دانلود پايان نامه با عنوان صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

آگاهی جهانیان از جنایت های ضد انسانی صرب ها

از ماه اوت 1992 به ویژه، در نتیجه اطلاعات منتشر شده از طرف روزنامه های آمریکایی، که مورد تایید صلیب سرخ جهانی قرار می گرفت مردم جهان  از جنایت های ضد انسانی صرب ها، به ویژه در ناحیه «بوسنی هرزه گوین» آگاهی پیدا کردند.

کمیسیون حقوق بشر سازمان نیز اعلام داشت: «… حدود و شدت جنایت صرب ها در ناحیه بوسنی و هرزه گوین وجدان هر انسانی را آشفته کرده است، صرب ها در این مورد از هیچ عمل غیر انسانی خودداری نمی کنند، مانند اعدام های فوری و بدون محاکمه، تبعید اجباری افراد از محل اقامت آن ها، توقیف و زندان دلخواهانه، رفتار وحشیانه علیه افراد غیر نظامی، محدود کردن آزادی های انسان، حمله و تخریب ساختمان ها و مراکز بهداشتی، از بین بردن دلخواهانه و بدون دلیل مواد غذایی و نظایر آن ها».

علاوه بر این، باید تجاوز مرتب و سازمان یافته به زنان و اجبار هزاران زن به ارتکاب فحشا را نام برد. این اعمال از طرف صرب ها به منظور تصفیه نژادی و ایجاد وحشت و ترور صورت می گرفت.[1]

با توجه به این وقایع ناگوار و گزارش های گوناگونی که از منابع مختلف می رسید، کنفرانس لندن در سند نهایی خود در مورخ 28 اوت 1992 در مورد یوگسلاوی، تصمیم هایی اتخاذ کرد، از جمله این که از دولت ها و سازمان های بین المللی تقاضا کرد اطلاعات به دست آمده در مورد این جنایت ها را در دفتر ویژه ای ثبت کرده و با دبیر کل سازمان ملل نیز در تبادل اطلاعات درباره این اعمال ضد انسانی همکاری کنند.[2]

کمیسیون حقوق بشر نیز به نوبه خود، در یک اجلاسیه فوق العاده، مخبر ویژه ای را تعیین کرد که به نمایندگی از طرف دبیر کل سازمان در مورد شکنجه و اعدام های فوری و دلخواهانه گزارشی تهیه کند.

مخبر کمیسیون آقای «مازووسکی»[3] نخست وزیر پیشین لهستان، به همراه یک هیات گزارشگر چندین بار به یوگسلاوی مسافرت کرده  و گزارش های دقیقی از موارد نقض حقوق انسانی و محل وقوع آن ها، به سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر تسلیم کرد. شورای امنیت نیز ضمن تایید نقض های شدید قواعد قرارداد ژنو 1949 از دولت ها و سازمان های بین المللی در خواست کرد هرگونه اطلاعاتی که در این موارد دارند، به دبیر کل اعلام کنند. در پی این اقدام و برای حصول اطمینان کامل، شورا تصمیم گرفت یک «ساز و کار تحقیق» تاسیس کند ( قطعنامه 780 مورخ 1992). در اجرای این قطعنامه شورای امنیت یک گروه تحقیق مرکب از 5 کارشناس تعیین کرد تا به محل رفته و گزارش های دقیق و مستدل تهیه کنند. کارشناسان چندین بار به یوگسلاوی مسافرت کردند و با وجود مشکلات کار و محدودیت وسایل، ضمن تماس با سازمان های غیر دولتی، و افراد عادی توانستند گزارش هایی را برای شورای امنیت و دبیر کل سازمان تهیه کنند، گزارش های تهیه شده بسیار نگران کننده و موید این بود که صرب ها به شدیدترین جنایت ها دست زده اند، در این گزارش ها آمار وحشت انگیزی از قتل، کشتار جمعی، غارت اموال، تجاوز به زنان، سوزاندن روستاها، انبارها و خانه ها و نام و نشان افرادی که مرتکب این جنایت ها شده بودند، ارائه شده بود. در واکنش به این گزارش ها بود که شورای امنیت، در جلسه مورخه 22 فوریه 1993 با تصویب قطعنامه 808 اعلام کرد که یک دادگاه بین الملل کیفری برای مجازات جنایت کارهای جنگی و ضد انسانی، در بوسنی هرزه گوین تشکیل می شود.[4]

  • Observateur N. 1993, le Livre noir Yougoslavie, XI, Paris, P.495
  • Document LC/C7 (Final) 27 about 1992.
  • Mazowiecki
  • فیوضی ر،1379، حقوق بین الملل مسئولیت بین المللی و نظریه حمایت سیاسی اتباع، جلد دوم، چاپ اول، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ص 172.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

  1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
  2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
  3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92