دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 اثبات نسب در فقه و قانون مدنی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اهمیت تحقیق

یکی از مهمترین هدف مقدس اسلام بقای نوع انسان در زندگی دنیوی است. و به منظور حفظ آن قدرت میل جنسی در او به ودیعه نهاده شده جز آنکه انسان در تمایلات جنسی خود به مانند حیوانات رها نشده است بلکه این امیال باید در مجرائی  صحیح وارد و تحت نظم و اصولی شایسته باشد تا خانواده را به وجود آورد و تنها وسیله ای که برای ایجاد نسل تشریع شده ازدواج است و اولادی که در نتیجه این ازدواج از نطفه زوجین متولد می شوند به پدر و مادر خود منسوب و این اولین حقی است که اولاد بعد از تولد نسبت به پدر و مادر خود دارند.

بنابراین قضیه نسب از مباحث مهم و حساس در شریعت اسلام و زندگی انسان است و شناخت نسب از گذشته ها اهمیت بسیاری داشته است، اسلام نیز برای جلوگیری از اختلاط نسب و صیانت آن، آن را جزو مصالح ضروری به شمار می آورد.

با توجه به آنکه احکام بسیاری بر ثبوت نسب مترتب می شود، شریعت احکام ثبوت و کیفیت آن را تحت قواعد و ضوابط مشخصی قرار داده و عادات جاهلیت در اثبات نسب را باطل اعلام کرد، همچنانکه احکام جدیدی مانند تشریع عده و تحریم قذف برای صیانت و حفظ نسب از اختلاف و ضایع ساختن آن تشریع نمود.

پس نظر به اهمیت شریعت، در اثبات نسب با احتیاط عمل می شود و با کمترین دلیل نسب ثابت می شود اما جز با قوی ترین ادله نفی نمی شود، بدین سبب ادله بسیاری برای اثبات نسب وجود دارد .

ه- ضرورت تحقیق

به جرات می توان گفت که پیرامون این موضوع تابحال تحقیق جامعی صورت نگرفته است.و از طرفی به علت اینکه بحث نسب از اهم مسائل مربوط به خانواده است و در اثبات نسب مسائل جدیدی وارد می شود که یافتن راه حل برای آنها در حقوق اسلامی از اهمیت خاصی برخوردار است. و طرقی که نسب به وسیله آنها ثابت می شود بسیارند و در مواردی اختلاف نظر وجود دارد، طرح چنین بحثی ضروری می باشد.

 

ر.ساختار تحقیق:

ساختار انتخابی در این تحقیق به روش معمول رسالات کارشناسی ارشد حقوق در سه بخش تدوین شده است بخش اول شامل  کلیات تحقیق میباشد که به مفاهیم کلی مفهوم و ماهیت نسب ورود شده است و به پیشینه تاریخی نسب شناسی و در قسمت دوم از بخش اول به وضعیت نسب طفل متولد از رحم جایگزین اشاره شده است ، بخش دوم بصورت تفصیلی به قاعده ی فراش اختصاص یافته است یعنی اجرای قاعده  و شرایط پنج گانه اجرای قاعده فراش و در بخش سوم بعنوان بخش آخر به تحقیق محلی،نظر کارشناس(دی ان ای)،قرعه واقرار در اثبات نسب اشاره شده است.

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

اساسی ترین سؤالاتی که در این تحقیق می تواند مطرح باشد سؤالات زیر هستند:

1- طرق اثبات نسب در فقه و حقوق مدنی ایران کدامند؟

2- مبانی و قدرت اثباتی طرق اثبات نسب چیست؟

3-درموارد تلقیح مصنوعی و رحم اجاره ای طریق اثبات نسب چیست؟

4- طرق علمی اثبات نسب در فقه و حقوق مدنی ایران چه موقعیتی دارد؟

5- وجوه اشتراک و افتراق اثبات نسب در فقه و حقوق مدنی ایران کدامند؟

دسته‌ها: پایان نامه حقوق