ابعاد وحقوق فرزندان بر پدر و مادر-پايان نامه کارشناسی ارشد

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

نسب ناشی از تلقیح مصنوعی:

از مسائل نوخاسته‌ای که همگام با پیشرفت و تحول علوم تجربی و از آن جمله علم پزشکی قدم به عرصۀ وجود گذاشت، تولد انسان از راه تلقیح مصنوعی که ثمرۀ همین دانش جدید است، می‌باشد و همانند سایر دستاوردهای علمی، منشأ آثار و تحولات در روابط انسان‌ها گردیده است که ضرورت نقد و بررسی این آثار در هر جامعه و کشوری باتوجه‌به مجموعۀ ضوابط، قوانین، ارزش‌ها و رسوم حاکم بر اندیشۀ آن ملت غیرقابل‌انکار است.

در یک بررسی کلی در ارتباط با لقاح مصنوعی انسان به این نتیجه می‌رسیم که این دستاورد جدید علمی دارای دو جنبه مثبت و منفی است:

جنبۀ مثبت آن عبارت است از حل مسئلۀ نداشتن اولاد؛ توضیح اینکه خانواده‌های زیادی در جامعه هستند که به‌ دلایل مختلف ازجمله اختلال جنسی در مرد یا زن، زوجین صاحب فرزند نمی‌گردند و این مسئله موجب ملامت و ناراحتی و بعضاً ازهم‌پاشیدگی کانون خانواده می‌گردد. تلقیح مصنوعی می‌تواند امید برخوردارشدن از اولاد که مایۀ آرامش، بقا و نشاط کانون خانواده می‌باشد را در این نوع خانواده‌ها زنده کند و به‌این‌ترتیب یک معضل بزرگ اجتماع را حل نماید.

جنبۀ منفی اینکه تلقیح مصنوعی عبارت است از نابودی نسل‌ها، امکان ترکیب اسپرم و تخمک دو اجنبی اعم از مجرد یا متأهل، معلوم یا مجهول، موجب شده است که نوعی آشفتگی و اختلاط در نسب اطفال ناشی از تلقیح مصنوعی به وجود آید؛ خصوصاً در مواردی که صاحب اسپرم ناشناخته باشد یا اینکه نطفه از امتزاج چند اسپرم مرد و تخمک زن منعقد شده باشد.

تعریف لغوی تلقیح مصنوعی:

«تلقیح در لغت به معنی باردارکردن و لقاح به معنی باردارشدن است» (صفایی و امامی، 1374، ص 99).

تعریف اصطلاحی تلقیح مصنوعی:

تلقیح مصنوعی در اصطلاح عبارت است از اینکه زن را با وسایل مصنوعی و بدون اینکه نزدیکی صورت بگیرد، آبستن کنند و به تعبیر دیگر اسپرماتوزئید مرد را با وسایل پزشکی وارد رحم زن کرده و از این راه او را باردار نمایند.

بنا به تعریف دیگر: «داخل‌کردن منی مرد به وسیلۀ آلات پزشکی و یا هر وسیلۀ دیگر غیر از مقاربت در رحم زن» (صفایی، 1376، ج 2، ص 99).

با دقت در تعاریف فوق به این نکته پی خواهیم برد که همگی این تعاریف در یک نقطه، اشتراک دارند و آن اینکه تلقیح مصنوعی عبارت است از آبستن‌نمودن زن بدون اینکه نزدیکی صورت گیرد؛ خواه منی مرد را به وسیلۀ آلات پزشکی در رحم زن قرار دهند یا هر وسیله دیگری غیر از ابزار پزشکی.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92