بررسی ابعاد وحقوق فرزندان بر پدر و مادر-پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

قاعدۀ فراش چنان‌که پیش‌تر یادآور شدیم سه رکن اساسی دارد:

1-نزدیکی زوجین واقع شده باشد؛ بنابراین اصل، بعد از وقوع عقد، الحاق فرزند به شوهر در صورت امکان نزدیکی است و اگر نزدیکی صورت نگرفته است، کودک به همسر ملحق نمی‌شود (بجنوردی، 1419، ج 4، ص 26).

2-از زمان نزدیکی زوجین تا وضع حمل حداقل شش ماه گذشته باشد. یکی از مستندات شرط فوق آیات قرآن است که خداوند سبحان می‌فرماید: «و حمله و فصاله ثلاثون شرحاً» «وَالْوَالِدَاتُ يُرْضِعْنَ أَوْلاَدَهُنَّ حَوْلَيْنِ كَامِلَيْنِ لِمَنْ» (بقره: 233).

آیۀ اول مدت حمل و شیردهی را سی ماه فرمود و آیۀ دوم: «وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ» (لقمان: 14) ازشیرگرفتن کودک را دوسالگی فرموده است؛ بنابراین حداقل مدت حمل، شش ماه می‌باشد.

قول مشهور فقهاء امامیه این است که اگر فاصلۀ بین نزدیکی و تولد طفل کمتر از شش ماه باشد نمی‌توان او را ملحق به شوهر نمود (نجفی، ۱۳۹۲، ج 31، ص 230).

اما دیدگاه خلاف مشهور از سوی شیخ طوسی (ره) و شیخ‌مفید (ره) مطرح شده که می‌فرمایند: «شوهر در مورد فوق مخیر بین نفی ولد و اعتراف به نسب است» (شهید ثانی، 1416، ج 8، ص 378).

3-حداکثر ده ماه از زمان نزدیکی تا زمان ولادت نگذشته باشد.

در مورد حداکثر حمل بین فقهاء امامیه دو دیدگاه وجود دارد: 1- دیدگاه مشهور که حداکثر مدت حمل را نه ماه می‌دانند. 2- دیدگاه غیرمشهور که طبق این دیدگاه حداکثر حمل طبق بعضی اقوال یک سال و طبق اقوال دیگر ده ماه است.

شهید ثانی روایاتی که دلالت بر حداکثر حمل بر نه ماه است حمل بر غالب نموده و امکان اینکه فرزندی در رحم مادر تا یک سال بماند را معقول دانسته است. همچنین شهید ثانی در کتاب مسالک و سیدمرتضی در کتاب انتصار حداکثر مدت حمل را یک سال دانسته‌اند (نجفی، ۱۳۹۲، ج 31، ص 226). امام خمینی (ره) نیز در تحریرالوسیله قول فوق را ترجیح داده‌اند (امام خمینی، ۱۳۶۹، ج 2، ص 307). اما شیخ طوسی در کتاب مبسوط، آن را ده ماه می‌داند و صاحب شرایع قول ده ماه را پذیرفته است (نجفی، ۱۳۹۲، ج 31، ص 226). رسول گرامی اسلام (ص) در حدیثی می‌فرماید:  «ایما رجل نفی نسب ولده و هو ینظر، الله احتجب الله رحمته  عنه و فضحه علی رؤوس الخلائق من الاولین و الآخرین» یعنی: هر مردی که فرزند خود را انکار کند، درحالی‌که می‌داند از اوست، خداوند وی را از رحمتش محروم می‌کند و در قیامت در پیش همۀ آفریدگان رسوایش می‌سازد (نوری طبرسی، 1386، ج 3، ص 37).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92