پایان نامه حقوق

تفاوت قراردادهای دولتی با قراردادهای خصوصی-دانلود پايان نامه ارشد رشته حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی اصول ،احکام ، مبانی و ماهیت قراردادهای دولتی  و مقایسه آن با قراردادهای خصوصی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

– قرارداد قرضه عمومی

قراردادي است كه به موجب آن دولت با انتشار اوراق به عنوان وام با سود معين از شخص یا اشخاص معینی دریافت می کند، که در سر رسید مدت معینی اصل و سود آن به وام دهنده کارسازی کند. در ماده 52 قانون تجارت: «ورقه قرضه ورقه قابل معامله اي است كه معرف مبلغي وام است، بابهره معين كه تمامي آن يا اجزاءآن درموعد يا مواعد معيني بايد مستردگردد، براي ورقه قرضه ممكن است         علاوه بر بهره حقوق ديگري نيز شناخته شود».

اوراق قرضه گاهي جهت تامين قسمتي از اعتبارات مورد نياز برنامه هاي عمراني يا دفاعي نيز انتشار مي يابد. اين اوراق از طريق پذیره‌نویسی به عموم ارائه مي گردد كه معمولاً به صورت مذاکره‌ای و گاهی   به صورت رقابتی است. در پذیره‌نویسی مذاکره‌ای، مدیریت شرکت و پذیره‌نویسان با بررسی وضعیت شرکت و بازار، در مورد انتشار اوراق قرضه تصمیم می‌گیرند. این اوراق عمدتاً در بازار خارج از بورس دادوستد می‌شوند. اوراقي كه در بورس منتشر مي گردد نسبت كمي از کل اوراق قرضه منتشر شده در دنیا را تشکیل می‌دهد. بازار اوراق قرضه نسبت به بازار بورس از ثبات قيمتي بيشتري برخوردار است و داراي دو ویژگی قابل‌توجه است، اول این‌که بازار بسیار بزرگی است و دوم، با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. اوراق قرضه برخلاف سهام، اعتبار آن‌ها در تاریخ معینی در آینده که سررسید نام دارد، به پایان می‌رسد. اگر چه ورقة قرضه تاریخ‌های معینی برای پرداخت بهره به همراه دارد، اصل سرمایه            (مبلغ اسمی ورقة قرضه) فقط در تاریخ سررسید بازپرداخت می‌شود.( مدیریت توسعه فرهنگ سرمایه گذاري بورس و اوراق بهادار تهران ،سایت www.tse.ir)

دارندگان اوراق قرضه نسبت به شركت بستانكار محسوب شده و حق دريافت مبلغ اسمي و بهره آن را دارند‏، اين اوراق هيچگونه مالكيتي براي دارنده آن در سود سهام شركت ايجاد نمي كند. بر طبق        ماده 2 آیین نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب 1/5/1377 هیأت وزیران: «دارندگان    اوراق مشاركت كه به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشاركت در نتیجه مالی حاصل از اجرای طرح های مربوط سهیم خواهند بود.»

دارندگان اين اوراق حق راي نسبت به امور شركت ندارند حتي اگر داراي نوع خاصي از اوراق باشند فقط در اموري چون انتشار و فروش اوراق قرضه يا در موارد ادغام با شركتهاي ديگر حق مداخله دارند.    (مدیریت توسعه فرهنگ سرمایه گذاري بورس و اوراق بهادار تهران ، سایت www.tse.ir)

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی اصول ،احکام ، مبانی و ماهیت قراردادهای دولتی و مقایسه آن با قراردادهای خصوصی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه بررسی اصول ،احکام ، مبانی و ماهیت قراردادهای دولتی و مقایسه آن با قراردادهای خصوصی

92