بررسی شورای امنیت و وظیفه حفظ صلح و امنیت بین المللی-پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

قسمتی از متن پایان نامه :

.

سازمان و ساختار دادگاه

دادگاه یوگسلاوی سابق، بنابر ماده 11 اساسنامه، شامل ارگان های زیر است:

الف) دو شعبه نخستین رسیدگی و یک شعبه تجدید نظر؛

ب) دادستان؛

ج) دبیر کل یا سردفتر دادگاه.[1]

2-5-1- انتخاب قضات

در زمینه انتخاب قضات نظام های گوناگونی پیشنهاد شده بود و نمایندگان شورای امنیت و کشورهای اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده بودند که قضات از طرف دولت های عضو قرارداد انتخاب شوند، ولی دولت آمریکا معتقد بود که شورای امنیت قضات دادگاه را انتخاب کند و روسیه اعتقاد داشت که قضات توسط  یک کمیته ویژه که باید تشکیل شود، انتخاب شوند.

فرانسه و ایتالیا در پیشنهادهای خود درباره اساسنامه بر این نظر بودند که قضات دادگاه باید دخالت و نظارت «دیوان بین المللی دادگستری» و سازمان های حفظ و حمایت بشر، مانند  دادگاه اروپایی حقوق بشر، کمیسیون آفریقایی حقوق بشر، و کمیته اروپایی جلوگیری از شکنجه و سازمان های مشابه انتخاب شوند. ولی دبیرکل سازمان روش ساده تری را انتخاب کرد، به این معنا که به موجب ماده 13 اساسنامه، قضات دادگاه از بین کاندیداهایی که از طرف دولت های عضو سازمان ملل و دولت های غیر عضو (که در سازمان دارای هیات های ناظرند)، معرفی می شوند، انتخاب خواهند شد.[2]

به این منظور شورای امنیت فهرستی حداقل مرکب از 22 و حداکثر 33 نفر را به نحوی انتخاب می کند که معرف همه نظام های حقوقی از پنج قاره جهان باشند. « قطعنامه 857 مورخ 20 اوت 1993 » و سپس مجمع عمومی سازمان از بین این افراد یازده قاضی را به اکثریت مطلق انتخاب می کند، بدون آن که دو کاندیدا تابعیت یک کشور را داشته باشند. ماموریت هر قاضی 4 سال بوده و قابل تمدید است.

با تصویب قطعنامه 857، شورای امنیت، فهرستی مرکب از 23 کاندیدای قضاوت را به مجمع عمومی تسلیم کرد. مجمع عمومی در تاریخ های 16 و 17 سپتامبر یازده قاضی دادگاه را انتخاب و پروفسور «آنتونیو کاسس» ایتالیایی را نیز به ریاست آن منصوب کرد.

قضات انتخاب شده معرف تمام نظام های گوناگون حقوقی در جهان هستند، مانند نظام حقوقی آمریکای مرکزی، (سیستم کامن لاو)[3] ، کشورهای انگلو ساکسون و نظام حقوقی کشورهای مسلمان که در آن ها حضور دارند. انتخاب شدگان از بهترین کارشناسان حقوق بشر و حقوق بین الملل هستند.

  • Secretary General
  • هر دولت می تواند حداکثر دو کاندیدا پیشنهاد کند، بدون آن که دارای تابعیت واحد باشند. (ماده 13 بندهای 2 و 6).
  • Common Law

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف مشخص تحقيق:

هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

  1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
  2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
  3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

Author: 92