیرمالی:

حقوق غیرمالی، حقوقی است که اجرای آن منفعتی که مستقیماً قابل تقویم به پول باشد، ایجاد نمی‌کند و به اعتبار دیگر، امتیازی است که هدف آن رفع نیازمندی‌های عاطفی و اخلاقی انسان است؛ مانند حق زوجیت، حق ولایت و حق حضانت (کاتوزیان، 1377، ج 2، ص 256).

دکتر جعفری لنگرودی نیز حق غیرمالی را چنین تعریف می‌کند: «حقی است که ارزش اقتصادی ندارد و قابل معاوضه و مبادله نیست؛ مانند حق متولی وقف، حق صبی بر صغار و حق حضانت» (جعفری لنگرودی، 1386، ص 100).

3- اجتماع حقوق مالی و غیرمالی:

در مواردی ممکن است حق مالی و غیرمالی با هم جمع گردد؛ یعنی صاحب آن بتواند با اعمال، حق مالی را تحصیل کند و هم نیاز عاطفی خود را برطرف سازد؛ مثل حق مؤلف، حق مخترع، که مؤلف و مخترع این دو نوع حق مالی و غیرمالی را توأم دارند، یعنی مؤلف در بهره‌برداری از اثر خود جنبه غیرمالی را منتقل نمی‌کند.

حقوقِ دارای دو جنبۀ مالی و غیرمالی را «حقوق معنوی» می‌نامند. وقتی که مؤلف حق انتشار تألیف خود را واگذار می‌کند، جنبۀ مالی حق انتقال می‌یابد؛ ولی جنبه معنوی برای خود او باقی است. به لحاظ باقی‌بودن همین جنبۀ معنوی است که صاحب حق انتشار تألیف نمی‌تواند در اثر مؤلف تغییراتی بدهد یا نام او را حذف کند و اگر انتقادی از تألیف می‌شود مؤلف پاسخ می‌دهد. به این ترتیب جدایی حقوق مالی از حقوق غیرمالی مطلق نیست و بعضی از حقوق را که جنبۀ اخلاقی و معنوی آن مورد توجه بوده «حقوق غیرمالی» گفته‌اند (کاتوزیان، ۱۳۷۷، ص 256 و مدنی، 1368، ص 22)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92