ارائه پیشگیری از همسر آزاری در پرتو فرهنگ، مذهب و معنویت -دانلود پايان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه جرم شناختی تاثیر مسائل فرهنگی، مذهبی و معنوی دراز همسرآزاری 

قسمتی از متن پایان نامه :

   

مبحث ششم-مفهوم همسر آزاری

همسر آزاری معمولاً رویداد مردانه ای است و به صورت زن آزاری نیز بروز می کند. اگرچه شواهدی وجود دارد که شوهر آزاری نیز در بین زنان رو به افزونی است.[1] این واقعیت که زنان اغلب مهارتهای کلامی بهتری دارند و مردان به هنگام عقب ماندن در مباحث از قدرت بدنی خود استفاده می کنند باعث بروز خشونت های زیادی شده است.  خانواده های شهری امروزی که کمتر از مجاورت همسایگان برخوردارند. در مقابل مشکلات آسیب پذیرتر شده اند و فرصتهای بیشتری برای اعمال خشونت به وجود آمده است.

معمولا در جامعه این تصور وجود دارد که اکثر قربانیان همسر آزاری بر این واقعه سرپوش می گذارند و به زندگی خود در کنار همسر ادامه می دهند. اگر این اتفاق در مورد گروه کثیری و در کوتاه مدت واقعیت داشته باشد در خیلی موارد و در صورت تکرار واقعه بدین گونه نیست. بسیاری از زنان آزار دیده محل اقامت خود را ترک می کنند و برای کمک طلبی، به پلیس، مددکاری اجتماعی، مشاورین خانواده، روانپزشکان، والدین و یا دوستان خود مراجعه می کنند. کسانی که سکوت اختیار می کنند معمولاً از گروهی هستند که با انزوای اجتماعی و اقتصادی مواجه اند. فقدان آموزش و اشتغال به هنگامی که با انزوای اجتماعی ترکیب شود، سبب می گردد این گروه از زنان از نظر اقتصادی به هسمران خود وابسته شوند و عملاً شهامت کمک طلبی از خارج از آنان سلب گردد.[2]

مبحث هفتم-همسر کشی

همسر کشی آخرین حد همسر آزاری است. از طرف دیگر برخی از آمار و گزارشات شیوع بیشتر همسر کشی را در بین زنان گزارش کرده اند.در تحقیقات انجام شده در استان تهران نسبت زنان زندانی متهم به همسرکشی ۲۱ درصد در برابر ۱۸ درصد مردان است، در استان خوزستان این آمار به ۹ درصد زن و ۵ درصد مرد می‌رسد و در گلستان (گرگان) نیز در مقابل ۶ درصد زن همسر‌کش، فقط ۲ درصد مرد همسر کش وجود دارد. این آمارها اگرچه تنها در مورد چند استان محدود است، اما بر این موضوع تاکید می‌کند که روند رشد اینگونه جنایت‌ها امروزه رو به فزونی نهاده است و زنان قاتل شوهر، درصد قابل ملاحظه ایی از آمار زنان زندانی را به خود اختصاص داده‌اند.نتایج بررسی همسرکشی در ۱۵ استان کشور واقعیت‌های تلخی را نشان می‌دهد. براساس نتیجه این تحقیقات، ۶۶ درصد زنانی که مرتکب قتل همسرشان شده اند و در این امر مشارکت یا معاونت داشته‌اند اعتراف کرده‌اند که در دوران زندگی مشترک بارها مشاجره، قهر و آشتی داشته‌اند و ۵۸ درصد زنان با وجود اینکه قصد طلاق داشته اند به دلایلی از جمله مخالفت شوهر، والدین، وجود فرزندان و نیاز مالی، زندگی را تحمل کرده و در نهایت صبر و تحمل شان به سر آمده و چاره‌ای جز کشتن و از بین بردن همسر خود پیدا نکرده‌اند[3].[4]اما آنچه مسلم است آنکه زنان غالبا به دلیل خشونت یا عیاشی مرد و انگیزه رهایی از آزار و اذیت او و یا به علت وجود شخص ثالث و به دلیل مشکلات قانونی طلاق مرتکب قتل همسر می شوند.[5]نکته مهم آن است که در این مورد طلاق علت بزه کاری زنان محسوب نمی شود بلکه عدم دسترسی زنان به این حق قانونی در برخی از کشورها می توان علت همسر کشی تلقی گردد.برای مثال اطاله دادرسی در بخش حقوقی،مشکلات قانونی مربوط به طلاق و یا به رسمیت شناخته نشدن طلاق در برخی از مذاهب و تاثیر آن بر قوانین برخی از کشورها[6] می تواند علت اصلی بزه کاری محسوب گردد. نکته مهم آن است که برخی به وضوح علت همسر کشی را قوانین  و مقررات و رویه های نامتناسب مربوط به طلاق می دانند.دفاعیات بسیاری از زنانی که همسران خود را به قتل رسانده اند در واقع كيفر خواستي است كه عليه جامعه مرد سالار و قوانين زن ستيز صادر مي شود. بي توجهي به قوانين طلاق بدون ترديد مهمترين علت اين همسر كشي هاست. چرا كه به

[1] صدیق سروستانی، رحمت الله، آسیب شناسی اجتماعی، نشر سمت، چاپ ششم، ص145.

[2] محسنی، منوچهر، جامعه شناسی انحرافات اجتماعی، نشر طهوری، چاپ اول، 1386، ص 125.

[3] http://www.shia-news.com/fa/pages/?cid=16137.

[4] در بررسی 11 خبر ایسنا از همسرکشی موضوع 6 قتل انعکاس یافته بود. در هر 6 قتل این مرد خانواده بود که همسرش را کشته بود و در هیچ کدام زنی نبود که شوهرش را کشته باشدو متاسفانه در حوادث‌نویسی ما چنین قتل‌هایی را از هم تفکیک نمی‌کنند و معمولا هم «شوهرکشی» و هم «زن کشی» را همسرکشی می‌خوانند. این اخبار همه متوجه قتل‌هایی بودند که در پایتخت رقم خورده بودند و اخباری از سایر شهرهای کشور در این خبرگزاری منتشر نشده بود.از بررسی 6 ماجرای همسرکشی انعکاس یافته در ایسنا در یکسال اخیر می‌توان چنین نتیجه گرفت که شوهران قاتل همگی بالای 40 سال سن داشته‌اند. به جز یکی که ماجرا بر سر مواد مخدر بوده بقیه با انگیزه اختلافات خانوادگی به وقوع پیوسته بودند.

[5] معظمی،شهلا،بررسی جرم شناختی جرایم زنان،علوم جنایی،(مجموعه مقالات در تجلیل از استاد دکتر محمد آشوری)نشر سمت،چاپ اول،پاییز 1383،ص 543.

[6] برای نمونه می توان به کشور اسپانیا اشاره کرد که البته این ممنوعیت قانونی امروزه  در بیشتر کشورها از میان برداشته شده است.همچنین مورد دیگر کشور فرانسه می باشد. طلاق در حقوق قديم فرانسه به علل و جهات مذهبي شناخته نشده بود و محاكم كليسيائي كه در امور حقوق خصوصي تنها مقام صلاحيت دار بودند فقط در امر ازدواج مداخله ميكردند و قوانين مذهبي به استناد تفسيري كه از متون انجيل ميكرد طلاق را منع كرده و حرام ميدانست .

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقيق

1-مسائل فرهنگی، مذهبی و معنوی در پیشگیری از همسر آزاری نقشی دارند؟

2- شیوه های پیشگیری در هر یک به تفکیک کدامند؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه جرم شناختی تاثیر مسائل فرهنگی، مذهبی و معنوی دراز همسرآزاری

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مطالعه جرم شناختی تاثیر مسائل فرهنگی، مذهبی و معنوی دراز همسرآزاری

Author: 92