پایان نامه حقوق

دانلود پايان نامه ارشد :شناسایی علت وجودی قوانین بین الملل در حقوق کار

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحولات حقوق بین الملل کار از ابتدا تاکنون

قسمتی از متن پایان نامه :

 

عوامل فرهنگی و اخلاقی

بسیاری از نظریه‌ها در علم حقوق ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم یک جامعه دارند. در واقع وقتی سخن از تاثیر عرف، اخلاق، الگوهای رفتاری و… بر حقوق به میان می آید، منظور اثر عوامل فرهنگی است. این امور از دیرباز به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر حقوق اثر داشته اند. تعهدات طبیعی، یعنی تعهداتی که رابطه استوار با قواعد اخلاق دارند و قانون آن‌ها را مورد پذیرش قرار داده است و برای نقض آن ضمانت اجراهایی را در نظر گرفته، از این دسته می باشند.

نظریه سوء استفاده در اعمال حق، اصل حاکم بر عدم جواز قراردادهای خلاف آداب و نظم عمومی و… از این دسته اند. بسیاری از قواعد در علم حقوق ریشه در قواعد اخلاق دارند. بنابراین یکی از مهم‌ترین موضوعات حقوق کار بین الملل نیز ارتباطی است که این شاخه از علم با اخلاق دارد. در برخى نظام‌هاى فلسفى این مساله از چنان غنا و گستردگى برخوردار شده كه مى‏توان گفت، فلسفه حقوق آن‌ها، به رشته‏اى كه بخش عمده‏اى از ادبیات آن، حول این مساله متمركز بوده، تبدیل شده است. رویارویی اخلاق و حقوق به مانند ورطه خطرناکی است که ممکن است نظام حقوقی نتواند به سلامت از آن خارج شود. نامعلوم بودن،  موجب می‌شود تعیین مرز میان این دو گاهی بسیار دشوار گردد.(دل دکیو،50،1386)

در این بین قانونگذا در عرصه حقوق کار بین الملل نیز باید به پیامدهای اخلاقی قوانینی که وضع می‌کنند توجه داشته باشند. چنانچه قانون به لحاظ سود رساندن به افراد یا جلوگیری از زیان رساندن به آن‌ها قابل دفاع نباشد، فایده خود را از دست می­دهد. افراد عادی نیز به هنگام تصمیم گیری درباره اطاعت یا عدم اطاعت از قوانین کار اغلب باید با مسائل اخلاقی مواجه گردند. محدودیت‌های حقوقی در کلیه ابعاد زندگی خانوادگی  کارگر و کارفرما رخنه کرده است، محدودیت‌هایی که اغلب باعث ایجاد تنگناهای اخلاقی می گردد.(موراوتز،135،1387)

در بحث راجع به حقوق کار بین الملل نیز، علاوه بر منابع قراردادی تعهدات که در قانون کار مشخص شده، منابع غیرقراردادی حقوق کار بین الملل  نیز باید بر پایه قواعد اخلاق بنا شوند. تعهد به جبران عمل خسارت زا در مورد کارگر، تعهد به وجوب امتناع از اضرار به کارگر  از آن جمله اند که متاسفانه بدان بی توجهی شده است. همچنین اصل دارا شدن ناروا، کارفرما را از سود جویی نسبت به کارگر باز می دارد و تعهداتی که قانون کار مسبب ایجاد آن است مانند تعهدات همسایه و تعهدات افراد خانواده نسبت به هم، در واقع اوامر و نواهی است اخلاقی، که به لزوم مهربانی با همسایه و اجتناب از آزار او و نیکوکاری به خویشان و نزدیکان حکم می کند.(سنهوری،34،1390)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سوالات تحقیق

  • چرا اجرای قوانین و مقررات بین الملل،  نتوانسته به توقف یا کاهش موثر تخلفات در این حوزه منجر گردد؟
  • علت وجودی قوانین بین الملل در حقوق کار چیست؟
  • از چه ضمانت اجراهایی می توان در حقوق کار برای تضمین بهتر حقوق کارگر در حقوق بین الملل استفاده کرد؟
92