دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

قسمتی از متن پایان نامه :

  

ساختار و تاريخچه تشکيل اتحاديه اروپا

گفتار اول : تاريخچه تشکيل اتحاديه اروپا

اولين معاهده اتحاديه، معاهدة معروف به معاهدة زغال‌سنگ و فولاد اروپايی[1] بود که در سال 1951 به تصويب شش کشور فرانسه، آلمان، ايتاليا، لوکزامبورگ، هلند و بلژيک رسيد.

در فاصلة اندکي پس از لازم‌الاجرا شدن اين معاهده در دهه پنجاه ميلادي مقدمات انعقاد معاهدات رم فراهم شد و در سال 1957 معاهده جامعه اقتصادي اروپايي[2]  و معاهده انرژي اتمي اروپايي[3]  در شهر رم ايتاليا به امضاء رسيد و این معاهده رسماً از سال 1960 لازم الاجرا شد.[4]

اين سه معاهده، به‌ويژه معاهده جامعه اقتصادي از جمله معاهدات اصلي و زيربنايي اتحاديه بوده که امروزه درقالب ستونهاي سه‌گانه اتحاديه[5] و به‌عنوان ستون و پايه اول معروف و مشهور مي‌باشد.[6]

معاهدة جامعه اقتصادي اروپايی به دليل فراگير بودن مفاد آن و در برگرفتن ابعاد متعدد اقتصادي،اجتماعی و فرهنگی و نيز ايجاد يک بازار مشترک اروپايي نه تنها بين خود اروپاييان بلکه در خارج از اروپا نيز از شهرت زيادي برخوردار شد به ‌نحوي که هنوز حتي پس از گذشت چندين سال از تشکيل اتحاديه اروپايي اغلب از آن به عنوان جامعه اقتصادي اروپايي نام برده مي‌شود.

با گسترش فعاليت جامعه اروپايي و الحاق ديگر کشورهاي اروپايي به آن، ضرورت اصلاح معاهدات بيش از پيش هويدا شد. از این رو  پس از گذشت زمانی در قالب معاهدات مستقل مانند معاهده واحد اروپايي يا در لباس معاهدات الحاقی این اصلاحات انجام گرفت.

تبديل وضعيت حقوقي جامعه به اتحاديه نياز به يک نگرش همه‌جانبه داشت. در راستای این مهم باید اقداماتی وسيع و عميق با لحاظ کردن تمام ابعاد حقوقي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي انجام می گرفت. در اين راستا از سال 1986 گروههاي کاري متعددي تشکيل و اقدامات اوليه و اساسي جهت تدوين معاهده‌اي جامع را شروع نمود. سرانجام در سال 1992 معاهده اروپايي معروف به معاهده ماستريخت به اجرا در‌آمد. تحول اساسي که به‌موجب مفاد اين معاهده در ساختار اهداف و وظايف جوامع اروپايي قبلي ايجاد گرديد این بود که آن را از شکل يک سازمان اقتصادي صرف به يک اتحاديه فعال سياسي، اقتصادي و اجتماعي تبدیل کرد.

[1] European Coal and Steel Community((ECSC)

[2] Treaty of the European Economic Community(EEC)

[3] European Atomic Energy Treaty(Euratom)

[4] . Hartley, T.C., the Foundations of European Community Law, Clarendon Press, Oxford, 3 rd ed., 1994.

[5] . توضيح آن‌که اتحادية اروپايي داراي سه ستون و يا سه پايه (Pillar) مي‌باشد که عبارتند از جوامع اروپايي شامل جامعة اقتصادي، جامعة انرژي اتمي و جامعة زغال‌سنگ و فولاد به‌عنوان ستون اول، سياست مشترک خارجي و امنيتي به‌عنوان ستون دوم و همکاري در امور داخلي و قضايي به‌عنوان ستون سوم.

[6] . Archer, Clive, The European Union, Structure and Process, 3rd ed., Continuum, London, 2000

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ـ چه راهکارها و سازوکارهایی براي حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي پيش بيني شده است؟

2 ـ مهمترين سازوکارهایی حمايتي و نظارتي حقوق بشر در اروپا کدامند؟

3 ـ مهمترين چالش های موجود در زمينه حقوق بشر در اروپا کدامند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

دسته‌ها: پایان نامه حقوق