ابعاد وحقوق فرزندان بر پدر و مادر-دانلود پايان نامه ارشد رشته حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

حقوق فرزندان بر والدین در کودکی:

به جهت اهمیتی که دوران اولیه زندگی کودک در شکل‌گیری شخصیت وی دارد در این بخش سعی شده است تا با نگرشی جامع‌تر، وسیع‌تر و دقیق‌تر حقوق فرزندان بر شمرده شود.

اعتراف به نسبت:

نخستین حق نوزاد بعد از ولادت آن است که والدین به فرزندی‌اش اعتراف و اقرار نماید و سرپرستی او را بپذیرند. دراین‌باره رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرماید: «من حقوق الولد علی والده ان لا ینکر نسبه» یعنی: از حقوق فرزند بر پدر آن است که پدر نسبت فرزند با خود را انکار ننماید (الهندی، 1409، ج16، ص 473).

شناسایی نسبت خانوادگی فرزند، ازجمله حقوق اولیۀ کودک است که ضمن بهره‌مندساختن او از حق نگهداری و سرپرستی، امنیت و آرامش روحی و روانی کودک و مادر نوزاد را فراهم می‌نماید و به هر انگیزه‌ای که انکار نسبت به فرزند باشد خواه به دلیل محروم‌کردن فرزندان از ارث یا شانه‌خالی‌کردن از تعهدات و حقوق دیگر، از نظر اسلام عمل زشت و ناپسندی می‌باشد؛ زیرا درنتیجۀ انکار نسبت فرزند به خود اولاً به حقوق فرزند تعدی و تجاوز می‌شود؛ ثانیاً مادر طفل را متهم نموده و به او تهمت زده و درنتیجه، خانواده دچار صدمۀ بسیار می‌گردد.

معنای لغوی نسب:

«نسب» در لغت به معنی نژاد و اصل و خویشاوندی است (معین، ۱۳۷۸، ج4، ص 4714 و دهخدا، ۱۳۳۴، ج 14، ص 22453). نسب ج انساب، خاندان، تبار (خلیل جر، 1375، ص 2042).

معنای اصطلاحی نسب:

تخمه، نژاد، خویشاوندی خونی که منشأ آن ولادت است. عناصر نسب از نظر ما چنین است:

اول؛ ولادت مانند نسبت فرزند و پدر نسبت به یکدیگر با رابطۀ خواهر و برادری با همدیگر.

دوم؛ مشروع‌بودن نکاح اساس نسب است پس از تلقیح مصنوعی نطفه و او با تراضی مرد و زن بدون دربین‌بودن نکاح مشروع، نسب پدید نمی‌آید (جعفری لنگرودی، 1386، ج 5، ص 3632). تعریف دیگر نسب عبارت است از: «رابطۀ خونی و حقوقی که پدر و مادر را به فرزندان آنان مربوط می‌کند» (کاتوزیان، 1375، ص 323).

نسب از دیدگاه فقهی:

از آنجا که با اقرار و اعتراف به نسب فرزند، بسیاری از حقوق ازجمله استحقاق ارث، ثبوت ولادت و وجوب انفاق و غیره برای آنان قابل تصور خواهد بود و چنان‌که گفته شد اولین حق فرزند بر والدین اعتراف به نسب و پذیرش وی می‌باشد. در فقه بحثی تحت این عنوان و با این صراحت بیان نشده است؛ اما در مبحثی مثل اماره فراش، اقرار به نسب و بحث حمل نظرات و دیدگاه‌های فقهاء مطرح شده است. فقهاء اسلام با وجود شرایط سه‌گانه، طبق قاعدۀ فراش فرزند را ملحق به والدین می‌دانند:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق:

هر پژوهش علمی بر پایۀ سؤال یا سؤالات مشخصی انجام می‌شود. بدیهی است که بیان سؤالات فرعی در یک تحقیق وسیع، در طرح تحقیق، امکان‌پذیر نیست؛ اما طرح سؤال یا سؤالات اصلی تحقیق ممکن می‌باشد. البته سؤالات فرعی نیز به‌طور جزئی و نه به‌طور کامل قابل‌طرح می‌باشد که در زیر، سؤالات اصلی و برخی از سؤالات فرعی آمده است.

سؤالات اصلی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-حقوق والدین بر فرزندان از چه ابعاد و خصوصیاتی برخوردار بوده و به عبارتی دیگر کمیت و کیفیت حقوق پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

2-حقوق فرزندان بر پدر و مادر، برعکس روش فوق چه نوع حقوقی است و ابعاد آن تا کجاست؟

سؤالات فرعی این تحقیق عبارت‌اند از:

1-آیا حق فرزند بر پدر از قبیل حق ولایت نوعی الزام و الجاء ایجاد می‌کند یا اسقاط‌پذیر است؟

2-باتوجه‌به مسائل مستحدثه و دنیایی که دنیای اطلاعات نام دارد آیا فرهیختگی فرزندان یا عوامل دیگر از یک سوی و بی‌خبری اولیاء از سوی دیگر باعث سقوط این حقوق می‌گردد یا خیر؟

امیدواریم با بررسی و تحقیق درست، جواب‌های منطقی برای سؤالات فوق پیدا کنیم.

ج) اهداف تحقیق:

باتوجه‌به‌ عنوان رساله، هدف از نوشتن و تحقیق در مطلب، کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه می‌باشد و دارای اهداف علمی ازجمله گشودن راهی برای حل فقهی پاره‌ای از حقوق مسائلی که امروزه در این زمینه وجود دارد و ارتقاء فرهنگ اسلامی برای شهروندان و پیشگیری از انحطاط خانواده‌ها، کمک به تحکیم خانواده‌ها و جلوگیری از تهاجم و شبیخون غرب در این زمینه‌ها می‌باشد و اهداف کاربردی اینکه بتواند در آموزش‌وپرورش، دادگستری، کانون‌های اصلاح و تربیت و مؤسسات مشاوره‌ای، سودمند واقع شود.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه کاوش و بررسی در خصوص حقوق متقابل والدین و فرزندان از دیدگاه فقهای امامیه

Author: 92