بررسی مباني وعوامل گرايش به جايگزين هاي كيفر حبس-پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مبانی نظری جایگزین های کیفر حبس درحقوق کیفری ایران با ملاحظه قانون مجازات اسلامی 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

قلمرو

دوره مراقبتی در مورد کلیه جرایم (کوچک، متوسط و مهم) قابل اعمال است به جز در برخی کشورها و آن هم در مورد جرایم مهم (نظیر هتک ناموس به عنف، سرقت، صدمات شدید بدنی، قتل عمدی) قابل اعمال نیست یا منوط به شرایطی شده است. برای مثال در فیلیپین، مجرمینی که بیش از شش سال حبس محکوم شوند، برای استفاده از دوره مراقبتی، واجد شرایط نخواهند بود. یا در استرالیا اجرای دوره مراقبتی برای مجرمین خطرناک، فقط در صورت وجود شرایط مخففه ممکن است. یا در مجارستان، هرگاه حداکثر مجازات قانونی جرم، سه سال حبس یا کمتر باشد، اعمال دوره مراقبتی مجاز است. محکومیت به زندان، چنانچه حداکثر مدت آن یک سال یا کمتر( یا در شرایط خاص ، دو سال یا کمتر) باشد، قابل تعلیق خواهد بود. البته مشروط بر اینکه دادگاه باید در هر مورد صدور آن را با شدت جرایم توجیه کند. درپایان یادآوری می کنیم که قابلیت اعمال دوره مراقبتی هم در مورد اطفال (زیر 18سال) و هم بزرگسالان وجود دارد.

2-5-2-1-1- شرایط ومدت دوره مراقبتی

بند اول: شرایط

برای هر مجرمی که تحت دوره مراقبتی قرار می گیرد ممکن است دستورات و شرایط  مقرر شده باشد که به آنها عمل نماید. اکثر کشورها قواعد و مقررات  (شرایط) استانداردی بسیار کلی دراند که عبارتند از:

1- قبول سرپرستی و ارشاد خدمات دوره مراقبتی و تبعیت از کلیه دستورات (استرالیا نیوسات ولز).

2- تبعیت از دستورالعمل های دادگاه یا مامور دوره مراقبتی، برقراری تماس منظم با مامور دوره مراقبتی، رفتار منضبط (سوئد).

3- رفتار خوب داشتن، انطباق با دستورات مامور سرپرست، و مطلع کردن مامور دوره مراقبت، به مجرد تغییر سکونت یا وضعیت استخدامی (اسکاتلند).

هم چنین اکثر کشورها علاوه بر شرایط استاندارد کلی، بعضی از مقررات و شرایط اضافی دارند:

1- مجرم باید به هر شرط دیگری که مربوط به باز پروری او باشد تن در دهد، واین شرایط نباید بطور نامشروع تحدید کننده آزادی او باشد و باید با آزادی وجدان او معارض نباشد( فیلیپین).

2- درمان طبی و روان شناختی: همچون استرالیا، مجارستان، اسرائیل، فیلیپین ، انگلستان و ولز.

3- برنامه های مواد مخدر و الکل: استرالیا، کانادا، مجارستان ، اسرائیل، فیلیپین، انگلستان و ولز

4- جبران خسارت مالی: استرالیا، کانادا، پاپو اگینه جدید.

5- خدمات اجتماعی / ترمیم خسارت اجتماعی: استرالیای جنوبی، استرالیای غربی، اسرائیل، پاپو اگینه جدید، اسکاتلند.

دوره مراقبتی ممکن است به دلیل ارتکاب جرم جدیدی در مدت تعلیق مراقبتی یا به دلیل نقض دستورات، شرایط و مقررات مندرج در حکم، لغو بشود و مجازات اصلی به اجرا در بیاید.

مدت

معمولا مدت زمان دوره مراقبتی به اهمیت جرم و رفتار شخص بستگی دارد . مدت زمان برای اعطای دوره مراقبتی در کشورهای مختلف متفاوت است. بعضی از کشورها ممکن است حداقل و حداکثری را برای دوره مراقبتی در نظر بگیرند. برای مثال در بریتانیا ( انگلستان وولز ) حداقل طول زمان دوره مراقبتی، 6ماه و حداکثر 36ماه است. در ژاپن، طول زمان دوره مراقبتی، برابر است با مدت زمان مجازات معلقی که دوره مراقبتی جایگزین آن گردیده است. اما متوسط مدت زمان دوره مراقبتی، در اغلب کشورها، حدود 6 و 12 ماه و حداکثر 36 و 60 ماه می باشد.

در مورد مدت دوره مراقبتی در ایران م . 82 بیان می دارد:

1- در جرائمی که مجازات قانونی آنها حداکثر 3 ماه حبس است تا 6 ماه.

2- در جرائمی که مجازات قانونی آنها 91 روز تا 6 ماه حبس است و جرائمی که نوع و میزان تعزیر آنها در قوانین موضوعه تعیین نشده 6 ماه تا یک سال.

3- در جرائمی که مجازات قانونی آنها بیش از 6 ماه حبس تا یک سال است 1 تا 2 سال .

4- در جرائم غیرعمدی که مجازات قانونی آنها بیش از یک سال حبس است 2 تا 4 سال .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و فرضيات

بيان نارسايي‌هاي مجازات سالب آزادي و مشكلات ناشي از نظام زندان‌ها، شيوه‌هاي اتخاذ شده در نظام كيفري ايران براي مقابله با اين مشكلات و همچنين تلاش‌هايي كه در جهان توسط نظام‌هاي كيفري در برخي كشورها و سازمان ملل متحد در اين مورد صورت گرفته است، بررسي و ارزيابي تدابيري كه در ايران براي جايگزيني مجازات سالب آزادي وجود دارد، به منظور دستيابي به وسايل مناسب‌تر و روش هاي كاربردي‌تر براي مقابله با آثار ناگوار مجازات سالب آزادي از اهداف عمدة تحقيق محسوب مي‌شوند.  فرضياتي كه براي اين منظور مطرح شده است عبارتند از:

1- مجازات سالب آزادي رسالت‌هاي خود را در پيشگيري از تكرار جرم و اصلاح بزهكاران نمي‌تواند نسبت به همه بزهكاران و انواع جرايم به انجام برساند.

2- با توجه به نارسايي‌هاي مجازات سالب آزادي و معايب آن و مشكلات نظام زندان‌ها توسل به جايگزين‌هاي مجازات سالب آزادي ضروري است.

3- گرايش كلي نظام كيفري ايران پيروي از سياست جايگزيني در قلمرو مجازات سالب آزادي است.

مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ويژگي‌ها و اهداف و آثار آنها در فصل دوم مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مبانی نظری جایگزین های کیفر حبس در حقوق کیفری ایران با ملاحظه قانون مجازات اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مبانی نظری جایگزین های کیفر حبس در حقوق کیفری ایران با ملاحظه قانون مجازات اسلامی

Author: 92