دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی رسانه های صوتی و تصویری

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوم:مبانی خاص

 

بيان كليات پاسخگوي مورد نياز جامعه، نياز به وضع قوانين خاص توسط قوه مقننه  دارد. ليكن قوه مقننه نيز امكان پيش بيني تمام جزئيات را ندارد و به همين دليل معمولاً تعيين چگونگي اجراي قوانين و نحوه حل مشكلات اجرايي به عهده قوه مجريه نهاده مي‏شود و قوه مجريه نيز از طريق تصويب نامه، نظامنامه،آئين نامه،بخشنامه،شيوه نامه،دستورالعمل و امثال آن به وضع قانون به معناي عام دارد.در اين گفتار به بعضي از اين منابع اشاره مي گردد.

 

بند1: قوانین مربوط به صدا وسیما

 

همانطورکه قبلاً اشاره شد اصل175 قانون اساسی قبل از بازنگری، اداره سازمان صدا و سیما را تحت نظارت مشترک قوای سه گانهقرارداده بود و برای اجرای این اصل 3 قانون به تصویب رسید که در ذیل به اجمال مورد بررسی قرار می گیرد.

 

الف) قانون اداره صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مصوب  8/10/59

این قانون تحت نظارت شورای سرپرستی (متشکل از سه قوه)قرار داشت که تنها به بیان استقلال صدا و سیما و نحوه‏ی نظارت هریک از قوای سه گانه برفعالیت های آن پرداخته است و به علت تغییر اصل175 قانون اساسی بسیاری از مقررات آن قابل اعمال نیست.

 

ب) اساسنامه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مصوب27/7/62

 

بر اساس ماده 1 این اساسنامه ،سازمان صدا و سیما مستقل و زیر نظر قوای سه گانه است. که این ماده مربوط به قبل از بازنگری قانون اساسی است و در حال حاضر، زیر نظر مقام رهبری و شورای عالي نظارت اداره می شود.از طرفی رهبری وظیفه‏ی عزل و نصب رئیس سازمان را برعهده دارد و از طرف دیگر بر اساس اصل175 و همچنین مصوبه11/7/1370 مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص (نحوه‏ی اجرای اصل 175 قانون اساسی در بخش نظارت ) شورای شش نفره (از هر قوه 2 عضو) وظیفه نظارت بر عملکرد سازمان را به عهده دارد. ماده ی 2 ، مرکز اصلی سازمان را تهران می‏داند ولی در مناطق دیگر کشور هم اجازه‏ی ایجاد  مرکز رادیو و تلویزیون داده شده است. در مواد بعدی نيز از وظایف و نحوه عملکرد شورا و …مطالبی بیان شده است.

دسته‌ها: پایان نامه حقوق