ارائه سوء استفاده از سفید امضاء و تطبیق آن با خیانت در امانت در حقوق ایران -دانلود پايان نامه حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 سوء استفاده از سفید امضاء و تطبیق آن با خیانت در امانت در حقوق ایران 

قسمتی از متن پایان نامه :

  

علل انتخاب موضوع

یکی از علت های انتخاب این موضوع، علاقه شخصی محقق، به بررسی موضوع در حوزه جرایم علیه اموال و مالکیت بوده، و با توجه با اهمیت اموال و دارایی که از آنها در قرآن یاد گردید (در قرآن از اموال و اولاد تحت عنوان فتنه یاد می نماید) و همچنین روایت نبوی، که حرمت مال مسلمان به مانند حرمت خون اوست، حکایت از اهمیت موضوع مال بوده،لذا نگارنده را مجاب نموده تا در خصوص آن، مطالبی را در قالب پایان نامه، ارائه نماید. شاید این تصور مطرح شود که سوء استفاده از سفید امضاء، صرفاً جرم علیه اموال و مالکیت است. یا اینکه جرم علیه امنیت و آسایش هم تلقی می شود. در اینجا باید گفت که، ممکن است جرمی علیه اموال و مالکیت باشد اما علیه امنیت و آسایش نباشد مانند شکستن یک لیوان. یا ممکن است جرمی علیه آسایش و امنیت عمومی باشد، اما علیه اموال نباشد مثل محاربه. اما گاهی ممکن است جرمی دارای هر دو جنبه باشد مثل سرقت مسلحانه. حال جرم سوءاستفاده در قالب کدام تقسیم بندی جای می­گیرید. باید گفت که، جرم سوءاستفاده، جرمی علیه اموال و مالکیت است نه جرمی علیه امنیت و آسایش. چرا که، جرایم بر علیه آسایش عمومی، به آن جرایمی گفته می­شود که، ارتکاب آن ها به اعتماد عمومی افراد لطمه و آسیب می زند.به عبارت دیگر آن جرایمی که حقوق آن ها باعث ایجاد تزلزل یا سلب اعتماد عمومی می­شود. بنابراین در جرایم بر علیه آسایش و امنیت عمومی غالباً متضرر جامعه است و نباید به دنبال فرد یا افراد بگردیم که به چه کسی ضرر وارد شده است. مثلا در جعل آنجایی که شخص از سند مجعول استفاده و مالی را می برد مگر جرمی علیه اموال افراد صورت نگرفته است اما هیچ یک از دکترین علیرغم وقوع جرم بر علیه اموال، آن را در قالب جرایم علیه اموال بیان ننموده، و آن را جرمی برعلیه آسایش بیان نموده اند. چرا که در این جرم، اعتماد عمومی افراد که همان جامعه است، متضرر شده است.

علت دیگر انتخاب این موضوع، تازگی این موضوع و عدم سابقه کار تحقیقی و یا ارائه مقاله و پایان نامه، در این حوزه بوده است.علیرغم آنکه، این جرم قدمتی هشتاد و هشت ساله در نظام قانونگذاری ایران دارد، یعنی اولین قانونی که سوءاستفاده از سفید امضاء را جرم انگاری نمود، قانون مجازات عمومی 1304 بوده و قبل از آن یعنی در قانون جزای عرفی به این جرم اشاره ای نشده است. تا این که قانونگذار اسلامی مجدداً در سال 1362 مهر تأییدی بر مجرمانه بودن سوءاستفاده از سفید امضاء زده است. و این امر در سال 1375 در قانون مجازات اسلامی­تکرار گردیده است.مقاله یا کار تحقیقی­چندانی در این حوزه،صورت نگرفته است.

هنگامی که سر فصل های کتاب درسی دانشگاهی را نگاه می کنیم، تعداد صفحاتی که پیرامون این جرم مطالبی را ارائه نموده­اند، از انگشتان یک دست هم تجاوز نمی­کند، بنابراین سعی می­گردد، با توجه به تازگی موضوع، همچنین کمبود منابع در این حوزه، با استفاده از دیدگاه های مختلف و ابزارهای حقوق کیفری، تحقیقی جامع آنهم در حد پایان نامه، تقدیم علما و فضلای علم حقوق که در مسیر پر پیچ و خم حق و حقیقت قدم می گذارند، نماییم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– سؤالات تحقیق

مطالب این رساله پاسخ به این سوال اصلی است:

1-مراد از سوءاستفاده، از سفیدامضاء در ماده 673ق.م.ا. چیست؟

2-جرم سوءاستفاده از سفید امضاء مشمول مرور زمان می گردد؟

3-چه ارتباطی بین جرم سوءاستفاده از سفید امضاء و خیانت در امانت وجود دارد؟

1-6-اهداف تحقیق

1- اولین هدف آن است که از لحاظ علمی، موضوع را بیان، ابهامات راجع به آن را رفع،و نظرات مختلف علمی پیرامون موضوع تحقیق ارائه گردد.

2-دومین هدف آن است که، جامعه قضایی و وکلای دادگستری، بتوانند از این تحقیق، نهایت استفاده را بکنند،چرا که این تحقیق، از تمام ابزارهای حقوق کیفری در جهت تکمیل مباحث، و ارائه راهکارهای جدید،استفاده نموده است.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه سوء استفاده از سفيد امضاء و تطبيق آن با خيانت در امانت در حقوق ايران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه سوء استفاده از سفيد امضاء و تطبيق آن با خيانت در امانت در حقوق ايران

Author: 92