پایان نامه حقوق

بررسی تامین مالی از منابع بین‌المللی -پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ویژگی‌های رژیم حل و فصل اختلافات در قراردادهای تامین مالی (فاینانس)

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ابزارهای مبتنی بر بدهی

استفاده از اوراق بدهی در بسیاری از کشورها یکی از روش‌های اصلی تامین مالی قلمداد می‌شود.در این روش شرکتها منابع مالی خود را از طریق انتشار اوراق قرض یا تعهد بدهی یا اوراق بدهی تأمین می‌کنند.هرگونه اوراق که توسط دولت یا شرکت منتشر شود و قابل معامله باشد، اوراق بدهی گفته می‌شود.اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه شرکتی، CDs، اوراق قرضه شهرداری ها، سهام ممتاز، اوراق قرضه با پشتوانه رهنی ( مانند CDOs، CMOs) و اوراق بهادار بدون کوپن از انواع اوراق بدهی می‌باشد.استفاده از اوراق قرضه در نظام مالی اسلامی،ربوی است و مردود شناخته می‌شود بنابراین از ابزارهای دیگری که مطابق با شرع اسلام است، مانند صکوک و اوراق مشارکت استفاده می‌شود.

شرکت تأمین سرمایه نوین، از طریق انتشار اوراق بدهی اقدام به تأمین مالی شرکتها می‌کند.این شرکت برای اولین بار در کشور اقدام به انتشار صکوک، اوراق مشارکت رهنی و اوراق بهادار با پشتوانه دارایی برای تأمین مالی شرکت‌ها کرده است.[1]

1ـ3ـ3ـ2 ابزارهای مبتنی بر سرمایه

یکی از روش‌های تأمین مالی، تأمین مالی مبتنی بر سرمایه است.این روش مستلزم واگذاری قسمتی از سود پروژه در مقابل دریافت سرمایه می‌باشد.در واقع در این روش، با استفاده از آورده نقدی و غیرنقدی سهامداران و افزودن بر حجم حقوق صاحبان سهام در شرکت و یا پروژه، سرمایه مورد نیاز تأمین می‌شود.آورده سهامداران در پیشبرد فعالیت‌های پروژه مصرف و سود حاصل از انجام پروژه نیز تماماً و در آینده، بین سهامداران توزیع می‌گردد.

1ـ3ـ4 انواع تامین مالی ساختار یافته[2]

1ـ3ـ4ـ1 تامین مالی دریافتی‌ها (receivables)

در این روش فرآیند وام‌دهی در مقابل جریان نقدی ناشی از درآمدهای یک فعالیت تجاری (نظیر هتل‌های زنجیره‌ای) از طریق تمرکز وجوه در یک نهاد واسطه‌ای مقاصد خاص صورت می‌گیرد.

1ـ3ـ4ـ2 تبدیل به اوراق بهادار Securitization

روشی است که طی آن تامین مالی یک سری اسناد دریافتنی (نظیر یک سبد تسهیلات اعتباری) در بازار سرمایه و از طریق انتشار اوراق بهادار صورت می‌گیرد.

[1]. حسین عبده تبریزی، میثم رادپور، برگرفته از سمینار بازار سرمایه در مقابل بازار پول برای مدیران هلدینگ بنیاد مستضعفان، تهران، اردیبهشت 1389، ص 12-6. www.novinib.com

[2]. پریسا اسلامی، شاهپور اسماعیلی، مروری بر شیوه‌ها و روش‌های نوین تامین مالی پروژه‌ها، کنفرانس بین‌المللی توسعه نظام مالی در ایران، 1388، ص 7-6.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

پرسش‌های تحقیق

  1. قرارداد تامین مالی چیست؟
  2. تامین مالی از منابع بین‌المللی به چه صورت می‌باشد؟
  3. روش‌های تامین مالی به چه شکل است؟
  4. فاینانس خود گردان چیست؟
  5. ICSID چیست؟
  6. نحوه حل و فصل اختلافات قراردادهای تامین مالی به چه صورت می‌باشد؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه ویژگی‌های رژیم حل و فصل اختلافات در قراردادهای تامین مالی (فاینانس)

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه ویژگی‌های رژیم حل و فصل اختلافات در قراردادهای تامین مالی (فاینانس)

92