تعیین صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق-دانلود پايان نامه حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

تعريف واژه‏ها و اصطلاحات فني و تخصصی (به صورت مفهومی و عملیاتی):

 1. دیوان بین المللی کیفری: به عنوان اولین دادگاه بین المللی دائمی در سال 1998 به منظور رسیدگی به جنایات بین المللی نسل کشی، جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نیز جرم تجاوز تشکیل گردید.
 2. دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق: این دادگاه در سال 1993 و متعاقب قطعنامه های 808 و 827 شورای امنیت ایجاد گردید..
 3. شورای امنیت ملل متحد: یکی از ارگان‌های سازمان ملل متحد است که وظیفه، پاسداری از امنیت و صلح بین‌المللی را به عهده دارد.
 4. سازمان ملل متحد: سازمانی بین‌المللی است که در ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌ است.
 5. دبیر کل سازمان ملل متحد: سرپرست دبیرخانه سازمان ملل متحد است و در رأس آن قرار دارد.
 6. نسل کشی: به موجب ماده 6 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری: «منظور از نسل کشی در این اساسنامه، هریک از اعمال مشروحه ذیل است که به قصد نابودی تمام یا قسمتی از یک گروه ملی، قومی، نژادی، یا مذهبی از حیث همین عناوین ارتکاب می یابد: الف) قتل اعضای یک گروه؛ ب) ایراد صدمه شدید نسبت به سلامت جسمی یا روحی اعضای یک گروه و غیره…»
 7. جنایت جنگی: می توان جنایات جنگی را به صورت خلاصه «نقض فاحش حقوق بین الملل بشردوستانه ناظر به مخاصمات مسلحانه» تعریف کرد.
 8. جنایت علیه بشریت: مطابق ماده 7 اساسنامه دیوان بین المللی کیفری در مقام تعریف جنایت علیه بشریت می گوید: «منظور از جنایت علیه بشریت در این اساسنامه هریک از اعمال مشروحه ذیل است، هنگامی که در چهارچوب یک حمله گسترده یا سازمان یافته بر ضد یک جمعیت غیر نظامی و با علم به آن حمله ارتکاب می یابد که از جمله موارد آن: الف) قتل؛ ب) ریشه کن کردن؛ ج) به بردگی گرفتن؛ و غیره است.»

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

 1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
 2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
 3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92