دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

قسمتی از متن پایان نامه :

  

مقدمه و طرح تحقيق

اهميت صيانت از حقوق بشر در قرن معاصر کانون توجه پژوهشگران بوده است و از آنجايي که قسمت عمده پژوهش های مربوط به حقوق بشر در دنياي غرب انجام شده بر پژوهشگر ایرانی واجب است تا با نهادها، ابزارها، اسناد و حرکت­هايي که در اين راستا صورت گرفته، آشنا شوند.

اتحاديه اروپا از درون جامعه زغال و فولاد اروپا، جامعه انرژي اتمي اروپا و جامعه اروپا برخاسته است. جامعه اروپا مي‌تواند قوانيني تصويب كند كه به اندازه قوانين هريك از كشورها اعتبار دارد. در رابطه با سير تكوين اتحاديه اروپا بايد گفت كه ابتدا معاهدة تأسيس جامعه زغال و فولاد اروپا[1] به وسيله شش كشور مؤسس (بلژيك ، آلمان، فرانسه، ايتاليا، لوكزامبورگ و هلند) در 18 آوريل 1951 در پاريس (معاهده پاريس ) منعقد و در بیست و سوم ژوئيه 1952 به اجرا گذاشته شد. چند سال بعد، معاهدات رم ( بیست و پنجم مارس 1957) منجر به تشکیل جامعه اقتصادي اروپا[2] و جامعه انرژي اتمي اروپا [3]شد. با به اجرا گذاشته شدن معاهدات مذكور در اول ژانويه 1958، این دو سازمان كار خود را شروع كردند. تأسيس اتحاديه اروپا به وسيله معاهدة ماستريخت گام ديگري براي تحقق وحدت سياسي در اروپا بود. اين معاهده در هفتم فوريه 1992 در ماستريخت امضا و در اول نوامبر 1993 لازم الاجرا شد.

قبل از آن شوراي اروپا در پنجم مي 1949 تشکيل شد و اولين و مهمترين هدف خود را مقوله حقوق بشر قرار داد. لذا از همان آغاز فعاليت شوراي اروپا، مساعی زيادي در اين راستا انجام گرفت که در نهایت به  تصویب پيمان اروپايي حمايت از حقوق بشر و آزاديهاي اساسي منجر شد. پیمان مذکور در چهارم نوامبر 1950 جهت امضاء کشورهاي اروپايي در رم افتتاح گرديد و پس از تسليم دهمين سند تصويب در سپتامبر 1953 لازم الاجرا شد. هدف تنظيم کنندگان پيمان، اتخاذ اقدامات اوليه در جهت اجراي جمعي حقوق ويژه مندرج در اعلاميه جهاني حقوق بشر سازمان ملل متحد ( 1948) بود.

باید دانست که پيمان اروپايي حقوق بشر از همه حقوق احصاء شده توسط اعلاميه جهاني، حمايت نمي کند بلکه تنها از آن دسته از حقوقي که امکان اعمال مستقیم دارند، حمايت مي­کند؛ بنابراين حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در پيمان درج نشده اند. اين دسته از حقوق بعدها در قالب يک اعلاميه ديگر تحت عنوان منشور اجتماعي اروپا در آمد که در هجدهم اکتبر 1961 در تورين ايتاليا امضاء شد و از بیست و ششم فوريه 1965 لازم الاجرا شد. اين منشور ملزم به تامین حمايت اقتصادي و اجتماعي از اعضاست که بنابر شيوه ملل متحد، موضوع قرارداد مستقلی از قراردادهایی است که موضوع آن حمیات از حقوق مدنی و سیاسی اعضاست.

پيمان اروپايي حقوق بشر براي اولين بار براي حمايت از حقوق بشر (يا حداقل برخي از مصاديق حقوق بشر) يک سازوکار اجرايي، پيش بيني مي نمود که بعدها به موفق ترين و کارآمدترين سيستم حمايتي در اين زمینه بدل شد. امروزه پيمان اروپايي حقوق بشر داراي شهرت و اعتبار خاصي بوده که در قلمرو جغرافيايي خود بدست آورده است. این اعتبار و شهرت به تاسیس اولین دادگاه اروپایی حقوق بشر به وسیله این پیمان مربوط می شود که در نوع خود اقدامی بی­سابقه در طول تاریخ است. سيستم انعکس یافته در پيمان بعدها از سوي دول آمريکايي و آفريقايي مورد تقليد قرار گرفت. همان­گونه که از عنوان پایان­نامه بر مي آيد در نگارش متن تلاش شده تا حد امکان سازوکار اروپايي حفظ و حمايت حقوق بشر معرفي گردد.

آنچه در اين پایان نامه مورد بررسي قرار خواهد گرفت، سازوکار اروپايي حمايت از حقوق بشر است، اين موضوع فاقد پیشینه پژوهشی بوده؛ اما به دلايل متعددي انجام اين تحقيق ضروري    به­نظر مي­رسد.

[1] . ECSC

[2] . EEC

[3] . Erratum

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ـ چه راهکارها و سازوکارهایی براي حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي پيش بيني شده است؟

2 ـ مهمترين سازوکارهایی حمايتي و نظارتي حقوق بشر در اروپا کدامند؟

3 ـ مهمترين چالش های موجود در زمينه حقوق بشر در اروپا کدامند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پاپان نامه حمايت از حقوق بشر و نظارت بر حسن اجراي آن در قوانين اتحاديه اروپايي

دسته‌ها: پایان نامه حقوق